Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Podmínkou za zpronevěru potrestal soud bývalého tajemníka Prahy 5
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Podmínkou za zpronevěru potrestal soud bývalého tajemníka Prahy 5

Obvodní soud pro Prahu 5 odsoudil k podmíněným trestům bývalého tajemníka úřadu páté městské části Josefa Žeberu a další obviněné. Dopustili se zpronevěry, Žebera podle soudu zneužíval své pozice například k uzavírání fiktivních smluv o pracovní činnosti nebo nákupu nikdy nedodaného zboží. ČTK to sdělila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS), vyplývá to i ze soudní databáze. Rozsudek je zatím nepravomocný, Praha 5, které byla přiznána náhrada části škody, čeká na písemný rozsudek.

„Je dokázáno, že peníze tajemník z radnice vyváděl dlouhodobě, ve velkém a různými cestami. Nejednalo se zřejmě jen o fiktivní dohody s jeho příbuznými a známými, o nákupy dárkových balíčků, které nebyly nikomu nikdy předány, nebo nikdy nevykonané kontroly úředníků. Pochybnosti panují i nad vyplácením nepřiměřených odměn jemu i některým bývalým zaměstnancům," uvedla Zajíčková. Dodala, že radnice nechává zpracovat právní analýzu ohledně možnosti vymáhat i další škodu.

Soudkyně Jana Humeni za Obvodní soud Praha 5 ČTK rozsudek potvrdila, Žebera podle ní dostal tři roky vězení s podmínkou na 54 měsíců. Dva další obžalovaní dostali trest rok a půl odnětí svobody s odkladem na 36 měsíců a tři soud potrestal ročním vězením s dvouletou podmínkou. „Rozsudek vzhledem k rozsahu nebyl dosud vyhotoven. Po vyhlášení rozsudku si všichni obžalovaní ponechali lhůtu pro odvolání," dodala.

Podle informace, kterou starostka předložila radním, městská část u soudu uplatnila nárok na náhradu škody ve výši asi 2,8 milionu korun. Bývalý tajemník již podle dokumentu před zahájením řízení uhradil asi 1,2 milionu, ze zbylých peněz mu soud nařídil zaplatit dalších 288 635 korun. Spolu s dalším odsouzeným pak má uhradit ještě 100 500 korun. „Ve zbytku uplatněného nároku byla městská část odkázána na civilní řízení," píše se v dokumentu.

Podle informací radnice policie na základě dodaných dokumentů z radnice odhalila například to, že Žebera uzavíral fiktivní smlouvy o pracovní činnosti se svými příbuznými a známými, přičemž si byl vědom toho, že sjednaná činnost nikdy nebude vykonána. Dále měl přiznávat neadekvátní finanční odměny běžným referentům živnostenského odboru.

Nakupoval také dárkové balíčky s tvrdým alkoholem pro představitele městské části a tajemníky z ostatních pražských radnic, které však dodavatel nikdy neposkytl a 700 000 korun za ně si tajemník poslal na svůj účet. Měl také objednávat takzvaný mystery shopping, který dodavatel nikdy neposkytl.

Na radnici Prahy 5 se předloni v září vyměnilo vedení. Dosavadní koalici Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5 pod vedením Daniela Mazura (Piráti) nahradila koalice ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 v čele se starostkou Zajíčkovou.

Ta uvedla, že na pochybnosti o práci tajemníka svého předchůdce opakovaně upozorňovala, ale případ se rozhýbal až po jejím nástupu do funkce. Žebera působil ve funkci tajemníka od roku 2016, skončil po nástupu Zajíčkové v září 2019.


Autor: ČTK

Nabídl úplatek a slíbil, že už to nikdy neudělá

27. září 2022 v 10:33

Policisté z oddělení hlídkové služby si v polovině září kolem půlnoci povšimli v Pélleově ulici v Praze 6 muže na skútru, který na silnici podivně kličkoval, proto se ho rozhodli zkontrolovat.

Najedl se, něco popil a usnul na podlaze

27. září 2022 v 07:36

Policisté prvního policejního obvodu zadrželi čtyřiatřicetiletého muže, který ve čtvrtek ráno vykopl dveře zadního vchodu do restaurace v Praze 1 a vstoupil dovnitř. Tam se začal chovat, jako by byl doma. Nejprve si oblékl oblečení, které nalezl na věšáku, poté začal hodovat a popíjet alkohol....

Kapsáři se zaměřili na bezbranné seniory

26. září 2022 v 09:45

Kriminalisté ze 7. oddělení obecné kriminality Prahy I. vypátrali a zadrželi čtyři osoby, které se dopouštěly opakovaných kapesních krádeží v centru metropole. Při nich se zaměřovali hlavně na seniory.

Kočka pokousala hasiče

8. září 2022 ve 14:23

Pražští hasiči ze dvou stanic zasahovali ve čtvrtek 8. září od 10:34 hodin v Jabloňové ulici v Praze 10. Hořelo tam vybavení bytu panelového domu. Hasiči zasahovali v dýchací technice.

Strážníci zabránili vykradení bytu

6. září 2022 ve 12:57

Mladého cizince, který vlezl do přízemního bytu, vypátrali včera kolem patnácté hodiny strážníci. Kvůli muži, na kterého byl vydán příkaz k zatčení, se na místo sjely všechny složky IZS. O případu strážníky informoval prostřednictvím linky 156 náhodný...

Pervitin v tašce a tři zákazy řízení

22. srpna 2022 v 09:28

Policisté si v sobotu ve čtyři ráno povšimli projíždějícího auta v Roztylské ulici v Praze 4 a rozhodli se řidiče zkontrolovat. Jakmile se za ním rozjeli, náhle zvýšil rychlost a snažil se jim ztratit z dohledu. Na pokyn k zastavení nereagoval a ve vysoké rychlosti zajel do ulice Jarníkova, kde...

Další články
Nahoru