Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Podmínkou za zpronevěru potrestal soud bývalého tajemníka Prahy 5
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Podmínkou za zpronevěru potrestal soud bývalého tajemníka Prahy 5

Obvodní soud pro Prahu 5 odsoudil k podmíněným trestům bývalého tajemníka úřadu páté městské části Josefa Žeberu a další obviněné. Dopustili se zpronevěry, Žebera podle soudu zneužíval své pozice například k uzavírání fiktivních smluv o pracovní činnosti nebo nákupu nikdy nedodaného zboží. ČTK to sdělila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS), vyplývá to i ze soudní databáze. Rozsudek je zatím nepravomocný, Praha 5, které byla přiznána náhrada části škody, čeká na písemný rozsudek.

„Je dokázáno, že peníze tajemník z radnice vyváděl dlouhodobě, ve velkém a různými cestami. Nejednalo se zřejmě jen o fiktivní dohody s jeho příbuznými a známými, o nákupy dárkových balíčků, které nebyly nikomu nikdy předány, nebo nikdy nevykonané kontroly úředníků. Pochybnosti panují i nad vyplácením nepřiměřených odměn jemu i některým bývalým zaměstnancům," uvedla Zajíčková. Dodala, že radnice nechává zpracovat právní analýzu ohledně možnosti vymáhat i další škodu.

Soudkyně Jana Humeni za Obvodní soud Praha 5 ČTK rozsudek potvrdila, Žebera podle ní dostal tři roky vězení s podmínkou na 54 měsíců. Dva další obžalovaní dostali trest rok a půl odnětí svobody s odkladem na 36 měsíců a tři soud potrestal ročním vězením s dvouletou podmínkou. „Rozsudek vzhledem k rozsahu nebyl dosud vyhotoven. Po vyhlášení rozsudku si všichni obžalovaní ponechali lhůtu pro odvolání," dodala.

Podle informace, kterou starostka předložila radním, městská část u soudu uplatnila nárok na náhradu škody ve výši asi 2,8 milionu korun. Bývalý tajemník již podle dokumentu před zahájením řízení uhradil asi 1,2 milionu, ze zbylých peněz mu soud nařídil zaplatit dalších 288 635 korun. Spolu s dalším odsouzeným pak má uhradit ještě 100 500 korun. „Ve zbytku uplatněného nároku byla městská část odkázána na civilní řízení," píše se v dokumentu.

Podle informací radnice policie na základě dodaných dokumentů z radnice odhalila například to, že Žebera uzavíral fiktivní smlouvy o pracovní činnosti se svými příbuznými a známými, přičemž si byl vědom toho, že sjednaná činnost nikdy nebude vykonána. Dále měl přiznávat neadekvátní finanční odměny běžným referentům živnostenského odboru.

Nakupoval také dárkové balíčky s tvrdým alkoholem pro představitele městské části a tajemníky z ostatních pražských radnic, které však dodavatel nikdy neposkytl a 700 000 korun za ně si tajemník poslal na svůj účet. Měl také objednávat takzvaný mystery shopping, který dodavatel nikdy neposkytl.

Na radnici Prahy 5 se předloni v září vyměnilo vedení. Dosavadní koalici Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5 pod vedením Daniela Mazura (Piráti) nahradila koalice ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 v čele se starostkou Zajíčkovou.

Ta uvedla, že na pochybnosti o práci tajemníka svého předchůdce opakovaně upozorňovala, ale případ se rozhýbal až po jejím nástupu do funkce. Žebera působil ve funkci tajemníka od roku 2016, skončil po nástupu Zajíčkové v září 2019.


Loupežné přepadení v metru na Náměstí Republiky

Včera v 16:45

Začátkem dubna po deváté hodině večerní projížděla trojice kriminalistů ulicemi metropole a na Náměstí Republiky si všimla skupinky mladých mužů, kteří výrazně gestikulovali na jiného muže, křičeli a byli agresivní. Mladíka drželi za bundu a ten se jim snažil...

Při požáru bytu v Praze 5 hasiči zachránili 4 osoby a psa

21. dubna 2021 v 18:26

Dvě jednotky pražských hasičů zasahovaly dnes krátce po 15. hodině v Lidické ulici v Praze 5. Hořelo v bytě ve druhém patře činžovního domu.

Na strážníky šel s nožem

21. dubna 2021 v 10:08

Na náměstí Míru v Praze 2 seděli v sobotu večer dva muži na lavičce a znečišťovali veřejné prostranství odpadky, které odhazovali kolem sebe. Navíc neměli zakryté dýchací cesty. Jeden z dvojice s hlídkou spolupracoval, druhý ji začal verbálně urážet.

Alkohol, agrese a vykopnutý foťák

21. dubna 2021 v 08:48

Dvou podnapilých mužů bez zakrytých dýchacích cest si hlídka strážníků z Prahy 3 v neděli nejprve všimla v parku Parukářka, kdy tento přestupek řešila domluvou. O půl hodiny později se strážníci se stejnou dvojicí potkali, když procházeli vnitroblokem...

Popíjel na zakázaném místě a bez respirátoru obtěžoval kolemjdoucí

20. dubna 2021 ve 20:57

V blízkosti zastávky MHD Anděl se v pondělí pohyboval muž, který pil alkohol a obtěžoval kolemjdoucí, navíc bez ochrany dýchacích cest. Když ho hlídka strážníků upozornila na jeho přestupkové chování, reagoval agresivně, odmítal spolupracovat a vydal se přes kolejiště k ulici...

Z kontejneru visely nohy

20. dubna 2021 v 18:44

Osoby, která byla polovinou těla v kontejneru na elektroodpad, si strážníci všimli v sobotu časně ráno při kontrole v Šimůnkově ulici v Praze 8.

Řítil se Prahou, pak havaroval do sloupu

18. dubna 2021 v 19:50

Pronásledování mají za sebou pražští policisté, kterým včera večer ujížděl řidič v osobním autě. Vše začalo nahlášením dopravní nehody v areálu Nemocnice Na Bulovce, kde měl řidič svým vozidlem nacouvat do skleněných dveří urgentního příjmu a ujet pryč.

Zdrogovaný muž ohrožoval záchranáře, pak se pokusil se zničit automat na poplatky

17. dubna 2021 v 07:16

Jako smyslů zbavený řádil ve středu hodinu po půlnoci 25letý muž při převozu na vyšetření do Nemocnice Na Františku. K jeho zklidnění museli strážníci dvakrát zasáhnout a použít donucovací prostředky. Následně pomohli i s jeho převozem na psychiatrii.

Dva muži skončili v péči záchranářů

14. dubna 2021 v 08:51

Jednoho našli na autobusové zastávce v Praze 9, druhého na tramvajové v Praze 6. V obou případech strážníky přivolali kolemjdoucí.

Maminku ztraceného Adama našli strážníci

11. dubna 2021 v 08:27

Uplakaného asi tříletého chlapce bez doprovodu si 7. dubna všimla v Bergmanově ulici běžkyně. Nejprve s ní odmítal komunikovat, ale nakonec svolil, že se spolu vydají hledat maminku.

Tatínek a děti si zvolili ke sprejování nesprávnou zeď

7. dubna 2021 v 09:16

V Podolské ulici si hlídka strážníků 3. dubna během kontrolní činnosti všimla muže se dvěma dětmi, které vytvářely barevnými spreji obrazce na zeď vedle plaveckého stadionu. Pětačtyřicetiletý otec dětí strážníkům jejich počínání vysvětlil tím, že se jeho 12letý syn zajímá o graffiti a...

Ukradli zaměstnancům veřejné jídelny peněženku s hotovostí i platební kartu

6. dubna 2021 v 11:06

Do veřejné nonstop jídelny v Praze 5 vstoupila dvojice ve středu 31. března krátce po poledni, žena využila situace, kdy zaměstnanci provozovny obsluhovali zákazníky, a pronikla do neuzamčené šatny.

Další články
Nahoru