dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Podmínka ČSSD: Praha se ve volbách už nebude parcelovat. Přijetí potřebného zákona je  nejisté
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Podmínka ČSSD: Praha se ve volbách už nebude parcelovat. Přijetí potřebného zákona je nejisté

Ve volbách v roce 2010 už Praha nebyla jedním volebním obvodem, jako dřív. ODS totiž prosadila jen pár měsíců před volbami rozdělení na sedm volebních obvodů. Proti tomuto kroku, který znevýhodnil malé strany, se postavila veřejnost i část politiků. Bude se Praha ve volebním roce 2014 opět dělit na malé části? V Senátu leží návrh, který by tomu zabránil. Podpoří jej poslanci a senátoři? Někteří zatím váhají. ČSSD si  přitom dala jako jednu z hlavních podmínek podpory vlády TOP 09 na pražském magistrátu právě zrušení účelového rozparcelování.

Hlavní město Praha i všechny obce a městské části mají šanci být do budoucna při volbách do tamních zastupitelstev jen jedním volebním obvodem. Pokud by celým legislativním procesem prošel návrh bezpartijní senátorky Elišky Wagnerové (za SZ), nebylo by možné volební obvody již parcelovat na několik menších.

„Jak dokládá praxe i názory právní vědy, institut vytváření volebních obvodů je takřka nepoužívaný, avšak problematický a zneužitelný. Navrhuje se tedy zrušení možnosti vytváření volebních obvodů ve volbách do zastupitelstev obcí,“ je uvedeno v důvodové zprávě návrhu novely zákona o volbách do zastupitelstev obcí a souvisejících zákonů.

Minulé návrhy zkrachovaly

Anketa

Již víte, jakou stranu budete na podzim volit do pražského zastupitelstva?

13.7%
(13.7%)
14.3%
(14.3%)
11.8%
(11.8%)
43.4%
(43.4%)
8.3%
(8.3%)
8.6%
(8.6%)
Přijetí návrhu by mělo velký vliv na volby v Praze, které budou už v roce 2014. Zatím žádná norma, která by parcelování zatrhla, neprošla. Ve stávajícím volebním období sněmovna hlasy poslanců vládní koalice zamítla hned v prvním čtení návrh skupiny poslanců ČSSD v čele s Petrem Hulinským a Stanislavem Křečkem, který je dnes zástupcem ombudsmana, aby se v Praze volilo stejně jako v jiných krajích.

Poslankyně Jana Černochová (ODS) tehdy uvedla: „Vláda považuje změnu právní úpravy volebního systému v České republice za jednu ze svých priorit ve své legislativní činnosti, a proto se ve své koaliční smlouvě zavázala předložit do 31. prosince 2011 návrh volebního kodexu, do kterého budou zahrnuty veškeré dosavadní zákony upravující volby v ČR.“ Vláda ale doposud kodex nepředložila, a ten, který chystá, s tím, aby bylo nemožné dělení na volební obvody, nepočítá.

V minulém volebním období zase neprošel obdobný návrh tehdejšího poslance Cyrila Svobody (KDU-ČSL), podle kterého by nebylo možné obvod rozparcelovat.

Návrh nejdřív posoudí Senát

Pražská ČSSD, která proti dělení na obvody bojuje dlouhodobě, si nyní jeden volební obvod v Praze dala jako jednu z podmínek, že podpoří jednobarevnou vládu TOP 09 v hlavním městě. K jednomu volebnímu obvodu lze dospět buď právě změnou zákona, nebo rozhodnutím metropole.

To, zda senátorský klub sociální demokracie návrh Wagnerové podpoří, zatím není jasné. „Je to předčasná otázka, problém se týká především velkých měst. Zrovna předevčírem jsme se na výjezdním zasedání bavili o tom, jak velká volební plachta by třeba v Praze byla, kdyby byl jeden obvod. Diskusi se ale nebráníme, vyslechneme si především názory zástupců obvodů, které to trápí, třeba právě Prahy,“ uvedl senátor Marcel Chládek (ČSSD).

Senátorka Marta Bayerová (KSČM) řekla, že ona je návrhu nakloněna, musí to ale prodiskutovat se stranickým kolegou v horní komoře. Návrhem, který předložila Wagnerová, se bude nejdřív zabývat právě horní parlamentní komora, pokud jej schválí a stane se z něj senátní předloha, půjde do sněmovny a pak jej bude čekat klasické kolečko: sněmovna, Senát, prezident.

Zatím nevědí, jak se k návrhu postaví

Pokud se návrh do dolní komory dostane, není zatím jisté, jak se k němu poslanci postaví. Podle slov Stanislava Polčáka z klubu TOP 09-STAN se tím nejprve bude muset klub zabývat. On prý bude prosazovat stanovisko, které vyplývá z nálezu Ústavního soudu – ten sice volby v rozparcelované Praze nezrušil, ale soudci uvedli, že by se město na obvody dělit nemělo.

Polčák, stejně jako další vládní poslanci, v minulosti hlasoval pro zamítnutí návrhu ČSSD, který by situaci dávno vyřešil. Obdobně jako Černochová řekl, že je lepší „počkat na komplexní novelu volebního kodexu“.

O návrhu Wagnerové se zatím nebavili ani v klubu ODS. Předseda klubu Marek Benda na rovinu uvedl, že mu příliš nakloněn není: „Za úplně správnou variantu to nepovažuji. Myslím, že o tom, kolik obvodů případně bude, by měla rozhodovat přímo města a obce.“

„V některých případech dává podle mě rozdělení na obvody smysl, především ve velkých městech, protože lidé jsou s určitým místem více spjati, kdežto na druhém konci města je neznají, volí tak jen figuru v čele nebo značku,“ dodal.

A co vláda? „Za sebe bych takový návrh podpořila,“ uvedla pro Pražský patriot vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Neví ale, zda by na něm byla politická shoda ve vládě.

„Ukradeno“ bylo asi deset mandátů

V roce 2010 se – kvůli rozparcelování Prahy na sedm částí – do zastupitelstva hlavního města Prahy nedostala koalice SZ a SNK-ED a strana Věci veřejné. KSČM zase získala téměř o polovinu méně mandátů.

Kdyby se v roce 2010 volilo podle stejných podmínek jako v roce 2006, kdy mělo pražské zastupitelstvo 70 křesel (nyní jich má 63), SZ (společně s SNK-ED) a VV by získaly přibližně po čtyřech mandátech, dohromady tedy osm. KSČM by místo stávajících tří mandátů získala asi pět. Kolice SZ-SNK-ED získala v roce 2010 5,9 % a 0 mandátů, VV 5,66 % a 0 mandátů a KSČM 6,82 % a 3 mandáty.

„Pokud by platily stejné podmínky jako v roce 2006, tak rozparcelování Prahy ukradlo těmto třem subjektům celkem deset mandátů,“ shrnul to předseda pražských zelených Petr Štěpánek.

Ústavní soud, ke kterému SZ, SNK ED a VV podaly stížnost, však tehdejší volby nezrušil. Ještě před volbami 2010 stížnosti ČSSD, SZ, VV, KSČM či SNK ED nevyhověl ani Nejvyšší správní soud.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru