Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Podle Zemana by měl Hřib kvůli dopravnímu chaosu vyhlásit stav nebezpečí a zvážit rezignaci
Kolona v Chodovské ulici ve směru od Jižní spojky. Foto: JP

Podle Zemana by měl Hřib kvůli dopravnímu chaosu vyhlásit stav nebezpečí a zvážit rezignaci

Prezident Miloš Zeman vyzval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k nápravě situace v dopravě na území metropole. Měl by podle něj zvážit vyhlášení stavu nebezpečí i svou rezignaci a lidem se omluvit. Zeman to napsal v otevřeném dopise, který Hrad zveřejnil na webu. Hřib sdělil, že prezident se o Prahu dosud nezajímal, proto vnímá jeho vyjádření jako zapojení do předvolební kampaně. Zároveň řekl, že současné vedení hlavního města zdědilo stav silnic po minulém vedení v čele s ANO a že by podle stejné logiky měl Zeman vyzvat k rezignaci ministra dopravy, protože na D1 jsou uzavírky a kolony.

„Důsledkem naprosto amatérského přístupu k plánování a dohledu nad opravami pražských silnic, či dokonce zcela záměrného diletantství směřovaného vůči pražským i mimopražským řidičům, je hlavní město naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním,“ uvedl Zeman.

„Vaše představa řidičů automobilů jako někoho, kdo tento způsob dopravy využívá kvůli vlastnímu pohodlí, je zcela nemístná. Automobil slouží především těm lidem, kteří jej využívají k dopravě do zaměstnání, přepravě zboží, objemných nákupů, transportu dětí do škol či k vyšetřením v nemocnici. Přestože systém MHD je v Praze již z dřívějších dob poměrně kvalitní, ne vždy a všem vychází využití hromadné dopravy jako ta nejvýhodnější varianta, ať už z hlediska času či nyní po zdražení jízdného i z hlediska finančního,“ pokračoval prezident.

Podle něj není úlohou politiků hodnotit a nařizovat, jakým způsobem se mají lidé přepravovat. Primátor zastupuje zájmy všech Pražanů, tedy i těch, kteří z jakéhokoli důvodu preferují osobní přepravu,“ sdělil Zeman.

„Nehledě na fakt, že současná dopravní situace je tak kritická, že v konečném důsledku zasahuje i Vámi propagovanou MHD – například v ulici Zenklova, kde kvůli okolním uzavírkám stojí jak auta, tak tramvaje, či nově v ulici Veselská, kde pro změnu stojí autobusy dopravující do Prahy lidi z širokého okolí,“ pokračoval Zeman, podle kterého jsou opravy pražských silnic zcela nekoordinované, chaotické a nedomyšlené, což způsobuje dennodenně komplikace statisícům obyvatel.

Pražského primátora vyzval k několika okamžitým krokům. Má se veřejnosti omluvit, změnit koordinaci oprav, zvážit vlastní rezignaci na post primátora a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí. „Neboť současná dopravní situace je natolik kritická, že ohrožuje mimo jiné práci složek integrovaného záchranného systému,“ dodal Zeman.

Primátor zanedlouho po zveřejnění dopisu reagoval prohlášením. „Za poslední roky, co si pamatuji, pan prezident o Pražany neprojevil žádný zájem. V rámci svých výjezdů za občany se Praze vyhýbal a ani nikdy nenavštívil ve své funkci magistrát,“ uvedl na Twitteru.

„Výzvu k rezignaci tak vnímám jako pouhé zapojení pana prezidenta do předvolební kampaně a doufám, že si jej pan Babiš i vykáže ve své kampani, která už dávno přesáhla hranice slušnosti i vkusu,“ pokračoval.

„Stejně tak bych mohl i já v duchu tohoto folklóru vyzvat pana prezidenta ke zvážení jeho rezignace. Třeba kvůli hájení zájmů jiných mocností namísto České republiky v kauze ruských agentů a výbuchu ve Vrběticích, jeho neustálé snaze rozeštvávat společnost nebo kvůli neschopnosti dodat národu sílu v době koronavirové krize,“ sdělil.

Zároveň uvedl, že by prezident měl kvůli špatné dopravní situaci na opravované dálnici D1 vyzvat k rezignaci ministra dopravy.

Anketa

Je podle vás Zdeněk Hřib dobrým primátorem?

53%
(53%)
47%
(47%)
Velké množství oprav pražských silnic považuje primátor za nutné, je to podle něj způsobeno tím, že předchozí vedení magistrátu v čele s hnutím ANO péči o komunikace zanedbalo.

„Dluh na opravách silnic byl neuvěřitelných 30 miliard korun, zásadních oprav je proto letos víc než dříve. Všechny opravy jsou maximálně koordinované k tomu určeným koordinátorem,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

Dnes v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru