Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Podle Zemana by měl Hřib kvůli dopravnímu chaosu vyhlásit stav nebezpečí a zvážit rezignaci
Kolona v Chodovské ulici ve směru od Jižní spojky. Foto: JP

Podle Zemana by měl Hřib kvůli dopravnímu chaosu vyhlásit stav nebezpečí a zvážit rezignaci

Prezident Miloš Zeman vyzval pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k nápravě situace v dopravě na území metropole. Měl by podle něj zvážit vyhlášení stavu nebezpečí i svou rezignaci a lidem se omluvit. Zeman to napsal v otevřeném dopise, který Hrad zveřejnil na webu. Hřib sdělil, že prezident se o Prahu dosud nezajímal, proto vnímá jeho vyjádření jako zapojení do předvolební kampaně. Zároveň řekl, že současné vedení hlavního města zdědilo stav silnic po minulém vedení v čele s ANO a že by podle stejné logiky měl Zeman vyzvat k rezignaci ministra dopravy, protože na D1 jsou uzavírky a kolony.

„Důsledkem naprosto amatérského přístupu k plánování a dohledu nad opravami pražských silnic, či dokonce zcela záměrného diletantství směřovaného vůči pražským i mimopražským řidičům, je hlavní město naprosto dopravně paralyzované, což již zdaleka není jen tématem pražským, ale vzhledem k významu metropole i tématem celonárodním,“ uvedl Zeman.

„Vaše představa řidičů automobilů jako někoho, kdo tento způsob dopravy využívá kvůli vlastnímu pohodlí, je zcela nemístná. Automobil slouží především těm lidem, kteří jej využívají k dopravě do zaměstnání, přepravě zboží, objemných nákupů, transportu dětí do škol či k vyšetřením v nemocnici. Přestože systém MHD je v Praze již z dřívějších dob poměrně kvalitní, ne vždy a všem vychází využití hromadné dopravy jako ta nejvýhodnější varianta, ať už z hlediska času či nyní po zdražení jízdného i z hlediska finančního,“ pokračoval prezident.

Podle něj není úlohou politiků hodnotit a nařizovat, jakým způsobem se mají lidé přepravovat. Primátor zastupuje zájmy všech Pražanů, tedy i těch, kteří z jakéhokoli důvodu preferují osobní přepravu,“ sdělil Zeman.

„Nehledě na fakt, že současná dopravní situace je tak kritická, že v konečném důsledku zasahuje i Vámi propagovanou MHD – například v ulici Zenklova, kde kvůli okolním uzavírkám stojí jak auta, tak tramvaje, či nově v ulici Veselská, kde pro změnu stojí autobusy dopravující do Prahy lidi z širokého okolí,“ pokračoval Zeman, podle kterého jsou opravy pražských silnic zcela nekoordinované, chaotické a nedomyšlené, což způsobuje dennodenně komplikace statisícům obyvatel.

Pražského primátora vyzval k několika okamžitým krokům. Má se veřejnosti omluvit, změnit koordinaci oprav, zvážit vlastní rezignaci na post primátora a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí. „Neboť současná dopravní situace je natolik kritická, že ohrožuje mimo jiné práci složek integrovaného záchranného systému,“ dodal Zeman.

Primátor zanedlouho po zveřejnění dopisu reagoval prohlášením. „Za poslední roky, co si pamatuji, pan prezident o Pražany neprojevil žádný zájem. V rámci svých výjezdů za občany se Praze vyhýbal a ani nikdy nenavštívil ve své funkci magistrát,“ uvedl na Twitteru.

„Výzvu k rezignaci tak vnímám jako pouhé zapojení pana prezidenta do předvolební kampaně a doufám, že si jej pan Babiš i vykáže ve své kampani, která už dávno přesáhla hranice slušnosti i vkusu,“ pokračoval.

„Stejně tak bych mohl i já v duchu tohoto folklóru vyzvat pana prezidenta ke zvážení jeho rezignace. Třeba kvůli hájení zájmů jiných mocností namísto České republiky v kauze ruských agentů a výbuchu ve Vrběticích, jeho neustálé snaze rozeštvávat společnost nebo kvůli neschopnosti dodat národu sílu v době koronavirové krize,“ sdělil.

Zároveň uvedl, že by prezident měl kvůli špatné dopravní situaci na opravované dálnici D1 vyzvat k rezignaci ministra dopravy.

Anketa

Je podle vás Zdeněk Hřib dobrým primátorem?

53.1%
(53.1%)
46.9%
(46.9%)
Velké množství oprav pražských silnic považuje primátor za nutné, je to podle něj způsobeno tím, že předchozí vedení magistrátu v čele s hnutím ANO péči o komunikace zanedbalo.

„Dluh na opravách silnic byl neuvěřitelných 30 miliard korun, zásadních oprav je proto letos víc než dříve. Všechny opravy jsou maximálně koordinované k tomu určeným koordinátorem,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Během vánočních prázdnin zaparkujete v Praze 3 levněji

Včera ve 12:06

Od 23. prosince do 3. ledna bude stejně jako minulý rok v parkovacích automatech a virtuálních parkovacích hodinách nastaveno zvýhodněné návštěvnické stání.

V noci neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

Včera v 10:18

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologií budou tunely Brusnický a Dejvický od čtvrtka 2. prosince od 23 hodin do pátku 3. prosince do 5 hodin uzavřeny.

Lidé už nakoupili dálniční e-známky za více než 5 miliard korun

1. prosince 2021 ve 22:09

Přesně před rokem byl spuštěn prodej elektronických dálničních známek. Díky digitalizaci je jejich pořízení mnohem snazší a pohodlnější. Motoristé si navíc mohou sami zvolit začátek platnosti, systém je pak prostřednictvím SMS nebo e-mailu upozorní na blížící se konec platnosti e-známky....

Dnes v noci bude uzavřen Strahovský tunel

1. prosince 2021 v 09:36

Z důvodu pravidelné údržby a čištění kamer bude Strahovský tunel od středy 1. prosince od 23 hodin do čtvrtka 2. prosince do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru