Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - bourky 17°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Podle Skopečka musí Schillerová dělat z lidí blázny, s bratrstvem rozpočtové dekadence vládnout nelze
Poslanec Jan Skopeček. Návrh rozpočtu na příští rok určitě ke smíchu není. Zdroj foto: se souhlasem J. Skopečka

Podle Skopečka musí Schillerová dělat z lidí blázny, s bratrstvem rozpočtové dekadence vládnout nelze

Reakce na návrh rozpočtu na rok 2022 neutichají ani pár dní poté, co schodkový plán hospodaření České republiky představila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). S komentářem přišel místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček, který si nebral servítky.

„Prioritou rozpočtu jsou kromě úspor na provozu státu hlavně investice. Českou republiku tak čeká v roce 2022 rok rekordních investic za celkových 218 miliard korun. To je skvělá zpráva pro celé naše hospodářství a s ním pro životní úroveň v zemi,“ pochlubila se ministryně na Twitteru.

„Počítáme s poklesem deficitu o 123 miliard. Zároveň ale budeme rekordně investovat, podporovat životní úroveň a růst HDP. Přesný opak trestuhodných chyb, které po minulé krizi provedly vlády pravice,“ pokračovala po té, co představila návrh rozpočtu s předpokládaným deficitem 376,6 miliardy korun.

Z pravicové části politického spektra obratem zazněly výtky, do Schillerové se pustil třeba Skopeček. Ministryni vytkl například to, že se pochlubila snížením schodku oproti původním plánům.

„Chlubit se snížením původně plánovaného schodku o 13 miliard korun je jako radovat se z toho, že se podařilo několikametrovou povodeň snížit o pár centimetrů. Důsledky budou stejně bolestivé. Navíc papír snese všechno a představené změny nejsou reálné, vzala se jen tužka a přepsalo se pár čísel,“ reagoval poslanec ODS.

„Paní ministryně si namalovala a naplánovala příjmy vyšší o 150 miliard korun, aby vůbec byla schopna drobnou úsporu vykázat. Navýšila oproti plánu investice, ale ty zůstanou stejně jako v minulých letech nerealizované, budou jen na papíru paní ministryně,“ pokračoval. Podle něj k srpnu letošního roku reálné investování oproti loňsku kleslo o téměř jedenáct procent. A navíc o jedenáct procent se podle něj zvedly běžné výdaje.

„A takto ohlupuje veřejnost paní ministryně Schillerová dlouho. Není schopná hospodařit zdravě v dobách dobrých ani zlých. Nezbývá jí než si dělat z lidí blázny tím, že bezmyšlenkovitě přepíše pár čísel ze svého původního návrhu. I tak ale zůstává rozpočet tragický, rozvracející naše veřejné finance a zadlužující naše děti. Drancování veřejných financí pokračuje,“ podotkl poslanec ODS Jan Skopeček.

„Naše vláda má za sebou obrovské množství dobré práce, které si ve veřejném prostoru ráda obhájím,“ odmítla na Twitteru kritiku Alena Schillerová. „Babiš, Zeman a Schillerová jsou bratrstvem rozpočtové dekadence. S ANO se na spolupráci po volbách určitě nedomlouváme, jsou to jen Hamáčkovy výmysly. Když vidím jejich stal hospodaření a sekání dluhů, tak by to prostě nešlo," dodal Skopeček. 


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru