Dnes Středa - skorojasno 26°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 26°C
Středa 10. 8. 2022
Svátek má Vavřinec
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Podle senátorky Němcové je tu kromě Sputniku ještě jeden zájem Moskvy a prezidenta Zemana
Dlouholetá poslankyně Miroslava Němcová loni uspěla v senátních volbách. Foto: Karel Netolický

Podle senátorky Němcové je tu kromě Sputniku ještě jeden zájem Moskvy a prezidenta Zemana

Senátorka Miroslava Němcová z ODS platí za tvrdou kritičku prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Bleskovou výměnu na postu ministra zdravotnictví okomentovala způsobem sobě vlastním, tedy bez servítek.

I když Blatného odvolání inicioval prezident, podle senátorky to hraje premiérovi do karet. „Blatný se začal v posledních týdnech chovat autonomně, nerozhodoval na základě požadavků premiérových marketérů,“ uvedla Němcová. 

Že jde u další vládní rošády o ruskou očkovací vakcínu Sputnik, není podle Němcové pochyb. „Jmenovací řeč prezidenta k novému ministrovi zdravotnictví nebyla o ničem jiném. Zdravotnictví má přitom řadu obrovských úkolů: zvládnout pandemickou krizi, dát do pořádku financování resortu, obnovit odkládanou péči o pacienty s jinými závažnými chorobami,“ sdělila. 

„Prezident při jmenování mluvil jen o Sputniku. Zopakoval odporné útoky na ministra Blatného i na ředitelku SÚKL Storovou. Sprostě je obvinil za tragická úmrtí desítek tisíc lidí. Že u toho byl po celou dobu on sám, většinou nečinný a schovaný v Lánech, o tom samozřejmě mlčí. Že to celé už rok řídí Andrej Babiš a jeho koalice ANO, ČSSD a KSČM, která svými chybami zlikvidovala veřejné rozpočty, živnostníky, významně poškodila vzdělávání a kulturu, o tom také ani slovo,“ pokračovala. 

Podle Němcové je tu kromě Sputniku ještě jeden zájem Moskvy, Miloše Zemana a jeho lidí. Po Sputniku musí Babiš pro prezidenta ještě prosadit kvůli dostavbě Dukovan Rosatom, což je ruská státní korporace se zaměřením na jadernou energetiku. 

„Na to musí mít ve vládě poslušné lidi. Jde o všechno: o zdraví, o bezpečnost a o naši suverenitu. Jde o to, zda prezident dokoná zradu vlastní země a kolik bude mít ochotných a ambiciózních pomocníků,“ napsala Němcová. 

Kolotoč vládních selhání podle senátorky zrychluje. „Sotva je zaregistrujeme, valí se další. Premiér odmítl 750 000 prověřených vakcín – a nic. Deníčkové korupční zápisy Faltýnka – a nic. Na Slovensko byl dodán Sputnik jiného složení, testovaná zvířata na něj nereagovala, jakoby nic nedostala, byla potom utracena – a nic. Premiér selhal na Evropské radě – lže a svádí své chyby na kdekoho – a nic,“ vyjmenovala. 

„Vládní kobyla leží na zemi a zběsile kolem sebe kope. Nic z toho, co zavinila, však nebude zapomenuto. Čas sluhů skončí a s odchodem Babiše praskne i obludný kruh zrady a moci prezidenta. Je čas urychleně schválit volební zákon a vyhlásit předčasné volby,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru