dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Podle primátora se Praha vyvyšuje nad ostatní regiony
Nový pražský primátor Tomáš Hudeček. Foto: archiv MHMP

Podle primátora se Praha vyvyšuje nad ostatní regiony

Nový pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) v den svého zvolení prohlásil, že Praha se vyvyšuje nad ostatní regiony České republiky. Je to pravda, nebo jde o přiživování rozšířených předsudků u mimopražských občanů? Opoziční politici s názorem primátora nesouhlasí – podle nich by měl brát v potaz specifika Prahy. Politolog Milan Znoj doufá, že za výrokem není snaha Hudečka zalíbit se těm, kteří chtějí přerozdělit daně ve prospěch menších obcí.

Vyvyšování Prahy je podle primátora Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09) vnímáno jak směrem ven, tak i směrem dovnitř. Podle něj je nutné, aby metropole spolupracovala s jinými regiony. Co si o takovém výroku myslí odborníci a jiní zastupitelé?

„Praha má bezkonkurenční postavení, pokud jde o směřování zahraničních turistů, a tudíž i pokud jde o příjmy. Nechápu, co by znamenalo ´vyvyšování´ Prahy,“ reagoval na Hudečkův výrok ekonom Radim Valenčík z Vysoké školy finanční a správní.

Zoufalík: měl brát zřetel na specifika Prahy

Podle starosty Prahy 10 a nezařazeného zastupitele Bohumila Zoufalíka Praha s jinými regiony spolupracuje a nevyvyšuje se nad ně. „Hlavní město České republiky je jen jedno. Je samozřejmě výjimečné už tím, že jsou zde centrální úřady,“ řekl pro portál Pražský patriot.

Není na tom podle něj nic divného – každá země má svou metropoli. „Praha, na kterou by se mělo nahlížet jako na kraj, vykonává plno funkcí, které nevykonává žádný jiný kraj,“ řekl.

„Nemyslím si, že by občané Prahy byli něčím víc než třeba občané Mělníka, na specifika Prahy by však primátor měl brát zřetel. Do hlavního města denně přijíždí množství lidí z celé ČR i zahraničních turistů,“ dodal Zoufalík.

Ti chudší pocit povýšené Prahy mohou mít

Anketa

Vyvyšuje se podle vás Praha nad ostatní regiony?

52.3%
(52.3%)
47.7%
(47.7%)
Podle názoru politologa Jiřího Pehe primátor svým výrokem Pražany neurazí. „Možná to nemyslel tak, že se Praha přímo vyvyšuje, ale že je v nejlepší situaci ze všech regionů. Že dostává řadu výhod, že do ní plynou investice ze zahraničí. Možná to není úplná realita, ale chudší regiony pocit povýšené Prahy mohou mít,“ uvedl.

Stejně je tomu podle něj i v zahraničí. „Většinou to tak bývá hlavně v postkomunistických zemích, kde jsou rozdíly mezi hlavními městy a zbytkem republiky stále velké – například v Budapešti, Varšavě nebo Bratislavě. Třeba v Rakousku se rozdíly už vyrovnávají – některé tamní části jsou už dokonce bohatší než Vídeň,“ dodal.

Znoj: snad se nechce zalíbit Kalouskovi

Jinak to vidí politolog Milan Znoj. „Když to říká primátor hlavního města, tak zřejmě ví, o čem mluví. Doufám, že se nesnaží pouze zalíbit Miroslavu Kalouskovi a Petru Gazdíkovi, kteří by rádi ještě další přerozdělení daní ve prospěch menších obcí,“ řekl.

Pražané by podle jeho názoru sotva rozuměli takovému důvodu, který předem souhlasí se zkrácením příjmů města a vychází tak vstříc požadavkům TOP 09 a STANu.

Hudečkův výrok se příliš nezamlouvá zastupiteli Petru Šimůnkovi (KSČM). „Takové názory mají mnohdy lidé, kteří žijí mimo Prahu. Výrok pana Hudečka vychází asi z toho, že pochází z Olomouce,“ uvedl pro Pražský patriot.

Šimůnek: primátor by měl mluvit pravdu

„Zřejmě vyrůstal v ovzduší, že Praha jako hlavní město všem křivdí, je nejbohatší, největší a podobně. Běžně se s takovými postoji setkávám i u mimopražských komunistů, když vyjíždím ven do regionů,“ dodal Šimůnek.

U lidí, kteří v Praze nežijí, takové pocity chápe. Pražský primátor, který je na úrovni hejtmanů, by však podle něj měl vzít v potaz realitu. „Praha je plná ministerstev, jsou zde vláda i parlament, to bohatství je ale jen zdánlivé,“ řekl Šimůnek.

Kdo podle něj zná problémy, se kterými se potýká pražský magistrát, musí vědět, že Praha je jedním z nejzadluženějších krajů. „Než primátor něco vysloví, měl by vědět, co bude říkat. A měl by mluvit pravdu. To, že se Praha vyvyšuje nad jiné regiony, pravda není,“ dodal.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru