Dnes Čtvrtek - oblacno 28°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Podle Němcové museli Hamáček a Babiš jít s pravdou ven z jednoho důvodu. Jinak této hře nerozumím, tvrdí
Miroslava Němcová. Foto: se svolením senátorky M.N.

Podle Němcové museli Hamáček a Babiš jít s pravdou ven z jednoho důvodu. Jinak této hře nerozumím, tvrdí

Stejně jako řada politiků v Česku si ani senátorka Miroslava Němcová nenechala ujít příležitost okomentovat aktuální dění kolem oznámení, že existuje důvodné podezření na zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů.

V roce 2014 byly vyhozeny do povětří muniční sklady ve Vrběticích. Na místě zemřeli dva lidé, stovky lidí z přilehlých obcí byly evakuovány, náklady na likvidaci škod se tehdy odhadovaly na miliardu korun. Zbraně a munice z vrbětických skladů měly být dodány odpůrcům Rusů na Ukrajině či v Sýrii. 

„Zásah bezpečnostních složek byl ve Vrběticích ukončen v říjnu 2020. Předpokládám, že Bezpečnostní informační služba (BIS, pozn. aut.) již odhalila, že šlo o teroristický útok vedený ruskými zpravodajskými službami a měla seznam jejich agentů,“ uvedla Němcová, která připomenula, že ve stejnou dobu loni na podzim požadoval prezident Česka, aby mu BIS předala seznam ruských zpravodajských důstojníků působících v Česku, jejich spolupracovníků, obsah a rozsah předávaných informací. 

„S ohledem na Zemanovy silné vazby na Rusko se lze domnívat, že chtěl Kreml informovat, co vše BIS vypátrala,“ podotkla senátorka za občanské demokraty. Pokud by BIS podle ní tyto informace předala, vyloučilo by ji to z mezinárodní spolupráce a byla by na léta vyřazena z činnosti. 

„Prezident mluví o bezpečnostních službách své země jako o čučkařích, cíleně a opakovaně je znevažuje a diskredituje. V listopadu 2020 oznámil, že nedoporučí ponechání šéfa BIS Michala Koudelky ve vedení této tajné služby,“ sdělila.

Anketa

Měl by podle vás Parlament schválit ústavní žalobu na Miloše Zemana pro velezradu?

88.3%
(88.3%)
11.7%
(11.7%)
I když vyšetřování skončilo už před půl rokem, předseda vlády Andrej Babiš oznámil až v sobotu 17. dubna, že odpovědnost za útoky ve Vrběticích nesou ruské tajné služby. Exministr zahraničních věcí Petříček uvedl, že informace měl již nějakou dobu. 

„Musel je tedy mít i prezident, premiér a ministr vnitra Hamáček. Neudělali nic, informace tajili, a naopak posilovali pozici Ruska ať šlo o nákup vakcíny Sputnik či dostavbu Dukovan,“ kritizovala Němcová. 

Na závěr přišla s domněnkou. „To, že o teroristickém útoku Ruska na našem území nakonec premiér a vicepremiér informovali, znamená, že už to nemohli dále tajit. Někdo je zřejmě upozornil, že o řádění ruských tajných služeb ví také, a pokud prezident a vláda nebudou konat, zveřejní informace sám. Tím by byli usvědčeni z prosazování zájmů cizí mocnosti, tedy z velezrady. Takže museli s pravdou ven a prezident musel souhlasit s vypovězením ruských agentů. Jinak té podivné hře nelze porozumět,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru