Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Podle Němcové museli Hamáček a Babiš jít s pravdou ven z jednoho důvodu. Jinak této hře nerozumím, tvrdí
Miroslava Němcová. Foto: se svolením senátorky M.N.

Podle Němcové museli Hamáček a Babiš jít s pravdou ven z jednoho důvodu. Jinak této hře nerozumím, tvrdí

Stejně jako řada politiků v Česku si ani senátorka Miroslava Němcová nenechala ujít příležitost okomentovat aktuální dění kolem oznámení, že existuje důvodné podezření na zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů.

V roce 2014 byly vyhozeny do povětří muniční sklady ve Vrběticích. Na místě zemřeli dva lidé, stovky lidí z přilehlých obcí byly evakuovány, náklady na likvidaci škod se tehdy odhadovaly na miliardu korun. Zbraně a munice z vrbětických skladů měly být dodány odpůrcům Rusů na Ukrajině či v Sýrii. 

„Zásah bezpečnostních složek byl ve Vrběticích ukončen v říjnu 2020. Předpokládám, že Bezpečnostní informační služba (BIS, pozn. aut.) již odhalila, že šlo o teroristický útok vedený ruskými zpravodajskými službami a měla seznam jejich agentů,“ uvedla Němcová, která připomenula, že ve stejnou dobu loni na podzim požadoval prezident Česka, aby mu BIS předala seznam ruských zpravodajských důstojníků působících v Česku, jejich spolupracovníků, obsah a rozsah předávaných informací. 

„S ohledem na Zemanovy silné vazby na Rusko se lze domnívat, že chtěl Kreml informovat, co vše BIS vypátrala,“ podotkla senátorka za občanské demokraty. Pokud by BIS podle ní tyto informace předala, vyloučilo by ji to z mezinárodní spolupráce a byla by na léta vyřazena z činnosti. 

„Prezident mluví o bezpečnostních službách své země jako o čučkařích, cíleně a opakovaně je znevažuje a diskredituje. V listopadu 2020 oznámil, že nedoporučí ponechání šéfa BIS Michala Koudelky ve vedení této tajné služby,“ sdělila.

Anketa

Měl by podle vás Parlament schválit ústavní žalobu na Miloše Zemana pro velezradu?

88.3%
(88.3%)
11.7%
(11.7%)
I když vyšetřování skončilo už před půl rokem, předseda vlády Andrej Babiš oznámil až v sobotu 17. dubna, že odpovědnost za útoky ve Vrběticích nesou ruské tajné služby. Exministr zahraničních věcí Petříček uvedl, že informace měl již nějakou dobu. 

„Musel je tedy mít i prezident, premiér a ministr vnitra Hamáček. Neudělali nic, informace tajili, a naopak posilovali pozici Ruska ať šlo o nákup vakcíny Sputnik či dostavbu Dukovan,“ kritizovala Němcová. 

Na závěr přišla s domněnkou. „To, že o teroristickém útoku Ruska na našem území nakonec premiér a vicepremiér informovali, znamená, že už to nemohli dále tajit. Někdo je zřejmě upozornil, že o řádění ruských tajných služeb ví také, a pokud prezident a vláda nebudou konat, zveřejní informace sám. Tím by byli usvědčeni z prosazování zájmů cizí mocnosti, tedy z velezrady. Takže museli s pravdou ven a prezident musel souhlasit s vypovězením ruských agentů. Jinak té podivné hře nelze porozumět,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

30. března 2023 ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru