Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Podle Němcové museli Hamáček a Babiš jít s pravdou ven z jednoho důvodu. Jinak této hře nerozumím, tvrdí
Miroslava Němcová. Foto: se svolením senátorky M.N.

Podle Němcové museli Hamáček a Babiš jít s pravdou ven z jednoho důvodu. Jinak této hře nerozumím, tvrdí

Stejně jako řada politiků v Česku si ani senátorka Miroslava Němcová nenechala ujít příležitost okomentovat aktuální dění kolem oznámení, že existuje důvodné podezření na zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů.

V roce 2014 byly vyhozeny do povětří muniční sklady ve Vrběticích. Na místě zemřeli dva lidé, stovky lidí z přilehlých obcí byly evakuovány, náklady na likvidaci škod se tehdy odhadovaly na miliardu korun. Zbraně a munice z vrbětických skladů měly být dodány odpůrcům Rusů na Ukrajině či v Sýrii. 

„Zásah bezpečnostních složek byl ve Vrběticích ukončen v říjnu 2020. Předpokládám, že Bezpečnostní informační služba (BIS, pozn. aut.) již odhalila, že šlo o teroristický útok vedený ruskými zpravodajskými službami a měla seznam jejich agentů,“ uvedla Němcová, která připomenula, že ve stejnou dobu loni na podzim požadoval prezident Česka, aby mu BIS předala seznam ruských zpravodajských důstojníků působících v Česku, jejich spolupracovníků, obsah a rozsah předávaných informací. 

„S ohledem na Zemanovy silné vazby na Rusko se lze domnívat, že chtěl Kreml informovat, co vše BIS vypátrala,“ podotkla senátorka za občanské demokraty. Pokud by BIS podle ní tyto informace předala, vyloučilo by ji to z mezinárodní spolupráce a byla by na léta vyřazena z činnosti. 

„Prezident mluví o bezpečnostních službách své země jako o čučkařích, cíleně a opakovaně je znevažuje a diskredituje. V listopadu 2020 oznámil, že nedoporučí ponechání šéfa BIS Michala Koudelky ve vedení této tajné služby,“ sdělila.

Anketa

Měl by podle vás Parlament schválit ústavní žalobu na Miloše Zemana pro velezradu?

88.3%
(88.3%)
11.7%
(11.7%)
I když vyšetřování skončilo už před půl rokem, předseda vlády Andrej Babiš oznámil až v sobotu 17. dubna, že odpovědnost za útoky ve Vrběticích nesou ruské tajné služby. Exministr zahraničních věcí Petříček uvedl, že informace měl již nějakou dobu. 

„Musel je tedy mít i prezident, premiér a ministr vnitra Hamáček. Neudělali nic, informace tajili, a naopak posilovali pozici Ruska ať šlo o nákup vakcíny Sputnik či dostavbu Dukovan,“ kritizovala Němcová. 

Na závěr přišla s domněnkou. „To, že o teroristickém útoku Ruska na našem území nakonec premiér a vicepremiér informovali, znamená, že už to nemohli dále tajit. Někdo je zřejmě upozornil, že o řádění ruských tajných služeb ví také, a pokud prezident a vláda nebudou konat, zveřejní informace sám. Tím by byli usvědčeni z prosazování zájmů cizí mocnosti, tedy z velezrady. Takže museli s pravdou ven a prezident musel souhlasit s vypovězením ruských agentů. Jinak té podivné hře nelze porozumět,“ dodala.


Autor: Karel Netolický

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru