Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Podle Markové je Válek trapná kouřová clona s jasným úkolem, který plní svědomitě
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Zdroj foto: Odbor komunikace Úřadu vlády ČR

Podle Markové je Válek trapná kouřová clona s jasným úkolem, který plní svědomitě

Soňa Marková, která byla patnáct let poslankyní za KSČM, poslední dobou čile komentuje kroky současné vlády. Na paškál si bere především ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09. Jeho komunikace a vystupování podle exposlankyně často připomíná název filmu „Ještě větší bl..c, než jsme doufali“.

„Provládní komentátoři jej zase cudně označují za nepříliš zdatného komunikátora. Jeho excesy na veřejnosti, které baví internet, ovšem zakrývají pravou podstatu úkolu, který tato trapná figurka svědomitě plní: snížit solidaritu ve veřejném zdravotnictví,“ uvedla.

Nenavýšení platby za státní pojištěnce, které přislíbila předchozí vláda a ta současná rychle zrušila, bude mít podle Markové výrazně negativní dopady na všechny segmenty zdravotní péče a některá zdravotnická zařízení mohou být dokonce existenčně ohrožena.

To prý povede k regulaci péče, otevření tématu připojištění a ke zvyšování spoluúčasti pacientů. „A to v situaci, kdy všichni poskytovatelé už nyní velmi silně pociťují zdražování a inflaci,“ podotkla.

Zdravotní pojišťovny podle ní budou muset zcela vyčerpat všechny rezervy již letos, kdy měl systém veřejného zdravotního pojištění podle schválených rozpočtů pojišťoven hospodařit se schodkem 9,5 miliardy korun.

Očekávalo se, že příjmy vzrostou o 6,3 procenta na 431,2 miliardy korun a výdaje o 4,6 procenta na 440,7 miliardy korun. Pojišťovny počítaly s deficitem 14 miliard korun, který by ze svých rezerv pokryly. Na konci roku by jim na účtech zůstalo devět miliard. Dalších 14 miliard poklesu už ale zůstatky pokrýt nemohou a část nezaplacených nákladů se přesune do dalšího roku.

U cen za péči se při zahájení dohodovacího řízení pro rok 2023 předběžně počítalo se zachováním těch letošních. Pokud se však nepodaří dosáhnout nárůstu plateb státu ani pro rok 2023, bude potřeba ceny naopak snížit.

Anketa

Jako ve škole: Jak byste ohodnotili dosavadní působení vlády ČR ?

4.1%
(4.1%)
1.5%
(1.5%)
0.9%
(0.9%)
2.1%
(2.1%)
91.4%
(91.4%)

Část poskytovatelů zdravotní péče přitom žádá ještě letos vydání kompenzační vyhlášky, která by jim pokryla inflaci, navýšení cen energií a zajistila odměny pro zdravotníky za nasazení během epidemie. „Zdravotní pojišťovny si však v žádném případě nemohou dovolit další neplánované výdaje,“ sdělila poslankyně.

„V dosavadních veřejných prohlášeních ministři zdravotnictví a sociálních věcí deklarovali, že nebude docházet k omezování zdravotní péče. Jak toho ale dosáhnou, když budou veřejné finanční prostředky prokazatelně chybět? Samozřejmě se sáhne do kapes pacientů ve formě připojištění a stanovení dalších výkonů, které nebudou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění nebo budou hrazeny pouze částečně. A o to ve skutečnosti současným pravicovým vládcům z ODS, TOP 09, Pirátů, lidovců a STAN jde. Trapně směšný Válek je jen kouřovou clonou,“ dodala Soňa Marková z KSČM.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru