Dnes Středa - oblacno 1°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 0°C
Středa 2. 12. 2020
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o koronaviru v Praze.
Komentáře

Podle komunistky Markové je terčem posměchu či šikany a dostane se do začarovaného kruhu

Čtrnáctého listopadu jsme si připomněli Světový den diabetu. Cukrovka bohužel postihuje stále mladší generace a tím se stává velmi nebezpečnou civilizační chorobou. V současnosti jí u nás trpí dokonce každý desátý člověk. Zatímco u diabetu 1. typu jde většinou o dědičné onemocnění, diabetes 2. typu často souvisí s nadbytkem jídla, obezitou a nedostatkem pohybu.

Nadváha a obezita s cukrovkou velmi úzce souvisí. V České republice trpí nadváhou více než 50 procent populace ve věku od 20 do 65 let a obezitou 20 procent žen a 16 procent mužů. Obezitou je rovněž postiženo 13 procent dětí ve věku od 7 do 11 let.

Alarmující je, že stoupá počet dětí s extrémní obezitou. Za posledních 10 let se jejich počet zdvojnásobil z 3 na 6 procent. Častěji jsou na tom hůř chlapci než dívky. Tloušťka neboli obezita je závažné chronické onemocnění, které ohrožuje zdraví zvýšeným rizikem vzniku dalších onemocnění.

Obézní děti nejčastěji trpí cukrovkou, může dojít k poškození nervů, dysfunkci ledvin nebo problémům se zrakem. Jídlo, které obsahuje příliš mnoho tuku a soli, může ucpávat tepny. Takové jídlo zvyšuje cholesterol a krevní tlak.

U obézních dětí i dospělých jsou častými průvodci nadváhy srdeční choroby, které mohou vést až k infarktu nebo mrtvici. Obézní člověk má v oblasti krku přemíru tuku, která může blokovat dýchací cesty. Častou druhotnou komplikací je pak astma.

Neméně důležité jsou psychické problémy. Tlusté dítě je velmi často terčem posměchu či šikany svých vrstevníků, protože je nemotorné a neohrabané. To vede k tomu, že se dítě buď stáhne do ústraní anebo svůj odlišný vzhled řeší rolí třídního šaška, jeho sebevědomí stále klesá a vše vede k depresivním stavům, které opět kompenzuje jídlem. Dítě se tak dostane do začarovaného kruhu.

Obezita u dětí je do značné míry způsobena také moderními technologiemi, jako jsou počítače, mobily nebo tablety, které nutí děti sedět. Důvody k dětské obezitě mohou být různé. Může se jednat o dědičné sklony k nadváze, o psychologické faktory, životní styl nebo kombinaci všeho dohromady.

Častým viníkem jsou jídla upravená průmyslově, plná barviv, cukru, nezdravých tuků a prázdných sacharidů. Co dělat, abychom my ani dítě nebyli obézní? Zdravá váha vyžaduje správný jídelníček, omezení nevhodných potravin a zahrnutí dostatečného pohybu do každodenního života. Zdravý životní styl by neměl být za trest, ale měl by se stát samozřejmostí. Stejně jako pohyb zábavou. Důležitý je společně strávený čas. 

Televize a další média jsou plné reklam, které lákají na sladká a nezdravá jídla nebo nápoje. Působí stejně na dospělé jako na děti. V některých zemích, třeba ve Velké Británii, se již proto snaží tyto reklamy zakázat nebo omezit a zároveň motivovat výrobce aspoň k zdravějším variantám oblíbených pochoutek. Zisk firem je ale stále mnohem pádnější argument než hodnota zdraví a úspora zdravotnických systémů.

České ministerstvo zdravotnictví nesměle a bez mediální podpory zavádí některé „zdravé“ programy v rámci svých strategií, např. Zdraví 2020 a 2030. Svoje preventivní programy uplatňují všechny zdravotní pojišťovny a přispívají na pohybové aktivity dětí i dospělých. To ale nestačí.

Zdravý způsob života se musí stát každodenní součástí života nás všech. Být obézní prostě nesmí být moderní a ušetřené finanční prostředky budeme moci věnovat na léčbu těch pacientů, jejichž nemoci nemůžeme jinak ovlivnit. 

Autorkou komentáře je Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


Ministra prý příště napadne, aby se mohli lidi nerespektující zákaz vycházení mlátit holemi

Včera v 09:16

Návrh, aby hygienici mohli lézt lidem do mobilů, je úplně skvělý. Ještě lepší by teda bylo, aby mohli mlátit lidi nerespektující zákaz vycházení holemi jako v Indii. Ale to pana ministra Blatného napadne až příště.

Komentář: Argumentace ke změně datumu rozvolnění je nesrozumitelná

30. listopadu 2020 v 11:43

Stejně jako většina provozovatelů služeb jsme i my na základě metodiky PES spoléhali na otevření ještě v listopadu, tedy dnes. Připravili jsme naše provozovny Saunia na otevření v rámci dodržení nařízených opatření, zavedli online rezervační systém a spustili marketingové kampaně s týdenním...

Nesou plnou odpovědnost za Zemanův pokus hrající do rukou Kremlu, tvrdí Pehe

30. listopadu 2020 v 08:57

Strany, které odmítly v Poslanecké sněmovně ústavní žalobu na Zemana, schválenou Senátem, nesou plnou odpovědnost za nejnovější pokus Zemana rozvrátit bezpečnost státu, který hraje přímo do rukou Kremlu.

Podle Kalouska jsme padlý stát a naše cesta zpět bude dlouhá

30. listopadu 2020 v 08:50

Prezident České republiky bojuje proti zpravodajské službě svého státu v zájmu cizí velmoci. Nic víc, nic méně. Přesto se ve sněmovně najde výrazná většina, u které mu to projde. Jsme padlý stát a cesta zpět mezi civilizované země bude těžká a dlouhá.

Šafr: Za tohle to Babiš celé ještě schytá

29. listopadu 2020 v 09:07

Na Babišův útok na novináře z Deníku Referendum reaguje řada evropských organizací a obrací se na Jourovou. Jsem rád, že naše výzva nezapadla. Babiš se neobtěžoval ani odpovědět, ale on to celé ještě schytá. Nenecháme si jeho chování líbit.

Jana Černochová: Ruské a čínské firmy by měly být v zakázce „Dukovany“ mimo hru

26. listopadu 2020 v 09:22

Občanští demokraté považují jadernou energii za důležitou součást energetického mixu ČR. Ruské a čínské firmy by ale podle nich měly být vyřazeny z účasti v tendru o dostavbu Dukovan. První místopředsedkyně poslaneckého klubu Jana Černochová argumentuje především bezpečnostními...

Starostka Zajíčková: Otevření kostela Krista Spasitele je pro Prahu 5 historickou událostí

25. listopadu 2020 v 18:40

V Grussově ulici na pražském Barrandově byl v neděli 22. listopadu kardinálem Dominikem Dukou slavnostně zasvěcen nově vystavěný kostel Krista Spasitele.

Pehe doporučuje dětem emigraci, utahuje si z ODS a připomíná její rok staré kázání

20. listopadu 2020 v 06:20

„Téměř přesně před rokem pořádala ODS tiskovou konferenci, jejímž cílem bylo ukázat vládě, jak ,vyrovnaně´ hospodařit. Teď pomohla schválit vládnímu ANO stomiliardovou sekeru v rozpočtu. Bravo!“

Pospíšil se čílí kvůli Vojtěchovi a přichází s novým výrazem: Tomu už se ani neříká chucpe, to je ANOcpe!

20. listopadu 2020 v 05:26

„Protikorupční hnutí ANO bojující proti trafikám pro politiky nominovalo do čela firmy Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje pět největších nemocnic, věrného exministra Adama Vojtěcha. Tomu už se ani neříká chucpe, to je ANOcpe!!!“  

Podle komunistky Markové je terčem posměchu či šikany a dostane se do začarovaného kruhu

19. listopadu 2020 v 10:00

Čtrnáctého listopadu jsme si připomněli Světový den diabetu. Cukrovka bohužel postihuje stále mladší generace a tím se stává velmi nebezpečnou civilizační chorobou. V současnosti jí u nás trpí dokonce každý desátý člověk. Zatímco u diabetu 1. typu jde většinou o dědičné onemocnění, diabetes...

Topolánek prý vypadl z učení klausismu a nechápe rozdíl mezi rouškismem a homosexualismem

18. listopadu 2020 v 10:14

„Trochu už jsem vypadl z učení klausismu. Prosím vás, ten rouškismus je stejně nebezpečný jako homosexualismus? (Hele, taky mě se*e jakákoli řízená stádnost. Je nebezpečná, ale tady je pro mne zdraví těch druhých přirozenou prioritou, ke které se zavazuji jen sám...

Honzejk: Sundá na profilovce Babišovi z hlavy červenou trumpovskou čepici

6. listopadu 2020 ve 14:02

„Jsem fakt zvědavej, kdy Mára Prchal sundá na profilovce panu Babišovi z hlavy tu červenou trumpovskou čepici.“

Další články
Nahoru