Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Komentáře

Podle komunistky Markové je terčem posměchu či šikany a dostane se do začarovaného kruhu

Čtrnáctého listopadu jsme si připomněli Světový den diabetu. Cukrovka bohužel postihuje stále mladší generace a tím se stává velmi nebezpečnou civilizační chorobou. V současnosti jí u nás trpí dokonce každý desátý člověk. Zatímco u diabetu 1. typu jde většinou o dědičné onemocnění, diabetes 2. typu často souvisí s nadbytkem jídla, obezitou a nedostatkem pohybu.

Nadváha a obezita s cukrovkou velmi úzce souvisí. V České republice trpí nadváhou více než 50 procent populace ve věku od 20 do 65 let a obezitou 20 procent žen a 16 procent mužů. Obezitou je rovněž postiženo 13 procent dětí ve věku od 7 do 11 let.

Alarmující je, že stoupá počet dětí s extrémní obezitou. Za posledních 10 let se jejich počet zdvojnásobil z 3 na 6 procent. Častěji jsou na tom hůř chlapci než dívky. Tloušťka neboli obezita je závažné chronické onemocnění, které ohrožuje zdraví zvýšeným rizikem vzniku dalších onemocnění.

Obézní děti nejčastěji trpí cukrovkou, může dojít k poškození nervů, dysfunkci ledvin nebo problémům se zrakem. Jídlo, které obsahuje příliš mnoho tuku a soli, může ucpávat tepny. Takové jídlo zvyšuje cholesterol a krevní tlak.

U obézních dětí i dospělých jsou častými průvodci nadváhy srdeční choroby, které mohou vést až k infarktu nebo mrtvici. Obézní člověk má v oblasti krku přemíru tuku, která může blokovat dýchací cesty. Častou druhotnou komplikací je pak astma.

Neméně důležité jsou psychické problémy. Tlusté dítě je velmi často terčem posměchu či šikany svých vrstevníků, protože je nemotorné a neohrabané. To vede k tomu, že se dítě buď stáhne do ústraní anebo svůj odlišný vzhled řeší rolí třídního šaška, jeho sebevědomí stále klesá a vše vede k depresivním stavům, které opět kompenzuje jídlem. Dítě se tak dostane do začarovaného kruhu.

Obezita u dětí je do značné míry způsobena také moderními technologiemi, jako jsou počítače, mobily nebo tablety, které nutí děti sedět. Důvody k dětské obezitě mohou být různé. Může se jednat o dědičné sklony k nadváze, o psychologické faktory, životní styl nebo kombinaci všeho dohromady.

Častým viníkem jsou jídla upravená průmyslově, plná barviv, cukru, nezdravých tuků a prázdných sacharidů. Co dělat, abychom my ani dítě nebyli obézní? Zdravá váha vyžaduje správný jídelníček, omezení nevhodných potravin a zahrnutí dostatečného pohybu do každodenního života. Zdravý životní styl by neměl být za trest, ale měl by se stát samozřejmostí. Stejně jako pohyb zábavou. Důležitý je společně strávený čas. 

Televize a další média jsou plné reklam, které lákají na sladká a nezdravá jídla nebo nápoje. Působí stejně na dospělé jako na děti. V některých zemích, třeba ve Velké Británii, se již proto snaží tyto reklamy zakázat nebo omezit a zároveň motivovat výrobce aspoň k zdravějším variantám oblíbených pochoutek. Zisk firem je ale stále mnohem pádnější argument než hodnota zdraví a úspora zdravotnických systémů.

České ministerstvo zdravotnictví nesměle a bez mediální podpory zavádí některé „zdravé“ programy v rámci svých strategií, např. Zdraví 2020 a 2030. Svoje preventivní programy uplatňují všechny zdravotní pojišťovny a přispívají na pohybové aktivity dětí i dospělých. To ale nestačí.

Zdravý způsob života se musí stát každodenní součástí života nás všech. Být obézní prostě nesmí být moderní a ušetřené finanční prostředky budeme moci věnovat na léčbu těch pacientů, jejichž nemoci nemůžeme jinak ovlivnit. 

Autorkou komentáře je Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Pražská ODS: Koalice se zdražováním jízdenek lidem neříká pravdu

22. dubna 2021 ve 12:29

Pražská koalice neříká lidem pravdu, když se rozhodla o čtvrtinu zdražit jednorázové turistické jízdné. Před rokem totiž tvrdila, že k tomu, aby se stabilizovalo hospodaření dopravního podniku, je nezbytné zvyšovat cenu jednorázových jízdenek a každý rok postupně zdražovat i kupony o 365 korun....

Komentář: Doprovázení pěstounských rodin si jistě zaslouží legislativní úpravu, musí však být citlivá

13. dubna 2021 v 09:42

Téma pěstounů je v současné době více diskutované než dřív, a to je určitě dobře. Poměrně často se však pěstounství zaměňuje s adopcí dětí, a ne každý je schopen uvědomit si mezi těmito dvěma instituty rozdíly. Jedno mají ale společné: pěstouni i adoptivní rodiče nahrazují rodinné prostředí dětem,...

Černochová: Po bitvě o navrácení deseti miliard přijde ministerstvo kvůli vlastní neschopnosti o půl miliardy

7. dubna 2021 v 17:01

„Pravomocné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o udělení více než půlmiliardové pokuty Ministerstvu obrany za pochybení při zakázce na nákup víceúčelových vrtulníků je pohromou pro obranný rozpočet a naše ozbrojené síly. Bez ohledu na to, zda bude následovat soudní proces, a...

ODS Praha: Pražské dopravě hrozí kolaps, slibovaná koordinace dopravních omezení se nekoná

18. března 2021 ve 14:21

Radní pro dopravu Adam Scheinherr na dnešním jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy představil rozsáhlý materiál, týkající se dopravních omezení v souvislosti s plánovanými opravami pražských komunikací. Z celkových 40 investičních akcí jich byla téměř polovina odmítnuta vedeními jednotlivých radnic...

Zajíčková: Navrženou podobu maturit vítám

7. února 2021 v 16:48

Letošní maturity budou v mnoha ohledech jiné. Studenti se toho vzhledem k situaci nestihli naučit tolik, kolik jejich spolužáci v předchozích ročnících. Nicméně nebudou prokazovat pouze objem vědomostí. Musí zvládnout ustát také stres, který s sebou zkouška dospělosti logicky...

Reakce Saunie na změny v systému PES

23. ledna 2021 v 10:52

Vítáme jakoukoliv inovaci systému PES, která směřuje k obnovení provozu služeb a obchodů ve všech stupních PES. Již delší dobu upozorňujeme na to, že je nutné za jasně stanovených podmínek otevření umožnit. Nicméně systém byl aktuálně upraven tak, že kritéria pro přechod do čtvrtého stupně...

Udženija: Mně tento krok vedení Prahy přijde postavený na hlavu

21. ledna 2021 v 16:03

Městská policie v Praze od začátku roku seškrtala počet tabulkových míst o 220 na celkových 2300. Podle předsedkyně klubu zastupitelů za ODS Alexandry Udženiji takový krok přišel v době, kdy by se naopak měl počet strážníků zvyšovat.

Chtěli jsme mluvit s jedním z těch šťastlivců, o kterých hovoří Babiš a Havlíček. Nepodařilo se žádného najít

14. ledna 2021 v 18:59

Podnikatelské odbory to vidí jasně: Spokojení podnikatelé a živnostníci? Jen virtuální realita, která má vládě pomoci zlepšovat její velmi pošramocenou pověst a mediální obraz.

Starosta Wenzl: Poděkování patří každému z vás za to, že jste se poprali s těžkou covidovou dobou

5. ledna 2021 ve 21:10

Vážení a milí spoluobčané, stojíme na prahu nového roku, který je jistě pro většinu z nás plný očekávání, víry a naděje. Rok uplynulý byl ve všech ohledech zkrátka jiný. Koho z nás by napadlo, že se v dnešní přetechnizované době zásadně změní naše životy vinou...

Další články
Nahoru