dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Podkarpatští Rusíni v Praze: Pomozte, exrémisté ctí Banderu a ohrožují i občany české národnosti!
Autobusové nádraží v Mižhirji na Zakarpatské Ukrajině. Foto: Petr Adam Dohnálek / Wikimedia Commons

Podkarpatští Rusíni v Praze: Pomozte, exrémisté ctí Banderu a ohrožují i občany české národnosti!

Světová rada Podkarpatských Rusínů, která má sídlo v Dašicích poblíž Pardubic, je znepokojena vývojem situace na Zakarpatské Ukrajině. Obává se extrémistických skupin, které jsou ozbrojené a uctívají Stěpana Banderu, bojí se o občany rusínské, maďarské a české národnosti, kteří žijí v Zakarpatské Ukrajině. Uvedl to její předseda Vasyl Dzhuhan, který tento týden v Praze požádal o pomoc sněmovní petiční výbor.

„V roce 1991 proběhly v Zakarpatí referenda, v nichž téměř 80 % obyvatel regionu odevzdalo svůj hlas pro přidělení regionu statutu federální autonomie. Navzdory legitimním požadavkům Rusínů, Čechů, Maďarů a občanů dalších národností Zakarpatí, které jsou nyní navíc velmi ohrožovány extrémistickými neonacistickými skupinami, odmítá Kyjevská vláda uznat legitimitu výsledků těchto referend,“ uvádí Dzhuhan v petici, jejíž formou se Světová rada Podkarpatských Rusínů na českou sněmovnu obrátila.

Rusíni žádají, ať sněmovna apeluje na ukrajinskou vládu a prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka, aby „urychlili řešení vzniklé krize a problémů v zemi smírnou cestou, aby udělali vše pro decentralizaci země, uplatnili historickou spravedlnost a umožnili na území Zakarpatí vznik autonomie v rámci jednotné Ukrajiny“.

Předsedkyně petičního výboru Zuzka Bebarová Rujbrová reagovala, že je situací znepokojena, a proto si vyžádá stanovisko českého ministerstva zahraničí. Petiční výbor se bude požadavky Rusínů zabývat.

Názor čtenáře Jiřího Jílka, zaslaný na redakční email:

1. Vasyl Dzhuhan není Světová rada Rusínů
tu tvoří tito lidé:
Srbsko – Djura Papuga,
Rumunsko – Julija Fircak,
Maďarsko – Stepan Lavinec,
Slovensko – Vladimír Protivňák,
Ukrajina – Mikola Bobinec,
Česká republika – Alexander Moshkola

2. Dzhuhan je člen facebookových skupin „Vsemirnyj kongres…" a „Rossija" a  „ Fanklub Vladimíra Putina"


Další články
Nahoru