Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 16°C
Zítra Pátek - bourky 16°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nezvyklost večerní Prahy: Zatímco aut jezdí nyní o třetinu méně, po dvacáté hodině provoz nečekaně stoupl
Provoz v tunelovém komplexu Blanka. Ilustrační foto: archiv

Nezvyklost večerní Prahy: Zatímco aut jezdí nyní o třetinu méně, po dvacáté hodině provoz nečekaně stoupl

Automobilová doprava v Praze klesla třetí březnový týden oproti polovině února v centru o 34,8 procenta a ve zbytku metropole o 29,2 procenta. Ve srovnání s druhým březnovým týdnem to znamená pokles o dalších zhruba 30 procentních bodů. Hromadnou dopravu pak využívá až o 80 procent méně cestujících než před koronavirovou krizí. Informace uvedl pražský magistrát na základě dat od Technické správy komunikací (TSK) a dopravního podniku (DPP).

Hlavní město v posledních týdnech detailně sleduje vývoj dopravní situace po vyhlášení nouzového stavu 12. března. TSK pomocí telematických zařízení sleduje pohyb a intenzitu automobilové dopravy po městě, cyklosčítače dále měří počet cyklistů a DPP sleduje pohyb a přesnost tramvají pomocí GPS, infrasignálů a pomocí sčítačů v metru i počty cestujících.

„Celkově se pohyb lidí po městě utlumil na minimum. Lidé jsou zodpovědní a po městě cestují minimálně. S vyhlášením nouzového stavu nebyl propad tak rapidní, ale po zákazu pohybu osob bylo vidět velké snížení počtů cest Pražanů po městě,“ řekl náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr. 

Co se individuální automobilové dopravy týče, celkově se v Praze pohybuje oproti normálu přibližně o třetinu řidičů méně. V centru města se jedná o úbytek 34,8 procenta a ve zbytku města pak o 29,2 procenta. Největší úbytek v centru města se pak týká oblasti okolo nábřeží Ludvíka Svobody, a to o více jak polovinu. Z původních zhruba 35 000 aut se provoz snížil na asi 16 000 průjezdů denně.

Podobná situace je i na páteřních komunikacích, kromě Evropské ulice se snížil provoz i v ulici V Holešovičkách z 90 000 až 100 000 na 60 000 aut denně. „Zajímavostí je, že se o dvě až tři hodiny posunuly ranní a odpolední špičky. Ráno jsou mezi devátou a dvanáctou hodinou a večer mezi čtvrtou a osmou hodinou. Další zajímavostí je, že i přes celkový třetinový úbytek cestování autem po Praze jsme mezi osmou a devátou večerní hodinou zaznamenali větší provoz než normálně,“ popsal dále Adam Scheinherr.

U městské hromadné dopravy je pak rozdíl oproti standardní situaci nejmarkantnější. Celkově ubylo cestujících v různých prostředních MHD o 70 až 80 procent. „Po zavedení opatření v souvislosti s nouzovým stavem se výrazně snížil počet přepravených osob. Například u metra se jedná o pokles až o osmdesát procent cestujících. Obvykle využívá metro asi 1,3 milionu lidí denně, v těchto dnech je to něco málo přes dvě stě tisíc, byť pomalu zaznamenáváme vzestupnou tendenci,“ uvedl náměstek Adam Scheinherr.

Pokles automobilové dopravy navíc přispěl k rychlejší a plynulejší tramvajové a autobusové dopravě v Praze. Celkově kleslo procento zpožděných spojů o přibližně 10 procent.

Pražané naopak pro cesty po městě využívají ve větší míře alternativní prostředky, nejvíce kola. Sčítací sloup v Podolí například zaznamenal o 21 procent více cyklistů než v loňském březnu. Celkově v týdnu mezi 16. a 22. březnem na kolo nasedlo o polovinu více lidí než ve stejném týdnu v loňském roce.

V Praze byla také pro zdravotníky, lidi mířící na odběry, sociální pracovníky, policisty nebo hygieniky vyhrazena místa pro jejich pohodlné parkování. Ve výsledku se jedná o 339 speciálních dočasných parkovacích míst. Nejvíce je jich vyhrazeno pro zdravotníky a hygieniky.


Festival United Islands of Prague omezí dopravu

Dnes ve 13:50

V pátek 25. a v sobotu 26. června se v Praze na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově a Janáčkově nábřeží uskuteční festival United Islands of Prague. V sobotu od 6 do 24 hodin budou v souvislosti s touto akcí na komunikacích v Praze 1 a 5 – most Legií, Janáčkovo nábřeží, Vítězná a...

Práce na Hrozenkovské začíná v červenci

Dnes ve 13:09

Technická správa komunikací začne 1. července s pracemi na komunikaci Hrozenkovská v úseku Nedašovská – K Třešňovce. Stavba by měla skončit během září 2021.

Uzavření Letenského a Těšnovského tunelu

Včera v 06:15

Z důvodu hlavních prohlídek Letenského a Těšnovského tunelu budou od čtvrtka 24. června od 23 hodin do pátku 25. června do 5 hodin tunely uzavřeny.

Nové vlaky na Kralupsko a Berounsko

19. června 2021 v 06:27

Praha a Středočeský kraj se dohodly na objednání nových 20 elektrických a 10 motorových jednotek pro železniční tratě z Prahy do Kralup nad Vltavou včetně pokračování do Ústeckého kraje a také na linky S6 a S7 do Berouna včetně linky S75 z Beroun přes Křivoklát do...

Spanilá jízda skútrů Vespa Prahou ovlivní dopravu

17. června 2021 v 08:34

V sobotu 19. června se v Praze uskuteční Spanilá jízda skútrů Vespa. Povede po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 8. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Tunelový komplex Blanka bude dnes v noci uzavřen

17. června 2021 v 06:56

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka od čtvrtka 17. června od 23 hodin do pátku 18. června do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru