dnes
Sobota - obcasny-dest
4°C
zítra
Neděle - snih
4°C
pozítří
Pondělí - jasno
2°C
Vysoké stavby hrozily Praze i v minulosti. Hlavní pošta v Jindřišské ulici mohla mít deset pater
Historická budova hlavní pošty v Jindřišské ulici. Dokážete si ji představit s deseti patry? Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Vysoké stavby hrozily Praze i v minulosti. Hlavní pošta v Jindřišské ulici mohla mít deset pater

Budovou hlavní pošty v Jindřišské ulici spěchající zákazníci většinou jen „prolétnou“, ale je to škoda. Toto místo s krásnými interiéry má historii sahající do devatenáctého století a jistě si zaslouží návštěvníkovu pozornost. Na místě rozlehlé budovy v blízkosti Václavského náměstí stával před sto padesáti lety neudržovaný klášter celestinek.   

V roce 1870 však sám císař František Josef I odsouhlasil postavení poštovního a telegrafního úřadu v Praze. Hledalo se vhodné umístění v centu, a proto padla volba právě na Jindřišskou ulici. I když se projekt mnohokrát upravoval a z původních dvou pater nakonec byla tři, během čtyř let se podařilo stavbu dokončit.

Uvnitř měla dva rozsáhlé dvory. Na jeden z nich jezdily poštovní vozy tažené koňmi. V roce 1898 byl tento prostor zastřešen. Dnes je zde dvorana pro zákazníky. Její stěny zdobí malby Karla Vítězslava Maška.  Se svým tisícem metrů čtverečních se jedná o největší dvoranu v Evropě, která slouží poštovnímu provozu.

Plány na podstatné rozšíření

Za první republiky zde proběhla ještě nástavba čtvrtého patra a utvořila se tak dnešní podoba. Kromě řady na tu dobu moderních poštovních služeb se v Jindřišské ulici provozovala již od začátku 20. století potrubní pošta.

Z budovy se rozbíhalo pět hlavních tras, které díky pražským mostům na třech místech překračovaly Vltavu. Tras, včetně těch vedlejších, byly skoro tři desítky. Pouzdra se díky stlačenému vzduchu dokázala pohybovat rychlostí až 40 kilometrů za hodinu. 

posta-jindriska-interier-nahled Diskuse o maximální výšce budov nejsou typické jen pro dnešní dobu, ale probíhaly i v první polovině dvacátého století. 

Jako dobrý příklad poslouží právě pošta v Jindřišské ulici. V letech 1937 až 1939 se totiž plánovalo její podstatné rozšíření.

Projekt zastavila světová válka

Měla vzniknout desetipatrová budova, která by výrazně přečnívala ty ve svém okolí. Záměr se veřejnosti nelíbil, ale druhá světová válka však tento megalomanský plán ukončila.

Po válce se do budovy pošty moc neinvestovalo a tak pomalu chátrala. Bylo jasné, že se nevyhne rekonstrukci. Opravy za téměř 700 milionů korun se dočkala na konci minulého století. V té době byla zároveň prohlášena za kulturní památku.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

Včera v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Polytechnické hnízdo se otevírá v Praze 1, celkově je už třinácté v metropoli

15. ledna 2020 v 10:44

Učebny pro moderní pojetí výuky dílen a robotiky se dnes nově otevírají v první městské části v prostorech Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici. Z pohledu celé metropole jde již o 13. „hnízdo“ a zároveň první, které je k dispozici na území městské části Prahy 1. Žáci a učitelé...

Další články
Nahoru