dnes
Středa - skorojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Vysoké stavby hrozily Praze i v minulosti. Hlavní pošta v Jindřišské ulici mohla mít deset pater
Historická budova hlavní pošty v Jindřišské ulici. Dokážete si ji představit s deseti patry? Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Vysoké stavby hrozily Praze i v minulosti. Hlavní pošta v Jindřišské ulici mohla mít deset pater

Budovou hlavní pošty v Jindřišské ulici spěchající zákazníci většinou jen „prolétnou“, ale je to škoda. Toto místo s krásnými interiéry má historii sahající do devatenáctého století a jistě si zaslouží návštěvníkovu pozornost. Na místě rozlehlé budovy v blízkosti Václavského náměstí stával před sto padesáti lety neudržovaný klášter celestinek.   

V roce 1870 však sám císař František Josef I odsouhlasil postavení poštovního a telegrafního úřadu v Praze. Hledalo se vhodné umístění v centu, a proto padla volba právě na Jindřišskou ulici. I když se projekt mnohokrát upravoval a z původních dvou pater nakonec byla tři, během čtyř let se podařilo stavbu dokončit.

Uvnitř měla dva rozsáhlé dvory. Na jeden z nich jezdily poštovní vozy tažené koňmi. V roce 1898 byl tento prostor zastřešen. Dnes je zde dvorana pro zákazníky. Její stěny zdobí malby Karla Vítězslava Maška.  Se svým tisícem metrů čtverečních se jedná o největší dvoranu v Evropě, která slouží poštovnímu provozu.

Plány na podstatné rozšíření

Za první republiky zde proběhla ještě nástavba čtvrtého patra a utvořila se tak dnešní podoba. Kromě řady na tu dobu moderních poštovních služeb se v Jindřišské ulici provozovala již od začátku 20. století potrubní pošta.

Z budovy se rozbíhalo pět hlavních tras, které díky pražským mostům na třech místech překračovaly Vltavu. Tras, včetně těch vedlejších, byly skoro tři desítky. Pouzdra se díky stlačenému vzduchu dokázala pohybovat rychlostí až 40 kilometrů za hodinu. 

posta-jindriska-interier-nahled Diskuse o maximální výšce budov nejsou typické jen pro dnešní dobu, ale probíhaly i v první polovině dvacátého století. 

Jako dobrý příklad poslouží právě pošta v Jindřišské ulici. V letech 1937 až 1939 se totiž plánovalo její podstatné rozšíření.

Projekt zastavila světová válka

Měla vzniknout desetipatrová budova, která by výrazně přečnívala ty ve svém okolí. Záměr se veřejnosti nelíbil, ale druhá světová válka však tento megalomanský plán ukončila.

Po válce se do budovy pošty moc neinvestovalo a tak pomalu chátrala. Bylo jasné, že se nevyhne rekonstrukci. Opravy za téměř 700 milionů korun se dočkala na konci minulého století. V té době byla zároveň prohlášena za kulturní památku.


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru