dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Podívají se bezdomovcům na zoubek a do hlavy
Bezdomovec odpočívající na vyšehradské lavičce. Foto: archiv

Podívají se bezdomovcům na zoubek a do hlavy

Bezdomovcům v Praze je v denním centru U Bulhara nově k dispozici zubař a psychiatr. Nedostatek péče o chrup a neléčené duševní nemoci jim znesnadňují návrat do běžné společnosti. ČTK o tom informovala Hana Šimková z organizace Naděje, která obě ordinace provozuje. Na jejich fungování přispívá magistrát, přičemž zubní ordinace vyjde asi na 900 000 korun ročně.

Už delší dobu nabízí Naděje v centru službu praktického lékaře a gynekologa. „Právě péče v těchto čtyřech oblastech chybí lidem bez domova nejvíce," řekl ředitel Naděje Jan Kadlec.

Psychiatrická ordinace bude v centru otevřená každý pátek, zubní pak jednou za dva týdny, protože zubařů není dostatek. Podle odhadů by jejich péče za rok mohlo využít mezi 600 a 900 osobami.

Denní centrum kromě zdravotní péče nabízí také možnost se osprchovat, výměnu oblečení a sociální a psychologické poradenství. Umístění ordinací v denním centru zajišťuje také možnost hygieny před návštěvou lékaře.

Praha v příštích letech plánuje zvýšit kapacitu azylových domů a nízkoprahových pracovišť pro bezdomovce, kterých je nyní k dispozici asi padesát. Větší pozornost chce věnovat návratu bezdomovců do běžného života. Podle magistrátní koncepce bude město investovat do sociálních a startovacích bytů i do rozšíření terénních programů.

Většina místních bezdomovců nepochází z Prahy, ale přišla do metropole z jiných krajů, nízké procento z ciziny. Trvalé bydliště má v Praze pouze 40 procent lidí žijících na ulici. Celkový počet bezdomovců v hlavním městě se odhaduje zhruba na 4000 lidí.


Další články
Nahoru