Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podél Vltavy v Libni vzniknou na břehu cyklostezka a odpočinková místa
Vizualizace Povltavské promenády. Zdroj: MČ Praha 8

Podél Vltavy v Libni vzniknou na břehu cyklostezka a odpočinková místa

Podél Vltavy v Praze 8 vzniknou na břehu mezi ulicemi U Českých loděnic a mostem Barikádníků nová cyklostezka a místa pro odpočinek. Zachová se kamenné opevnění a obnoví se zeleň. Nad řekou v Povltavské pak vznikne nová cyklostezka pro lidi, kteří používají kolo jako dopravní prostředek a potřebují jet rychle. Stavba by mohla začít letos na podzim, potrvá 1,5 roku. Cena se odhaduje maximálně na 27 milionů korun. Novináře o tom informovali radní pro dopravu Marek Slabihoudek (TOP 09 + STAN), zastupitel a předseda komise pro dopravu Prahy 8 Martin Jednička (Společně pro Prahu 8) a zástupci některých městských organizací.

Přírodní lokalita mezi mostem Barikádníků a Libní se změní k nepoznání. U břehu Vltavy vznikne pobřežní stezka pro pěší i cyklisty. Vedle vozovky v ulici Povltavská pak dojde k přebudování páteřní cyklotrasy A2, která bude ve finále širší, bezpečnější a přívětivější k tranzitní cyklistické dopravě. Obě stavební akce jsou počátečními etapami dlouhodobého projektu Povltavské promenády.

Osmá městská část se dohodla s hlavním městem, Institutem plánování a rozvoje a Technickou správou komunikací na úpravě dosavadní stezky tak, aby více vyhovovala pěším i cyklistům a byla lépe schůdná. 

„Naším cílem je vytvoření klidné přírodní cesty, již využijí rekreační cyklisté i chodci, kteří se třeba rádi na některém úseku zastaví a stráví čas v krásné přírodě u břehu Vltavy. Z toho důvodu nám dávalo největší smysl oproti původnímu záměru trasu rozdělit a cyklotrasu A2 propojující Prahu a Středočeský kraj zrekonstruovat v nivelitě ulice Povltavská,“ řekl radní Slabihoudek, radní pro dopravu Prahy 8. 

Pobřežní cesta mezi mostem Barikádníků a ulicí U Českých loděnic v délce 1,15 kilometru tak místo původně zamýšlené asfaltové plochy vznikne kombinací mlatu a kamenné dlažby po stranách.

Ta časem zaroste trávou a lépe splyne s okolní přírodou. Luční trávníky a revitalizace keřových skupin zachovají divoký a přírodní charakter lokality. Počítá se také s místy pro posezení rybářů. 

Cyklotrasa A2 v tomto úseku je vytížená, ač tomu její stav nenasvědčuje. Podél ulice Povltavská je vedena částečně na chodníku vedle vozovky. Současná podoba a šířka chodníku je pro takto vytíženou cyklotrasu podle Prahy 8 nevyhovující a nedostatečná. Městská část chce proto podle Slabihoudka cyklostezku upravit tak, aby odpovídala základním normám. 

„Společně s hlavním městem jsme si nechali zpracovat prostřednictvím TSK Praha studii, která je navržena tak, aby byla cyklostezka širší, s kvalitním povrchem a oddělená od vozovky. Tím bude pohyb po této trase pohodlnější i bezpečnější. Součástí projektu je výměna asfaltového povrchu, přesunutí lamp veřejného osvětlení a nová propojení obou úrovní dvěma schodišti s prostorem pro zaparkování kol,“ vysvětlil zastupitel Jedlička. 

Tato lokalita se výhledově po dokončení všech jejích projektových etap, včetně dostavby Městského okruhu, stane podle Jedličky vyhledávaným rekreačním místem, takzvanou Povltavskou promenádou. Za tímto účelem nechal Institut plánování a rozvoje vypracovat strategickou studii, jejímž cílem bylo vytvořit sdílenou vizi budoucnosti území, která vychází z poznatků místních obyvatel a dalších aktérů. Strategická studie Povltavské promenády byla schválena usnesením pražských radních v říjnu 2022.


Autor: Karel Netolický

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Dnes v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Dnes v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Dnes v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Dnes v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

Včera ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Korso Krymská 2024

Včera v 07:44

Krymská, to je ulice plná barů, restaurací, obchodů a dílen. V roce 2022 se obnovila tradice Korsa Krymská, které vždy koncem května vdechlo malé vršovické ulici venkovní život velkého bulváru. Bez aut a omezení se návštěvníci mohou těšit na spoustu živé hudby a představení, jídla a pití. Ve...

Multižánrový hudební festival v Modřanech

Včera v 06:48

V sobotu 25. května se v Modřanech koná Multižánrový hudební festival. Vstup volný.

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

21. května 2024 v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

21. května 2024 ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

21. května 2024 v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Další články
Nahoru