Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Podél Radlické by se mělo stavět, plyne ze studie Prahy 5
Pohled ze zastávky Laurová do ulice Radlická. Napravió je ve svahu umístěná protihluková stěna, za kterou je cesta a stromy. Zde by podle autorů studie měla vzniknout nová zástavba. Foto: Jagro / Wikimedia Commons

Podél Radlické by se mělo stavět, plyne ze studie Prahy 5

U Radlické ulice v Praze 5 by v budoucnu mohly vzniknout nové bloky obytných domů. Vyplývá to ze studie, kterou si nechala zpracovat městská část a kterou schválila její rada. Radnice pro umožnění hustší zástavby také podala podnět na změnu územního plánu. Z Radlické by se podle představ vedení Prahy 5 měl v budoucnu stát městský bulvár, což má umožnit i plánovaná Radlická radiála, která by měla provoz na nyní velmi frekventované ulici zmírnit.

Tři nové bloky čtyř až pětipatrových domů architekti ze studia A 69 – architekti navrhli na severní straně ulice v úseku mezi tramvajovou zastávkou Laurová a základní školou. Nyní je tam ve svahu umístěná protihluková stěna, za kterou je cesta a stromy. Autoři studie navrhují svah srovnat na úroveň ulice a nové domy postavit přímo podél ní. Měly by sloužit k bydlení a v parteru mají být umístěny obchody a služby.

Stávající cesta má být podle představ autorů studie zachována, protože ji lidé používají k cestám na tramvaj. Mezi jednotlivými bloky domů mají vzniknout průchody do zeleně za nimi. „Zelená plocha svahu kopce počítá s parkovou úpravou," píše se v důvodové zprávě k usnesení, kterým radní studii a její závěry schválili.

Radnice podle dokumentu již podala podnět na změnu územního plánu, která by výrazně zvýšila možnou míru zastavitelnosti, kterou nyní pozemky mají. Plánuje také požádat magistrát, který pozemky vlastní, o jejich svěření do správy.

Zastupitelstvo Prahy 5 v minulosti rovněž rozhodlo, že bude usilovat o prodloužení tramvaje z Radlic do Jinonic. S tím zatím dopravní podnik ani magistrát ve strategii rozvoje tramvajových tratí do roku 2030 nepočítají.

Přeměně Radlické na městskou třídu by měla napomoci i Radlická radiála, která má navazovat na Rozvadovskou spojku a propojovat vnější a vnitřní okruh. Projekt radiály už je připraven hotov a je v územním řízení, město však nyní prověřuje možnost jej upravit na základě podnětů občanských iniciativ.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Další články
Nahoru