Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Podchody na hlavním nádraží čeká rekonstrukce, začít by měla zkraje příštího roku
Vítězný návrh používá identické materiály, jako jsou v odbavovací hale, motivem navíc je podsvícená stěna. Vizualizace: SŽ

Podchody na hlavním nádraží čeká rekonstrukce, začít by měla zkraje příštího roku

Trojice podchodů propojujících na pražském hlavním nádraží odbavovací halu s nástupišti získá nový vzhled, který vychází z vítězného návrhu soutěže na jejich architektonické a designové řešení. Stavba by měla odstartovat na začátku příštího roku a potrvá dvanáct měsíců.

Architektonické soutěže na nové designové pojetí podchodů se účastnilo pět týmů, vítězný návrh předložil Atelier bod architekti zastoupený Vojtěchem Sosnou, Jakubem Strakou a Jáchymem Svobodou.

V navrhovaném řešení podchodů používají identické materiály, jako jsou v odbavovací hale, motivem navíc je podsvícená stěna, kterou tvoří bezpečnostní mléčné sklo vsazené do svařovaných ocelových rámů.

„Řešení umožňuje snadný servis a eventuální výměnu poškozených prvků, výhodou je také snadné odstranění graffiti. Na zemi bude použita žulová dlažba kladená do tmavých a světlých pásů, čímž se podpoří linearita pohybu cestujících,“ uvedla mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Friebová.

Nyní dojde k dopracování vítězného návrhu na základě připomínek a požadavků Správy železnic. Kromě rekonstrukce podchodů dojde současně ve stanici také k přestavbě informačního a orientačního systému.

Na nádraží se ke konci pomalu blíží také prodloužení severního podchodu, který propojí stanici se Žižkovem. Vyústění pěší trasy bude situováno do Seifertovy ulice před komerční centrum Churchill Square.

Výstup z podchodu zajistí kromě schodiště dvojice eskalátorů a výtah, takže bude zajištěný bezbariérový přístup. Stavba za zhruba 219 milionů korun by měla být otevřena letos v srpnu.


Autor: red
Další články
Nahoru