dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Podceňují se v Praze kontroly plynu? Hrozí další neštěstí?
Revize plynových zařízení by se měla konat pravidelně. Ilustrační foto: sxc.hu

Podceňují se v Praze kontroly plynu? Hrozí další neštěstí?

Čtvrt roku po výbuchu v Divadelní ulici není možné komunikací projet. Uzavřená bude minimálně do začátku září. Vzpomínkou na výbuch plynu jsou stále přítomné žluté vzpěry. Dubnový výbuch plynu má tak poměrně dlouhodobé následky.

Odkdy bude přesně ulice u Národního divadla průjezdná, zatím nikdo neví. Pravděpodobně od září. Důvodem je, že v zasaženém domě doposud probíhají statické práce. Následky rovněž trápí okolní úřady a firmy. Jen z Akademie věd bylo odvezeno kolem 11,5 tun odpadu a budova se stále opravuje.

Plynaři nedávno zkontrolovali těsnost plynovodů na stovkách míst nejen v Praze v důsledku červnových povodní a problémy odstranily. Podle zástupců URS Czech, nadnárodní společnosti zabývající se certifikací mezinárodních podnikových standardů se zastoupením v Česku a sesterské firmy URS Inspekce však není v pořádku, že se kontroly a revize nedělají důsledně již preventivně, ale většinou, až se problém objeví. Navíc nejsou podle společnosti vždy prováděny důsledně.

„Periodická revize existuje na papíře. Častým prohřeškem, o kterém se veřejně ví, je právě nedůsledná revize a zprávy psané takříkajíc od stolu. Případně externí pracovníci firem najímaní na revize,“ uvádí Petr Maličovský, generální ředitel URS Czech.

Revize jednou za tři roky

Preventivní údržba podle jeho slov v praxi téměř neexistuje. Údržba se dělá příliš účelově. Vyhodnocují se až úniky a to je mnohdy příliš pozdě. „Riziko se zvýšilo v důsledku změn přístupu k prevenci v minulých letech,“ míní Petr Maličovský.

Zabránit neštěstím způsobeným při úniku plynu ze zařízení v objektech lze podle Maličovského pravidelnou kontrolou plynových rozvodů a spotřebičů. V případě pochybností je třeba se okamžitě obrátit na linku plynařů určenou pro řešení poruch.

Revize se má podle platných předpisů provádět jedenkrát za tři roky a kontrola jednou za rok. Součástí revize je provedení kontroly těsnosti. Do kontrol by měla být zahrnuta veškerá plynová zařízení v bytových či rodinných domech, jako jsou plynové sporáky, karmy, kotle či jiné spotřebiče.


Autor: Dalibor Kracík

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru