Dnes Neděle - zatazeno -1°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Podařilo se vypátrat ztracená jména z pomníku padlým z 1. světové války v Krči
Pomník před úpravami. Foto: drobnepamatky.cz/

Podařilo se vypátrat ztracená jména z pomníku padlým z 1. světové války v Krči

Praha 4 obnovila seznam jmen z unikátního kubistického pomníku padlým v 1. světové válce v Sulické ulici v Krči, který byl už před rokem 1989 značně poškozen. Především se ztratily desky se jmény obětí. Takový seznam se bohužel nedochoval, proto musela městská část podniknout rozsáhlé pátrání v archivních materiálech. Informoval o tom mluvčí radnice Jiří Bigas. 

Do dlažby u pomníku nově městská část umístila QR kód, ze kterého si každý může načíst do svého mobilního telefonu text o obětech 1. světové války z Krče a pátrání po jejich jménech. 

„Podařilo se nám vypátrat jména padlých z Krče, ale náš seznam jmen nemusí být definitivní, obsahuje totiž informace, které má Praha 4 v současné době k dispozici a které budou zřejmě na základě nových zjištění dále doplňovány a aktualizovány. Děkuji všem, kteří se do obnovy pomníku zapojili,“ uvedl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09). 

Pomník obětem 1. světové války v Krči byl slavnostně odhalen 28. října 1931. Jeho stavbu zajistil Komitét pro postavení pomníku padlým vojínům ve světové válce z obce Krčské. Nad tímto komitétem převzala záštitu, pozemek pro stavbu pomníku a také velkou část prostředků na jeho vybudování poskytla velkostatkářka Marie Welzová. Autorem vlastního provedení pomníku byl akademický sochař Bohumil (Bohuš) Hlaváček. 

„Pomník v Krči je unikátním uměleckým dílem, protože kubistických pomníků daného druhu je na území České republiky velmi málo,“ uvedl dále místostarosta.

Původně byly na pomníku osazeny dvě mramorové desky se jmény padlých. Ty se však ztratily, nebo byly zničeny. K dispozici je sice několik historických fotografií pomníku, ale žádná není v takové kvalitě, aby na nich byla čitelná jména. 

Žádná fotografie či seznam jmen není v Archivu hlavního města Prahy, zde se dochovala pouze pozvánka Komitétu, který zve městskou radu na slavnostní odhalení tohoto pomníku. Potřebné informace nejsou ani v dobovém tisku. 

Proto bylo nutné provést rekonstrukci jmen padlých z jiných zdrojů, které jsou k dispozici. Zdrojem pro získání seznam padlých z Krče, které pomník v Sulické ulici připomíná, tak byly například archivní dokumenty Vojenského ústředního archivu, ale také úmrtní oznámení v dobovém tisku (Národní listy, Právo lidu, Venkov, Čech). 

Bohužel ani tyto zdroje nejsou či nemusí být úplné. Z uvedeného vyplývá, že takto vytvořený – rekonstruovaný seznam padlých z Krče si nečiní nárok na úplnou přesnost. Spíše se jedná o nedokončený, živý dokument, který může být dále doplňován. 

Při obnově pomníku a pátrání po jménech padlých pomohli například Vlastimil Křištan z Československé obce legionářské a Alois Sečkár z Krče.


Autor: Cen

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru