Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podařilo se vypátrat ztracená jména z pomníku padlým z 1. světové války v Krči
Pomník před úpravami. Foto: drobnepamatky.cz/

Podařilo se vypátrat ztracená jména z pomníku padlým z 1. světové války v Krči

Praha 4 obnovila seznam jmen z unikátního kubistického pomníku padlým v 1. světové válce v Sulické ulici v Krči, který byl už před rokem 1989 značně poškozen. Především se ztratily desky se jmény obětí. Takový seznam se bohužel nedochoval, proto musela městská část podniknout rozsáhlé pátrání v archivních materiálech. Informoval o tom mluvčí radnice Jiří Bigas. 

Do dlažby u pomníku nově městská část umístila QR kód, ze kterého si každý může načíst do svého mobilního telefonu text o obětech 1. světové války z Krče a pátrání po jejich jménech. 

„Podařilo se nám vypátrat jména padlých z Krče, ale náš seznam jmen nemusí být definitivní, obsahuje totiž informace, které má Praha 4 v současné době k dispozici a které budou zřejmě na základě nových zjištění dále doplňovány a aktualizovány. Děkuji všem, kteří se do obnovy pomníku zapojili,“ uvedl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09). 

Pomník obětem 1. světové války v Krči byl slavnostně odhalen 28. října 1931. Jeho stavbu zajistil Komitét pro postavení pomníku padlým vojínům ve světové válce z obce Krčské. Nad tímto komitétem převzala záštitu, pozemek pro stavbu pomníku a také velkou část prostředků na jeho vybudování poskytla velkostatkářka Marie Welzová. Autorem vlastního provedení pomníku byl akademický sochař Bohumil (Bohuš) Hlaváček. 

„Pomník v Krči je unikátním uměleckým dílem, protože kubistických pomníků daného druhu je na území České republiky velmi málo,“ uvedl dále místostarosta.

Původně byly na pomníku osazeny dvě mramorové desky se jmény padlých. Ty se však ztratily, nebo byly zničeny. K dispozici je sice několik historických fotografií pomníku, ale žádná není v takové kvalitě, aby na nich byla čitelná jména. 

Žádná fotografie či seznam jmen není v Archivu hlavního města Prahy, zde se dochovala pouze pozvánka Komitétu, který zve městskou radu na slavnostní odhalení tohoto pomníku. Potřebné informace nejsou ani v dobovém tisku. 

Proto bylo nutné provést rekonstrukci jmen padlých z jiných zdrojů, které jsou k dispozici. Zdrojem pro získání seznam padlých z Krče, které pomník v Sulické ulici připomíná, tak byly například archivní dokumenty Vojenského ústředního archivu, ale také úmrtní oznámení v dobovém tisku (Národní listy, Právo lidu, Venkov, Čech). 

Bohužel ani tyto zdroje nejsou či nemusí být úplné. Z uvedeného vyplývá, že takto vytvořený – rekonstruovaný seznam padlých z Krče si nečiní nárok na úplnou přesnost. Spíše se jedná o nedokončený, živý dokument, který může být dále doplňován. 

Při obnově pomníku a pátrání po jménech padlých pomohli například Vlastimil Křištan z Československé obce legionářské a Alois Sečkár z Krče.


Autor: Cen

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Dnes v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru