Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Podařilo se vypátrat ztracená jména z pomníku padlým z 1. světové války v Krči
Pomník před úpravami. Foto: drobnepamatky.cz/

Podařilo se vypátrat ztracená jména z pomníku padlým z 1. světové války v Krči

Praha 4 obnovila seznam jmen z unikátního kubistického pomníku padlým v 1. světové válce v Sulické ulici v Krči, který byl už před rokem 1989 značně poškozen. Především se ztratily desky se jmény obětí. Takový seznam se bohužel nedochoval, proto musela městská část podniknout rozsáhlé pátrání v archivních materiálech. Informoval o tom mluvčí radnice Jiří Bigas. 

Do dlažby u pomníku nově městská část umístila QR kód, ze kterého si každý může načíst do svého mobilního telefonu text o obětech 1. světové války z Krče a pátrání po jejich jménech. 

„Podařilo se nám vypátrat jména padlých z Krče, ale náš seznam jmen nemusí být definitivní, obsahuje totiž informace, které má Praha 4 v současné době k dispozici a které budou zřejmě na základě nových zjištění dále doplňovány a aktualizovány. Děkuji všem, kteří se do obnovy pomníku zapojili,“ uvedl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09). 

Pomník obětem 1. světové války v Krči byl slavnostně odhalen 28. října 1931. Jeho stavbu zajistil Komitét pro postavení pomníku padlým vojínům ve světové válce z obce Krčské. Nad tímto komitétem převzala záštitu, pozemek pro stavbu pomníku a také velkou část prostředků na jeho vybudování poskytla velkostatkářka Marie Welzová. Autorem vlastního provedení pomníku byl akademický sochař Bohumil (Bohuš) Hlaváček. 

„Pomník v Krči je unikátním uměleckým dílem, protože kubistických pomníků daného druhu je na území České republiky velmi málo,“ uvedl dále místostarosta.

Původně byly na pomníku osazeny dvě mramorové desky se jmény padlých. Ty se však ztratily, nebo byly zničeny. K dispozici je sice několik historických fotografií pomníku, ale žádná není v takové kvalitě, aby na nich byla čitelná jména. 

Žádná fotografie či seznam jmen není v Archivu hlavního města Prahy, zde se dochovala pouze pozvánka Komitétu, který zve městskou radu na slavnostní odhalení tohoto pomníku. Potřebné informace nejsou ani v dobovém tisku. 

Proto bylo nutné provést rekonstrukci jmen padlých z jiných zdrojů, které jsou k dispozici. Zdrojem pro získání seznam padlých z Krče, které pomník v Sulické ulici připomíná, tak byly například archivní dokumenty Vojenského ústředního archivu, ale také úmrtní oznámení v dobovém tisku (Národní listy, Právo lidu, Venkov, Čech). 

Bohužel ani tyto zdroje nejsou či nemusí být úplné. Z uvedeného vyplývá, že takto vytvořený – rekonstruovaný seznam padlých z Krče si nečiní nárok na úplnou přesnost. Spíše se jedná o nedokončený, živý dokument, který může být dále doplňován. 

Při obnově pomníku a pátrání po jménech padlých pomohli například Vlastimil Křištan z Československé obce legionářské a Alois Sečkár z Krče.


Autor: Cen

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru