Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Podařilo se najít torza Křižíkových kandelábrů, po opravě se vrátí k vinohradskému kostelu
Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Na hlavní schodiště se vrátí Křižíkovy kandelábry. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Podařilo se najít torza Křižíkových kandelábrů, po opravě se vrátí k vinohradskému kostelu

Na opravy kostela sv. Ludmily na pražských Vinohradech půjde 410 000 korun. Peníze jsou určeny například na opravu osvětlení hlavního schodiště nebo opravy kamenných prvků fasády. Větší část peněz půjde z rozpočtu radnice, zbytek ze státního programu regenerace městských památkových rezervací. Přidělení peněz včera projednali zastupitelé městské části. Letos uplyne 1100 let od smrti sv. Ludmily. Babička sv. Václava byla zavražděna v roce 921.

Druhá městská část dá na opravu osvětlení u hlavního schodiště 230 000 korun. „Pokud se odehrává něco tak významného (jubileum sv. Ludmily), zástupci příslušné samosprávy udělají nějaký akt dobra. Dohodli jsme se že, by bylo potřeba opravit osvětlení hlavního schodiště," řekla starostka Jana Černochová (ODS). Radnice podle starostky rovněž uspořádá u kostela společenské akce.

Farář Jakub Karel Berka na zasedání zastupitelů řekl, že kandelábry, které vyžadují opravu, jsou originálním dílem vynálezce Františka Křižíka. „Podařilo se všechna torza toho osvětlení najít. S památkáři jsme potom řešili skleněné doplňky," řekl.

Kompletně instalováno bude opravené osvětlení letos v srpnu a podle Berky pak bude slavnostně odhaleno při zahájení slavností 5. září.

V loňském roce farnost investovala zhruba 1,1 milionu korun do oprav například střechy nebo soklů, řekl zastupitelům Berka. Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) rovněž zrenovovala ciferníky věžních hodin.

Zbylých 180 000 korun dostala radnice z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který vytváří ministerstvo kultury. Římskokatolická farnost dostane peníze na restaurování a opravy kamenných prvků fasády kostela.

Vinohradští radní schválili projekt farního kostela sv. Ludmily na hlavním, tehdy Purkyňově náměstí, začátkem listopadu 1888. Na místě budoucího kostela, kde byly ještě čtyři roky před tím žitné lány a stával tu i cirkus, se 25. listopadu 1888 odehrála slavnost položení a posvěcení základního kamene.

Stavba, kterou prováděla vinohradská obec ve vlastní režii, pokračovala rychle. Její význam podtrhl svou návštěvou v roce 1892 císař František Josef I. Obřad posvěcení se konal 8. října 1893 a trval šest hodin.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru