dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih
4°C
Podá Praha žalobu na exprimátora Béma kvůli Opencard? Napoví analýza
Ilustrační foto: archiv MHMP

Podá Praha žalobu na exprimátora Béma kvůli Opencard? Napoví analýza

Praha by měla mít do dvou týdnů analýzu, na jejímž základě se rozhodne, zda podá žalobu na bývalého primátora Pavla Béma (ODS) kvůli Opencard. Na včerejším jednání zastupitelů to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). O možnosti podat žalobu na Béma či bývalé radní kvůli Opencard jednali pražští radní loni v listopadu. Karta stála zhruba 1,7 miliardy korun a od loňského března ji Praha nahrazuje novou kartou Lítačka. Bém už dříve žalobu označil za projev ztráty soudnosti.

„Analýza bude hotova v řádu několika dnů. Hlavní otázka bude, zda hlavní město je schopno unést důkazní břemeno. Až bude analýza hotova, rada rozhodne," řekla Krnáčová.

Vedení města kvůli dosud nepodané žalobě v rámci interpelací zastupitelů kritizoval předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle Pirátů totiž hrozí, že pokud město žalobu rychle nepodá, kauza opencard může být promlčena.

Žaloba by měla vést k postihu politiků zodpovědných za kauzu Opencard. Má směřovat k vymáhání škody po někdejších pražských radních včetně Béma. Výše škody zatím není známá. Radní loni souhlasili také s žalobou na vymáhání škody po dvou bývalých úřednících magistrátu.

Bývalý primátor Bém už loni uvedl, že považuje rozhodnutí rady za projev duševního onemocnění a ztráty soudnosti. Naopak kritizoval současné vedení. Podle Béma neudělalo pro Prahu nic a zmíněné rozhodnutí je pouhý výkřik.

Kartu Opencard si v uplynulých letech vyzvedl více než milion cestujících. Projekt, který byl schválen v Bémově éře, byl opakovaně kritizován za to, že je předražený. Od loňska je opencard nahrazována lítačkou, jejíž náklady jsou podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) do deseti milionů korun. Opencard stále funguje, město ale už nevydává nové.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru