dnes
Pátek - polojasno
18°C
zítra
Sobota - skorojasno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
22°C
Pražská kultura

Pod pěti hvězdami. Koncerty jako pocta sv. Janu Nepomuckému

Svatý Jan Nepomucký je celosvětově neznámějším Čechem s 66 tisíci zpodobněními, nejen v Evropě, ale také v Asii či Severní a Jižní Americe.

V Praze stojí symbolický počet pěti kostelů světce, který je jako jediný zobrazován se svatozáří s pěti hvězdami. Jeho odkaz provází také specifická hudba – od nejstarších Svatojánských motet a árií především z baroka, přes klasicistní hudbu až po současnost.

Od března do prosince se v těchto pěti kostelích sv. Jana Nepomuckého odehrají tematické koncerty. Součástí akcí budou také tři besedy s odborníky na téma historie, architektura či antropologie, v rámci nichž spolek zapojí do projektu také nevidomé občany Prahy, kteří budou mít jedinečnou šanci osahat si skutečnou tvář světce v podobě bronzové busty.

Vstupné na koncerty bude dobrovolné a získané finanční prostředky budou využity k dobročinným účelům.

V neděli 22. března se od 18 hodin koná v kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze 5 – Košířích první z koncertů: Moderní doba a sv. Jan Nepomucký – slavné muzikálové písně v příběhu světce. Účinkují Michaela Katráková a Martin Vydra.

Koncerty realizuje spolek Pod Zelenou Horou ve spolupráci s vlastníky kostelů a za finanční podpory hlavního města Prahy, městské části Praha 5, města Nepomuk a Mikroregionu Nepomucko.

Další tematické koncerty a akce na www.svatynepomuk.cz.

nepomucky-2020Knihkupectví jsou uzavřena, čtenáři si mohou zakoupit novinky na internetu

6. dubna 2020 ve 12:12

Kamenná knihkupectví jsou stejně jako mnoho dalších obchodů až do odvolání uzavřená. Nové knížky ale nepřestávají vycházet a i když se z pomyslného „trezoru" zatím nemohou dostat na knihkupecké pulty, zájemci si je mohou kouit již nyní.   

V povídkách ze Svrabové čtvrti popisuje František R. Kraus zmizelý svět židovské Prahy

2. dubna 2020 v 09:30

Nakladatelství Cattacan vydalo knihu F. R. Krause Povídky ze Svrabové čtvrti, která popisuje zmizelý svět židovské Prahy. Spisovatel, novinář a rozhlasový redaktor je dosud u nás neprávem polozapomenutou významnou osobností meziválečného literárního „Pražského kruhu“ a zřejmě prvním autorem na...

Výstavy Prahy 8 si prohlédnete virtuálně

1. dubna 2020 v 07:16

Výstavy, pořádané na Libeňském zámku nebo v budově úřadu Prahy 8 v tzv. Bílém domě, budou brzy k vidění i z pohodlí domova. Radnice Prahy 8 připravuje Virtuální Galerii 8, která nabídne prohlídky výstav.

Kultura v Praze 1 ONLINE chce podpořit umělce, galerie či divadla

31. března 2020 v 16:11

První městská část na svém oficiálním portálu www.praha1.cz zprovoznila sekci „Kultura v Praze 1 ONLINE“. Chce tak podpořit umělce, galerie či divadla a zároveň lidem domů přinést hezký kulturní zážitek. První městská část o tom informovala v tiskové zprávě. 

Švandovo divadlo ruší představení

12. března 2020 v 09:41

Na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu ruší divadlo do neděle 15. března všechna představení – ve velkém sále i ve studiu.

Další články
Nahoru