dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - oblacno
3°C
pozítří
Pondělí - polojasno
3°C
Pod odpadem u popelnic by zmizel magistrát i knihovna. Do centra proto vyrazili obří potkani
Obří potkani v centru Prahy. Ilustrační foto: PS

Pod odpadem u popelnic by zmizel magistrát i knihovna. Do centra proto vyrazili obří potkani

S blížícími se Vánoci společnost Pražské služby zahájila edukativní kampaň „Kam s ním?“ – ta chce přesvědčit Pražany, aby se při nakládání s odpadem chovali zodpovědněji. Obyvatelé metropole každoročně vyhodí až 10 tisíc tun odpadu mimo nádoby na odpad, tedy mimo koše, popelnice a kontejnery.

Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, je potřeba kontaktovat majitele či správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení objemu či počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu.

„Podle našich údajů by objem odpadu mimo nádoby zaplnil Mariánské náměstí v Praze 1 do výšky 30 metrů," říká mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana. Jen pro představu, na náměstí stojí budova knihovny i pražského magistrátu, které této výšky nedosahují, takže by, čistě hypoteticky, pod vysypanými odpadky z prostor u pražských popelnice zcela zmizely.

Od minulého týdne mohou Pražané v ulicích a děti ve školách potkávat plyšové maskoty – potkany, kteří upozorňují na problém a snaží se děti učit, jak správně nakládat s odpadem.

obri-potkan-clanek-nahled

Edukativní kampaň „Kam s ním?“

Množství odpadu pohozeného v okolí nádob na odpad se v Praze už několik let pohybuje v rozmezí 7 až 10 tisíc tun ročně. Nejčastěji se lidé tímto způsobem zbavují staré elektroniky, nábytku, koberců či zbytků umakartových jader.

Situace, kdy nádoby na odpady jsou přeplněné a množství odpadu je i kolem nich, není naší chybou, brání se svozové společnosti.

Podle vyhlášky jsou za zajištění dostatečného počtu nádob na směsný odpad, pořádek kolem nich i za jejich pravidelný a dostatečný odvoz a za úklid odpovědni majitelé a správci příslušných objektů. Na jednu osobu musí být zajištěn odvoz minimálně 28 litrů odpadu za týden.


Blíží se přijetí legislativní úpravy „sdíleného“ ubytování, magistrátní skupina se tím zabývá dva roky

15. února 2018 v 08:09

Pracovní skupina hl. m. Prahy v čele s radním Janem Wolfem, která se zabývá negativy spojenými s takzvaným „sdíleným“ ubytováním, již dva roky jedná s Ministerstvem financí ČR a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.   

Další články
Nahoru