dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Pod odpadem u popelnic by zmizel magistrát i knihovna. Do centra proto vyrazili obří potkani
Obří potkani v centru Prahy. Ilustrační foto: PS

Pod odpadem u popelnic by zmizel magistrát i knihovna. Do centra proto vyrazili obří potkani

S blížícími se Vánoci společnost Pražské služby zahájila edukativní kampaň „Kam s ním?“ – ta chce přesvědčit Pražany, aby se při nakládání s odpadem chovali zodpovědněji. Obyvatelé metropole každoročně vyhodí až 10 tisíc tun odpadu mimo nádoby na odpad, tedy mimo koše, popelnice a kontejnery.

Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, je potřeba kontaktovat majitele či správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení objemu či počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu.

„Podle našich údajů by objem odpadu mimo nádoby zaplnil Mariánské náměstí v Praze 1 do výšky 30 metrů," říká mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana. Jen pro představu, na náměstí stojí budova knihovny i pražského magistrátu, které této výšky nedosahují, takže by, čistě hypoteticky, pod vysypanými odpadky z prostor u pražských popelnice zcela zmizely.

Od minulého týdne mohou Pražané v ulicích a děti ve školách potkávat plyšové maskoty – potkany, kteří upozorňují na problém a snaží se děti učit, jak správně nakládat s odpadem.

obri-potkan-clanek-nahled

Edukativní kampaň „Kam s ním?“

Množství odpadu pohozeného v okolí nádob na odpad se v Praze už několik let pohybuje v rozmezí 7 až 10 tisíc tun ročně. Nejčastěji se lidé tímto způsobem zbavují staré elektroniky, nábytku, koberců či zbytků umakartových jader.

Situace, kdy nádoby na odpady jsou přeplněné a množství odpadu je i kolem nich, není naší chybou, brání se svozové společnosti.

Podle vyhlášky jsou za zajištění dostatečného počtu nádob na směsný odpad, pořádek kolem nich i za jejich pravidelný a dostatečný odvoz a za úklid odpovědni majitelé a správci příslušných objektů. Na jednu osobu musí být zajištěn odvoz minimálně 28 litrů odpadu za týden.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru