dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Pod odpadem u popelnic by zmizel magistrát i knihovna. Do centra proto vyrazili obří potkani
Obří potkani v centru Prahy. Ilustrační foto: PS

Pod odpadem u popelnic by zmizel magistrát i knihovna. Do centra proto vyrazili obří potkani

S blížícími se Vánoci společnost Pražské služby zahájila edukativní kampaň „Kam s ním?“ – ta chce přesvědčit Pražany, aby se při nakládání s odpadem chovali zodpovědněji. Obyvatelé metropole každoročně vyhodí až 10 tisíc tun odpadu mimo nádoby na odpad, tedy mimo koše, popelnice a kontejnery.

Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, je potřeba kontaktovat majitele či správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení objemu či počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu.

„Podle našich údajů by objem odpadu mimo nádoby zaplnil Mariánské náměstí v Praze 1 do výšky 30 metrů," říká mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana. Jen pro představu, na náměstí stojí budova knihovny i pražského magistrátu, které této výšky nedosahují, takže by, čistě hypoteticky, pod vysypanými odpadky z prostor u pražských popelnice zcela zmizely.

Od minulého týdne mohou Pražané v ulicích a děti ve školách potkávat plyšové maskoty – potkany, kteří upozorňují na problém a snaží se děti učit, jak správně nakládat s odpadem.

obri-potkan-clanek-nahled

Edukativní kampaň „Kam s ním?“

Množství odpadu pohozeného v okolí nádob na odpad se v Praze už několik let pohybuje v rozmezí 7 až 10 tisíc tun ročně. Nejčastěji se lidé tímto způsobem zbavují staré elektroniky, nábytku, koberců či zbytků umakartových jader.

Situace, kdy nádoby na odpady jsou přeplněné a množství odpadu je i kolem nich, není naší chybou, brání se svozové společnosti.

Podle vyhlášky jsou za zajištění dostatečného počtu nádob na směsný odpad, pořádek kolem nich i za jejich pravidelný a dostatečný odvoz a za úklid odpovědni majitelé a správci příslušných objektů. Na jednu osobu musí být zajištěn odvoz minimálně 28 litrů odpadu za týden.


Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Dnes ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Včera v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Včera v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Další články
Nahoru