dnes
Neděle - skorojasno
33°C
zítra
Pondělí - jasno
33°C
pozítří
Úterý - skorojasno
28°C
Pod odpadem u popelnic by zmizel magistrát i knihovna. Do centra proto vyrazili obří potkani
Obří potkani v centru Prahy. Ilustrační foto: PS

Pod odpadem u popelnic by zmizel magistrát i knihovna. Do centra proto vyrazili obří potkani

S blížícími se Vánoci společnost Pražské služby zahájila edukativní kampaň „Kam s ním?“ – ta chce přesvědčit Pražany, aby se při nakládání s odpadem chovali zodpovědněji. Obyvatelé metropole každoročně vyhodí až 10 tisíc tun odpadu mimo nádoby na odpad, tedy mimo koše, popelnice a kontejnery.

Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, je potřeba kontaktovat majitele či správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení objemu či počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu.

„Podle našich údajů by objem odpadu mimo nádoby zaplnil Mariánské náměstí v Praze 1 do výšky 30 metrů," říká mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana. Jen pro představu, na náměstí stojí budova knihovny i pražského magistrátu, které této výšky nedosahují, takže by, čistě hypoteticky, pod vysypanými odpadky z prostor u pražských popelnice zcela zmizely.

Od minulého týdne mohou Pražané v ulicích a děti ve školách potkávat plyšové maskoty – potkany, kteří upozorňují na problém a snaží se děti učit, jak správně nakládat s odpadem.

obri-potkan-clanek-nahled

Edukativní kampaň „Kam s ním?“

Množství odpadu pohozeného v okolí nádob na odpad se v Praze už několik let pohybuje v rozmezí 7 až 10 tisíc tun ročně. Nejčastěji se lidé tímto způsobem zbavují staré elektroniky, nábytku, koberců či zbytků umakartových jader.

Situace, kdy nádoby na odpady jsou přeplněné a množství odpadu je i kolem nich, není naší chybou, brání se svozové společnosti.

Podle vyhlášky jsou za zajištění dostatečného počtu nádob na směsný odpad, pořádek kolem nich i za jejich pravidelný a dostatečný odvoz a za úklid odpovědni majitelé a správci příslušných objektů. Na jednu osobu musí být zajištěn odvoz minimálně 28 litrů odpadu za týden.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Další články
Nahoru