Dnes Čtvrtek - oblacno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pod Nuselskými schody chce Praha 2 postavit parkovací dům pro 150 aut
Parkovací dům na rozhraní ulic Bělehradská a Pod Nuselskými schody by měl nahradit stávající parkoviště. Foto: Facebook P2

Pod Nuselskými schody chce Praha 2 postavit parkovací dům pro 150 aut

Na místě běžného parkoviště pod Nuselskými schody v Praze 2 vznikne parkovací dům pro 130 až 150 aut. Dům bude fungovat automaticky s takzvanými zakladači vozů a polovina míst bude určena pro rezidenty. Radnice již požádala magistrát o svěření pozemků pro výstavbu. Náklady jsou odhadnuty na 200 milionů Kč a stavba by mohla začít v roce 2025. ČTK to řekl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS). Střecha parkoviště bude v rovině s kaplí svaté Rodiny a bude takzvaně zelená, takže bude sloužit k odpočinku a společenským akcím.

„Dům bude fungovat formou zakladačů, lidé tedy najedou, obrazně řečeno, do kabiny výtahu a auto jim odjede. Výhoda je ta, že do budoucna nevytváříme další výdaje, nemusíte dělat klimatizaci nebo tam svítit, a do prostoru garáže se dostanou pouze technici a obsluha. Otoč toho auta je asi dvě a půl minuty, takže to není nic, co by zdržovalo," řekl Korseska.

Radnice nyní čeká na vydání územního rozhodnutí. Jakmile jej úřad vydá, městská část vypíše výběrové řízení na pokračování projektu do vydání stavebního povolení. „Byl bych moc rád, aby se nám v roce 2025 podařilo vysoutěžit dodavatele a spustit stavbu," řekl Korseska.

Na kolik výstavba nakonec vyjde, bude záležet na finální podobě projektu a výsledku tendru na dodavatele. Původní představa vedení radnice byla okolo 150 milionů korun. „Střízlivě si říkám, že by to mohlo být asi 200 milionů," řekl Korseska. Pokud by radnice nezískala peníze z dotací, tak je připravena zaplatit stavbu ze svého rozpočtu.

Z celkového počtu míst bude polovina pro rezidenty, dalších 30 procent bude sloužit k dlouhodobému pronájmu a 20 procent bude pro další řidiče. Jakmile bude dům hotov, bude chtít Korseska, aby odbor dopravy zakázal parkovat v ulicích Pod Zvonařkou a Pod Nuselskými schody.

„Tam je to velmi úzké a sanitky nebo popeláři tam mají velký problém projet, takže tyto ulice se vyparkují a auta budou v tom parkovacím domě," řekl Korseska.

Střecha parkovacího domu bude takzvaně zelená a bude na ní prostor pro rekreaci s lavičkami, hřištěm a možností procházky. Část bude sloužit pro potřeby spolku Přátel Nuselských schodů, který pořádá akce v okolí kapličky. „Chtěl bych, aby to obstarávali, protože svou činnost dělají velmi dobře," dodal Korseska.


Autor: ČTK

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Parkování v Nových Butovicích

Včera ve 21:45

V parkovacím domě nedaleko stanice metra Nové Butovice v Praze 13 byl v létě otevřen nový parkovací dům a nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoliv a kdykoliv.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Další články
Nahoru