Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pod Nuselskými schody chce Praha 2 postavit parkovací dům pro 150 aut
Parkovací dům na rozhraní ulic Bělehradská a Pod Nuselskými schody by měl nahradit stávající parkoviště. Foto: Facebook P2

Pod Nuselskými schody chce Praha 2 postavit parkovací dům pro 150 aut

Na místě běžného parkoviště pod Nuselskými schody v Praze 2 vznikne parkovací dům pro 130 až 150 aut. Dům bude fungovat automaticky s takzvanými zakladači vozů a polovina míst bude určena pro rezidenty. Radnice již požádala magistrát o svěření pozemků pro výstavbu. Náklady jsou odhadnuty na 200 milionů Kč a stavba by mohla začít v roce 2025. ČTK to řekl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS). Střecha parkoviště bude v rovině s kaplí svaté Rodiny a bude takzvaně zelená, takže bude sloužit k odpočinku a společenským akcím.

„Dům bude fungovat formou zakladačů, lidé tedy najedou, obrazně řečeno, do kabiny výtahu a auto jim odjede. Výhoda je ta, že do budoucna nevytváříme další výdaje, nemusíte dělat klimatizaci nebo tam svítit, a do prostoru garáže se dostanou pouze technici a obsluha. Otoč toho auta je asi dvě a půl minuty, takže to není nic, co by zdržovalo," řekl Korseska.

Radnice nyní čeká na vydání územního rozhodnutí. Jakmile jej úřad vydá, městská část vypíše výběrové řízení na pokračování projektu do vydání stavebního povolení. „Byl bych moc rád, aby se nám v roce 2025 podařilo vysoutěžit dodavatele a spustit stavbu," řekl Korseska.

Na kolik výstavba nakonec vyjde, bude záležet na finální podobě projektu a výsledku tendru na dodavatele. Původní představa vedení radnice byla okolo 150 milionů korun. „Střízlivě si říkám, že by to mohlo být asi 200 milionů," řekl Korseska. Pokud by radnice nezískala peníze z dotací, tak je připravena zaplatit stavbu ze svého rozpočtu.

Z celkového počtu míst bude polovina pro rezidenty, dalších 30 procent bude sloužit k dlouhodobému pronájmu a 20 procent bude pro další řidiče. Jakmile bude dům hotov, bude chtít Korseska, aby odbor dopravy zakázal parkovat v ulicích Pod Zvonařkou a Pod Nuselskými schody.

„Tam je to velmi úzké a sanitky nebo popeláři tam mají velký problém projet, takže tyto ulice se vyparkují a auta budou v tom parkovacím domě," řekl Korseska.

Střecha parkovacího domu bude takzvaně zelená a bude na ní prostor pro rekreaci s lavičkami, hřištěm a možností procházky. Část bude sloužit pro potřeby spolku Přátel Nuselských schodů, který pořádá akce v okolí kapličky. „Chtěl bych, aby to obstarávali, protože svou činnost dělají velmi dobře," dodal Korseska.


Autor: ČTK

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

Včera v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Další články
Nahoru