Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pod Nuselským mostem Praha 2 dokončila volnočasový areál, fungovat bude celoročně
Nový areál pod Nuselským mostem. Foto: P2

Pod Nuselským mostem Praha 2 dokončila volnočasový areál, fungovat bude celoročně

Praha 2 dokončila volnočasový areál Jammertal v parku Folimanka pod Nuselským mostem. Náklady byly 35,7 milionu korun včetně DPH, výstavba trvala rok. Informovala o tom mluvčí městské části Andrea Zoulová.

Nový multifunkční areál je vybaven zázemím pro řadu aktivit a sportů, a nabízí tak návštěvníkům celoroční využití. „Naleznou zde víceúčelovou plochu, která bude od jara do podzimu sloužit zejména kolečkovým sportům. V zimě se pak plocha promění v kluziště pro veřejné bruslení,“ popsala Zoulová.

Dále jsou v areálu dvě hřiště na pétanque, prostor pro cvičení nejen jógy, ping-pongové stoly, ale také interaktivní vodní prvek pro děti. V areálu nechybí ani nový mobiliář. Lze zde využít knihobudky. Součástí revitalizace byly i sadové úpravy, v lokalitě došlo k výsadbě stromů, keřů, trvalek a cibulovin. 

Součástí projektu byl i návrat legendárního bronzového skejťáka z díla sochaře Jaroslava Hladkého. Socha, která je svého druhu jediná na světě a podařilo se ji zrekonstruovat díky veřejné sbírce, se tak vrací zpět na Folimanku, a to jen pár týdnů poté, co její autor sochař Jaroslav Hladký oslavil 80. narozeniny.

Dalším unikátem, kterým se nově může nuselské údolí pyšnit, je první dětský poeziomat s názvem Poeziomátek Ondřeje Kobzy. Ten bude lákat dětské posluchače na známé písničky a úryvky z českých pohádek řady autorů, jejichž život či dílo je spjato s Prahou 

Architektonické studio LOXIA, které za podobou areálu stojí, v rámci projektu navrhlo rovněž propojení stávající horní a dolní cesty parku, které dosud chybělo. Začíná schodištěm s vyhlídkou, jež povede kolem kaskády a napojí se na hlavní linii vedoucí skrz celý areál.

„Městská část plánuje zrekonstruovat i cihlový svah a dokončit revitalizaci kaskády, která bývala zdejší dominantou,“ dodala Zoulová.

Radnice aktuálně dokončeným projektem navázala na revitalizace severní části parku, dále části podél Novoměstských hradeb a vytvoření takzvané Sluneční stráně, ke kterým došlo v předchozích letech. 

V roce 2007 došlo k rozsáhlým rekonstrukcím střední část parku. Ten byl postupně doplněn o multifunkční dětská hřiště, vodní prvky a občerstvení se sociálním zařízením pro návštěvníky.

Proč se areál jmenuje Jammertal?

Název „Jammertal – volnočasový areál Folimanka“ vznikl z původního německého označení Nuselského údolí „Jammer Tal“ neboli Údolí nářků z doby zpustošení za třicetileté války.

Zdroj: MČ Praha 2


Autor: Jan Puci

V šest U Kalicha

Dnes v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Grill fest na náplavce

Včera ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Včera v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

Včera ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Další články
Nahoru