Pod Nuselským mostem Praha 2 dokončila volnočasový areál, fungovat bude celoročně
15. srpna 2022 21:53
Nový multifunkční areál je vybaven zázemím pro řadu aktivit a sportů, a nabízí tak návštěvníkům celoroční využití. „Naleznou zde víceúčelovou plochu, která bude od jara do podzimu sloužit zejména kolečkovým sportům. V zimě se pak plocha promění v kluziště pro veřejné bruslení,“ popsala Zoulová.
Dále jsou v areálu dvě hřiště na pétanque, prostor pro cvičení nejen jógy, ping-pongové stoly, ale také interaktivní vodní prvek pro děti. V areálu nechybí ani nový mobiliář. Lze zde využít knihobudky. Součástí revitalizace byly i sadové úpravy, v lokalitě došlo k výsadbě stromů, keřů, trvalek a cibulovin.
Součástí projektu byl i návrat legendárního bronzového skejťáka z díla sochaře Jaroslava Hladkého. Socha, která je svého druhu jediná na světě a podařilo se ji zrekonstruovat díky veřejné sbírce, se tak vrací zpět na Folimanku, a to jen pár týdnů poté, co její autor sochař Jaroslav Hladký oslavil 80. narozeniny.
Dalším unikátem, kterým se nově může nuselské údolí pyšnit, je první dětský poeziomat s názvem Poeziomátek Ondřeje Kobzy. Ten bude lákat dětské posluchače na známé písničky a úryvky z českých pohádek řady autorů, jejichž život či dílo je spjato s Prahou
Architektonické studio LOXIA, které za podobou areálu stojí, v rámci projektu navrhlo rovněž propojení stávající horní a dolní cesty parku, které dosud chybělo. Začíná schodištěm s vyhlídkou, jež povede kolem kaskády a napojí se na hlavní linii vedoucí skrz celý areál.
„Městská část plánuje zrekonstruovat i cihlový svah a dokončit revitalizaci kaskády, která bývala zdejší dominantou,“ dodala Zoulová.
Radnice aktuálně dokončeným projektem navázala na revitalizace severní části parku, dále části podél Novoměstských hradeb a vytvoření takzvané Sluneční stráně, ke kterým došlo v předchozích letech.
V roce 2007 došlo k rozsáhlým rekonstrukcím střední část parku. Ten byl postupně doplněn o multifunkční dětská hřiště, vodní prvky a občerstvení se sociálním zařízením pro návštěvníky.
Proč se areál jmenuje Jammertal?
Název „Jammertal – volnočasový areál Folimanka“ vznikl z původního německého označení Nuselského údolí „Jammer Tal“ neboli Údolí nářků z doby zpustošení za třicetileté války.
Zdroj: MČ Praha 2