Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pod magistrálou stojí autobusy pro bezdomovce. Jsou noclehárnou, jídelnou i kinosálem zároveň
Vnitřek autobusu upraveného na noclehárnu. Foto: autorka

Pod magistrálou stojí autobusy pro bezdomovce. Jsou noclehárnou, jídelnou i kinosálem zároveň

Díky dvěma autobusům, které stojí na parkovišti v ulici U Bulhara, mají lidé bez přístřeší možnost noclehu, užít si mohou i kulturní program. Autobusy jsou v provozu celou noc – od 18 hodin do osmi hodin do rána. Projekt provozuje obecně prospěšná společnost Seven Roses. S vodou a energiemi pomáhá nedaleké středisko Naděje. Prostor na základě nájemní smlouvy poskytla městská část Praha 2.

V jednom z autobusů, kde se promítají filmy, poslouchá rádio a čtou knihy, je 35 sedaček. Druhý je upraven do lůžkové podoby, vyspat se tam může 28 lidí. „Pokud je plno, lidé se mohou vyspat i na těch sklápěcích sedačkách,“ uvedl pro Pražský patriot Honza, který se sám v minulosti ocitl na dně, a o provoz centra se nyní stará.

V centru je celé dny – sedačkový autobus totiž slouží i jako denní centrum. Když prostě někdo přijde přes den, není vyhozen, může se kupříkladu dívat na filmy. Nebo si popovídat. „Přes noc je tady víceméně plno. Máme tester a lidem dáváme dýchnout, aby tady nebyli podnapilí nebo pod vlivem drog,“ uvedl Honza. Do centra už se naučili někteří lidé chodit pravidelně.

nocleharna-bezdomovci-busy-nahled A co když si dá někdo jen jedno pivko nebo dvojku vína? „Vždy záleží na testeru, kolik ukáže,“ řekl. „Máme tady olejové radiátory, v zimě jsme topili, nyní už ne, protože je teplo. Snažíme se pro lidi dělat maximum, po duchovní stránce je integrovat, ale je to těžké. Jedná se o hodně izolovanou skupinu lidí, kteří jsou na pokraji společnosti, která je z jejich pohledu odsunula, a nikomu moc nevěří,“ uvedl. Přesto mají lidé bez přístřeší možnost navštívit kněze, nebo se učit katechismus.

Z tepla do tepla: noční týmy zajišťují odvoz bezdomovců z tramvají do necleháren

Nocleh za 20 korun, čaj za 5 korun

Projekt na zřízení stojících autobusů iniciovali manželé Levinovi – Marcel Levin a Lenka Levin, kteří jej také pod hlavičkou Seven Roses provozují. Záměr koncem listopadu schválila Rada městské části Praha 2. V prosinci už centrum fungovalo. Pilotní projekt měl končit letos v březnu.

Jeho provoz ale zřejmě bude pokračovat – zatím do května, možné i déle. Za nocleh platí lidé bez přístřeší 20 korun, například za čaj 5 korun. Za symbolické ceny, které slouží k pokrytí nákladů, si mohou zakoupit i polévku s pečivem, vodu nebo kávu.

Bezdomovkyně vaří polévky a dělají pomazánky. Možná otevřou i restauraci

Seven Roses spolu s Prahou 2, která poskytla prostor, hledá pro lidi bez přístřeší i práci. Zajistila také hygienika a hasiče, takže v centru je všechno dle předpisů. „Komunikujeme se společností Komwag, pomocné práce tam budou zatím vykonávat čtyři lidé, v budoucnu budou možná zaměstnáni i další,“ řekla místostarostka Prahy 2 Kateřina Jechová (SZ). Komwag má na starosti čistění a údržbu města.

nocleharna-bezdomovci-kus-busu-nahled Podle Jechové je pozitivní, že tam autobusy jsou – místo bylo léta zaneřáděné odpadky. „Lidé provozující autobusy ho vyčistili, pečují o něj, třídí odpad,“ řekla. Jsou tam i toalety TOI-TOI. Levinovi navíc celý pilotní projekt zaplatili, což je přišlo asi na 400 tisíc korun. „A především je to motivující pro lidi, je to podpora pro start zpět do plnohodnotného života,“ uvedla.

Náboženské aktivity i roznášení jídla pro bezdomovce

Seven Roses je křesťanská obecně prospěšná společnost, která se zaměřuje na pomoc lidem, kteří se octnou bez přístřeší, bez ohledu na vyznání, národnost či barvu pleti. Levinovi v dopise, kdy Radu městské části Praha 2 žádali o podporu projektu, uvedli, že je „jediný svého druhu v České republice“.

Solidární Pražané: sbírka pro bezdomovce měla velký úspěch, letošní zima je snad pokrytá

Cílem projektu je mimo jiné poskytování základních zdravotních ošetření odborně vyškoleným personálem v podobě kurzů organizovaných Červeným křížem pro pracovníky zotavovacích akcí a jiný zdravotnický personál. Levinovi se s podobným typem pomoci setkali ve Spojených státech amerických.

nocleharna-bus-bezdomovci-nahled Obecně prospěšná společnost spolupracuje s Řádem Sester III. Řádu Sv. Františka z Assisi na několika projektech, přičemž jedním z nich je dobrovolnictví v nemocnici u Sv. Karla Boromejského. Dále navazuje užší spolupráci s Nadací Sv. Františka z Assisi v rámci projektu zasílání zdravotnického materiálu v kontejnerech nejchudším obyvatelům Indie.

Chystá také společné projekty s Arcidiézní Charitou Praha, prostřednictvím které má na dálku adoptováno sedm dětí v Indii. Spolupráce by se měla týkat zejména pomáhání rodin s dětmi a lidem bez přístřeší. Společnost se věnuje i dalším náboženským aktivitám i kupříkladu rozvážení jídla pro bezdomovce.


Autor: Eva Himlová

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru