Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pod „filmovým“ schodištěm na Žižkově stávala vodní pumpa, brzy tam budou rovnou dvě
Pumpy budou stát přímo pod historickými schody. Zdroj vizualizace: Adam Kovalčík / MČ Praha 3

Pod „filmovým“ schodištěm na Žižkově stávala vodní pumpa, brzy tam budou rovnou dvě

Historické schodiště z Táboritské do Chelčického ulice nemohlo chybět v žádném filmu, jehož autoři chtěli navodit specifickou atmosféru pražského Žižkova. Pod schody nechá Praha 3 příští rok umístit dvě vodní pumpy, připomínající tu historickou, která tam dříve stála. Informovala o tom mluvčí třetí městské části Zuzana Křížková.

Výtvarnou soutěž o podobu vodního prvku pod žižkovskými schody vyhrál návrh sochaře Adama Kovalčíka. Propojil v něm svůj vztah k Žižkovu a reminiscenci na původní pumpu.

Výsledky soutěže schválila rada třetí městské části na svém prosincovém jednání. Do soutěže se přihlásilo 24 zájemců, do druhého kola jich porota vybrala devět. Vítězný návrh odkazuje na původní pumpu, která zmizela na přelomu tisíciletí a městské části se nepodařilo vypátrat, co se s ní stalo.

„Shoda v porotě byla jednoznačná. Líbí se nám, že návrh dokázal být zároveň velmi neextravagantní a pokorný vůči svému prostředí, protože tohle místo má opravdu velmi výjimečnou atmosféru. Zároveň je to dílo provokativní svojí konceptuální jednoduchostí. Mě osobně baví představa, jaké otázky bude tahle hra s historickým tvaroslovím vzbuzovat v kolemjdoucích,“ uvedl předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek (Zelení).

„K projektu přistupuji se dvěma osobními pocity. Prvním je vztah k Žižkovu. Studoval jsem zde Střední Uměleckoprůmyslovou školu a mám ho tedy kromě studií spojený především s bohatým nočním životem. Druhým je okouzlení z podoby pumpy, která na místě pod žižkovskými schody dříve byla,“ uvedl Adam Kovalčík.

Ve svém návrhu na místo navrací pumpy dvě tak, že působí dojmem dvojitého vidění. „Praktická podoba pump vychází čistě z funkce, je oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a bude proto působit se svou výškou necelých 260 centimetrů monumentálně a samozřejmě,“ doplnil sochař.

Pumpy podle něj nabídnou lidem pitnou vodu a prvek zdvojení by měl fungovat i pro proud vody, při pohybu jednoho z táhel by se hýbalo i druhé.

„Vodní prvek pod žižkovskými schody je již třetí výtvarně architektonickou soutěží financovanou z našeho magistrátního programu Umění pro město. Výsledný návrh je hravou uměleckou intervencí, která respektuje specifičnost svého okolí a současně dotvoří jeho jedinečný ráz,“ sdělila pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Celý prostor pod schody by měl být v rámci realizace opraven, včetně dlažby z klasické pražské mozaiky. Realizaci lze očekávat během roku 2023. Dopravní podnik dále pokračuje v projektování revitalizace celé ulice Táboritská, včetně opravy schodiště. Zde lze ale očekávat realizaci až o rok či dva později.

Schody si „zahrály“ v řadě filmů. Například v komedii z osmdesátých let Fešák Hubert. Hned na začátku filmu po schody vyhazuje Hubert v podání Karla Heřmánka podvodníka lákajícího kolemjdoucí na skořápky. V této klasice se pod schody objevila trafika.

Po schodech šel také Philippe Noiret ve francouzském filmu na motivy knihy Bohumila Hrabala Příliš Hlučná samota.

Schody byly i ve filmech Zločin v šantánu, Tři přání, Návrat idiota, dále v epizodě kriminálního seriálu Panoptikum Města pražského nebo v Kachyňově snímku Láska mezi kapkami deště. V televizním dramatu ze sedmdesátých let Hlavní přelíčení stojí pod schody původní pumpa.


Autor: Jan Puci

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Dnes v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Dnes v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Dnes v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Dnes v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Dnes v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Dnes v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Další články
Nahoru