Dnes Středa - jasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pod „filmovým“ schodištěm na Žižkově stávala vodní pumpa, brzy tam budou rovnou dvě
Pumpy budou stát přímo pod historickými schody. Zdroj vizualizace: Adam Kovalčík / MČ Praha 3

Pod „filmovým“ schodištěm na Žižkově stávala vodní pumpa, brzy tam budou rovnou dvě

Historické schodiště z Táboritské do Chelčického ulice nemohlo chybět v žádném filmu, jehož autoři chtěli navodit specifickou atmosféru pražského Žižkova. Pod schody nechá Praha 3 příští rok umístit dvě vodní pumpy, připomínající tu historickou, která tam dříve stála. Informovala o tom mluvčí třetí městské části Zuzana Křížková.

Výtvarnou soutěž o podobu vodního prvku pod žižkovskými schody vyhrál návrh sochaře Adama Kovalčíka. Propojil v něm svůj vztah k Žižkovu a reminiscenci na původní pumpu.

Výsledky soutěže schválila rada třetí městské části na svém prosincovém jednání. Do soutěže se přihlásilo 24 zájemců, do druhého kola jich porota vybrala devět. Vítězný návrh odkazuje na původní pumpu, která zmizela na přelomu tisíciletí a městské části se nepodařilo vypátrat, co se s ní stalo.

„Shoda v porotě byla jednoznačná. Líbí se nám, že návrh dokázal být zároveň velmi neextravagantní a pokorný vůči svému prostředí, protože tohle místo má opravdu velmi výjimečnou atmosféru. Zároveň je to dílo provokativní svojí konceptuální jednoduchostí. Mě osobně baví představa, jaké otázky bude tahle hra s historickým tvaroslovím vzbuzovat v kolemjdoucích,“ uvedl předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek (Zelení).

„K projektu přistupuji se dvěma osobními pocity. Prvním je vztah k Žižkovu. Studoval jsem zde Střední Uměleckoprůmyslovou školu a mám ho tedy kromě studií spojený především s bohatým nočním životem. Druhým je okouzlení z podoby pumpy, která na místě pod žižkovskými schody dříve byla,“ uvedl Adam Kovalčík.

Ve svém návrhu na místo navrací pumpy dvě tak, že působí dojmem dvojitého vidění. „Praktická podoba pump vychází čistě z funkce, je oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a bude proto působit se svou výškou necelých 260 centimetrů monumentálně a samozřejmě,“ doplnil sochař.

Pumpy podle něj nabídnou lidem pitnou vodu a prvek zdvojení by měl fungovat i pro proud vody, při pohybu jednoho z táhel by se hýbalo i druhé.

„Vodní prvek pod žižkovskými schody je již třetí výtvarně architektonickou soutěží financovanou z našeho magistrátního programu Umění pro město. Výsledný návrh je hravou uměleckou intervencí, která respektuje specifičnost svého okolí a současně dotvoří jeho jedinečný ráz,“ sdělila pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Celý prostor pod schody by měl být v rámci realizace opraven, včetně dlažby z klasické pražské mozaiky. Realizaci lze očekávat během roku 2023. Dopravní podnik dále pokračuje v projektování revitalizace celé ulice Táboritská, včetně opravy schodiště. Zde lze ale očekávat realizaci až o rok či dva později.

Schody si „zahrály“ v řadě filmů. Například v komedii z osmdesátých let Fešák Hubert. Hned na začátku filmu po schody vyhazuje Hubert v podání Karla Heřmánka podvodníka lákajícího kolemjdoucí na skořápky. V této klasice se pod schody objevila trafika.

Po schodech šel také Philippe Noiret ve francouzském filmu na motivy knihy Bohumila Hrabala Příliš Hlučná samota.

Schody byly i ve filmech Zločin v šantánu, Tři přání, Návrat idiota, dále v epizodě kriminálního seriálu Panoptikum Města pražského nebo v Kachyňově snímku Láska mezi kapkami deště. V televizním dramatu ze sedmdesátých let Hlavní přelíčení stojí pod schody původní pumpa.


Autor: Jan Puci

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru