Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pod „filmovým“ schodištěm na Žižkově stávala vodní pumpa, brzy tam budou rovnou dvě
Pumpy budou stát přímo pod historickými schody. Zdroj vizualizace: Adam Kovalčík / MČ Praha 3

Pod „filmovým“ schodištěm na Žižkově stávala vodní pumpa, brzy tam budou rovnou dvě

Historické schodiště z Táboritské do Chelčického ulice nemohlo chybět v žádném filmu, jehož autoři chtěli navodit specifickou atmosféru pražského Žižkova. Pod schody nechá Praha 3 příští rok umístit dvě vodní pumpy, připomínající tu historickou, která tam dříve stála. Informovala o tom mluvčí třetí městské části Zuzana Křížková.

Výtvarnou soutěž o podobu vodního prvku pod žižkovskými schody vyhrál návrh sochaře Adama Kovalčíka. Propojil v něm svůj vztah k Žižkovu a reminiscenci na původní pumpu.

Výsledky soutěže schválila rada třetí městské části na svém prosincovém jednání. Do soutěže se přihlásilo 24 zájemců, do druhého kola jich porota vybrala devět. Vítězný návrh odkazuje na původní pumpu, která zmizela na přelomu tisíciletí a městské části se nepodařilo vypátrat, co se s ní stalo.

„Shoda v porotě byla jednoznačná. Líbí se nám, že návrh dokázal být zároveň velmi neextravagantní a pokorný vůči svému prostředí, protože tohle místo má opravdu velmi výjimečnou atmosféru. Zároveň je to dílo provokativní svojí konceptuální jednoduchostí. Mě osobně baví představa, jaké otázky bude tahle hra s historickým tvaroslovím vzbuzovat v kolemjdoucích,“ uvedl předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek (Zelení).

„K projektu přistupuji se dvěma osobními pocity. Prvním je vztah k Žižkovu. Studoval jsem zde Střední Uměleckoprůmyslovou školu a mám ho tedy kromě studií spojený především s bohatým nočním životem. Druhým je okouzlení z podoby pumpy, která na místě pod žižkovskými schody dříve byla,“ uvedl Adam Kovalčík.

Ve svém návrhu na místo navrací pumpy dvě tak, že působí dojmem dvojitého vidění. „Praktická podoba pump vychází čistě z funkce, je oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a bude proto působit se svou výškou necelých 260 centimetrů monumentálně a samozřejmě,“ doplnil sochař.

Pumpy podle něj nabídnou lidem pitnou vodu a prvek zdvojení by měl fungovat i pro proud vody, při pohybu jednoho z táhel by se hýbalo i druhé.

„Vodní prvek pod žižkovskými schody je již třetí výtvarně architektonickou soutěží financovanou z našeho magistrátního programu Umění pro město. Výsledný návrh je hravou uměleckou intervencí, která respektuje specifičnost svého okolí a současně dotvoří jeho jedinečný ráz,“ sdělila pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Celý prostor pod schody by měl být v rámci realizace opraven, včetně dlažby z klasické pražské mozaiky. Realizaci lze očekávat během roku 2023. Dopravní podnik dále pokračuje v projektování revitalizace celé ulice Táboritská, včetně opravy schodiště. Zde lze ale očekávat realizaci až o rok či dva později.

Schody si „zahrály“ v řadě filmů. Například v komedii z osmdesátých let Fešák Hubert. Hned na začátku filmu po schody vyhazuje Hubert v podání Karla Heřmánka podvodníka lákajícího kolemjdoucí na skořápky. V této klasice se pod schody objevila trafika.

Po schodech šel také Philippe Noiret ve francouzském filmu na motivy knihy Bohumila Hrabala Příliš Hlučná samota.

Schody byly i ve filmech Zločin v šantánu, Tři přání, Návrat idiota, dále v epizodě kriminálního seriálu Panoptikum Města pražského nebo v Kachyňově snímku Láska mezi kapkami deště. V televizním dramatu ze sedmdesátých let Hlavní přelíčení stojí pod schody původní pumpa.


Autor: Jan Puci

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

Dnes v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Dnes v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Dnes v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

Včera v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

Včera ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

Včera v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 12. týden

17. března 2023 v 08:33

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

MINT Market se představí na náplavce

17. března 2023 v 06:53

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům – to je MINT Market.

Jožka Černý oslaví 81. narozeniny v Betlémské kapli

17. března 2023 v 06:31

Jožka Černý je zpěvákem, který zpívá melodie předávané z generace na generaci. Prodal přes milion hudebních nosičů. Některé písně se v jeho podání staly legendou – Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa …. Kromě toho, že s cimbálovou muzikou nazpíval stovky písní, má v repertoáru...

Emilova jízda začne na Slunečním náměstí

16. března 2023 v 18:25

Emilova jízda, akce pořádaná Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga pana Emila Příhody v sobotu 15. dubna. Uvidíte pestrou skladbu veteránů, start a cíl je na Slunečním náměstí v Praze 13.

Praha 1: Vynášení Morany na Malé Straně

16. března 2023 v 11:51

Vynášení Morany se v Praze 1 koná v úterý 4. dubna od 9 hodin. Setkání bude u sídla Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí.

Další články
Nahoru