Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pod chystaným úsekem Pražského okruhu se našly hlavně magnety do krmiv pro krávy
České krávy. Foto: Jan Puci

Pod chystaným úsekem Pražského okruhu se našly hlavně magnety do krmiv pro krávy

Odborníci nalezli při pyrotechnickém průzkumu půdy pod plánovanou dostavbou Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi několik set kilogramů kovů. Mezi nimi například fragmenty munice, zemědělských strojů nebo velké množství magnetů do krmiv pro krávy. Při už dokončeném průzkumu prohledali na 239 hektarů. Novinářům to řekli generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl a pyrotechnik a soudní znalec Jiří Chládek.

Část okruhu mezi Běchovicemi a D1 označovaná jako 511 má měřit 12,6 kilometru. Územní rozhodnutí vydal v polovině roku 2020 stavební úřad Prahy 22 a loni v červnu ho pravomocně potvrdil jihočeský krajský úřad. ŘSD chce do konce letošního roku vypsat tendr na zhotovitele dostavby a začít stavět na konci příštího roku.

„Při pyrotechnickém průzkumu nejdříve geodeti vytyčili obvod stavby. Potom skupina měření tu plochu vždycky prozkoumala magnetometrem. Výstupy v podobě map předala pyrotechnické skupině k ověřování. Ti potom všechny signály, které na mapě byly, lokalizovali přímo v terénu a ověřili kopanými sondami," řekl ČTK Chládek.

Na ploše budoucího staveniště nachodili odborníci čtyři tisícovky kilometrů a pyrotechnici udělali téměř tisícovku sond a objevili střepiny po výbuchu nebo zbytky strojů. Ve srovnání s jinými lokalitami zaznamenali vysoký výskyt magnetů, které se vhazují krávám do krmiva, aby na sebe navázaly vše kovové, co kráva sežere, a nezranilo ji to.

Poté magnet projde trávicí soustavou a společně s hnojem se dostane na pole. „Magnetometr pak takový signál detekuje a výsledný signál na mapě měření je srovnatelný se signálem od letecké bomby. Tady jsme ale žádnou munici nenašli, jenom střepiny po výbuchu, takže jsme prokázali, že stavebním firmám nehrozí žádné nebezpečí," řekl Chládek.

Pyrotechnici se ale na trasu okruhu ještě letos vrátí. „Zbývá dodělat meze a porosty podél potoků a remízky, tam kde je mimo lesní zeleň, protože ta se bude kácet až v průběhu stavby, takže, až to bude vykácené, tak to bude možné doměřit," dodal Chládek.

Stavba Pražského okruhu je rozdělena na 11 úseků, zprovozněných je zatím sedm. Kromě jihovýchodního úseku mezi Běchovicemi a D1 chybí tři úseky v severní části mezi Ruzyní, Suchdolem, Březiněvsí a Satalicemi. Naposledy se okruh řidičům rozšířil v roce 2010, kdy byl zprovozněn úsek od D1 k D5. První úsek se otevřel před 40 lety, a to 20. září 1983.


Autor: ČTK

Parkování u metra Dejvická

Dnes ve 12:42

Nová parkovací místa v režimu smíšené zóny vznikla v bývalé autobusové zastávce na Evropské před administrativní budovou Blox.

Praha 4 buduje nová parkovací místa

Dnes v 11:39

Praha 4 pracuje na zlepšení parkovací situace. Postupně navyšuje počet parkovacích stání v lokalitách, kde je to potřeba, a zároveň probíhá příprava na výstavbu parkovacích domů.

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Další články
Nahoru