dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Pod bývalým pomníkem Stalina vznikne výstava totalit
Prostory pod bývalým pomníkem jsou běžně nepřístupné a otevírají se jen při zvláštních příležitostech. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Pod bývalým pomníkem Stalina vznikne výstava totalit

O zřízení muzea totality v Praze usiluje společnost Post Bellum, která dokumentuje české dějiny před rokem 1989. Na vypjaté příběhy z 20. století chce nejprve upozornit výstavou v prostorách pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné. Začne příští rok v říjnu a bude stát kolem deseti milionů korun. Uvedl to dnes ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Výstava podle Kroupy představí minulé století na desítce zlomových okamžiků. Bude to například drama legionářů na Sibiři, poválečné vyhnání Němců nebo 50. léta. K vykreslení těchto momentů poslouží materiály z archivů České televize, Českého rozhlasu a také výpovědi pamětníků shromážděné v projektu Paměť národa. „Naše představa je taková, že výstavu vybavíme nejmodernějšími technologiemi. Chceme používat videomapping, videoprojekce a řeknu jako rozhlasák, že pro mě je důležité vybavit prostor audiem,“ řekl Kroupa.

Výstava má být uspořádaná tak, aby v návštěvníkovi vzbudila pocit, že se ocitl přímo ve 20. století. „Dojemné listopadové události roku 1989 by návštěvníka propustily zpátky ven z tohoto stísněného prostoru," uvedl Kroupa. Na přípravě se podílí také Ústav pro studium totalitních režimů. Jeho ředitel Zdeněk Hazdra řekl, že 20. století nebylo lehké pro život. „Je, myslím, naším posláním (…) zachytit a přiblížit dalším generacím ony dějinné prožitky lidí, kteří zde byli před námi a zanechali určitý odkaz," řekl.

Projekt podporuje pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která také vybrala místo, kde by se výstava mohla konat. „Tento prostor je tak spjatý s našimi dějinami, že jsem si nemohla vymyslet lepší prostor," řekla. Dodala, že nyní nevyužívané prostory budou patrně potřebovat určité úpravy. Konkrétně to bude jasné až po stavebně-technickém průzkumu.

Výstava má být otevřena příští rok při 100. výročí vzniku samostatného Československa. Pod bývalým Stalinovým pomníkem zůstane do léta 2019. Náklady na výstavu Kroupa odhaduje na deset milionů korun, přičemž 3,5 milionu se společnosti Post Bellum už podařilo shromáždit, nyní žádá o příspěvky i veřejnost. Podrobnosti zveřejnila na stránkách nastalina.cz.

Jana Holcová z Post Bellum řekla, že výstava by měla zahájit diskusi o budoucím muzeu totality. O jeho zřízení a umístění zatím nebylo rozhodnuto, jednou z variant je právě prostor pod bývalým pomníkem.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru