dnes
Neděle - oblacno
20°C
zítra
Pondělí - oblacno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
25°C
Pod bývalým pomníkem Stalina vznikne výstava totalit
Prostory pod bývalým pomníkem jsou běžně nepřístupné a otevírají se jen při zvláštních příležitostech. Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Pod bývalým pomníkem Stalina vznikne výstava totalit

O zřízení muzea totality v Praze usiluje společnost Post Bellum, která dokumentuje české dějiny před rokem 1989. Na vypjaté příběhy z 20. století chce nejprve upozornit výstavou v prostorách pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné. Začne příští rok v říjnu a bude stát kolem deseti milionů korun. Uvedl to dnes ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Výstava podle Kroupy představí minulé století na desítce zlomových okamžiků. Bude to například drama legionářů na Sibiři, poválečné vyhnání Němců nebo 50. léta. K vykreslení těchto momentů poslouží materiály z archivů České televize, Českého rozhlasu a také výpovědi pamětníků shromážděné v projektu Paměť národa. „Naše představa je taková, že výstavu vybavíme nejmodernějšími technologiemi. Chceme používat videomapping, videoprojekce a řeknu jako rozhlasák, že pro mě je důležité vybavit prostor audiem,“ řekl Kroupa.

Výstava má být uspořádaná tak, aby v návštěvníkovi vzbudila pocit, že se ocitl přímo ve 20. století. „Dojemné listopadové události roku 1989 by návštěvníka propustily zpátky ven z tohoto stísněného prostoru," uvedl Kroupa. Na přípravě se podílí také Ústav pro studium totalitních režimů. Jeho ředitel Zdeněk Hazdra řekl, že 20. století nebylo lehké pro život. „Je, myslím, naším posláním (…) zachytit a přiblížit dalším generacím ony dějinné prožitky lidí, kteří zde byli před námi a zanechali určitý odkaz," řekl.

Projekt podporuje pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která také vybrala místo, kde by se výstava mohla konat. „Tento prostor je tak spjatý s našimi dějinami, že jsem si nemohla vymyslet lepší prostor," řekla. Dodala, že nyní nevyužívané prostory budou patrně potřebovat určité úpravy. Konkrétně to bude jasné až po stavebně-technickém průzkumu.

Výstava má být otevřena příští rok při 100. výročí vzniku samostatného Československa. Pod bývalým Stalinovým pomníkem zůstane do léta 2019. Náklady na výstavu Kroupa odhaduje na deset milionů korun, přičemž 3,5 milionu se společnosti Post Bellum už podařilo shromáždit, nyní žádá o příspěvky i veřejnost. Podrobnosti zveřejnila na stránkách nastalina.cz.

Jana Holcová z Post Bellum řekla, že výstava by měla zahájit diskusi o budoucím muzeu totality. O jeho zřízení a umístění zatím nebylo rozhodnuto, jednou z variant je právě prostor pod bývalým pomníkem.


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru