Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Poctivé řemeslo umožnilo mladým tvůrcům přečkat lockdowny a otevřít vlastní galerii
Zpěvačka Olga Lounová si od bratrů Kozderkových nechala ozvláštnit interiér svého domova dekorační stěrkou. Dorazila i na otevření jejich galerie a dostala od nich svůj vlastní portrét. Na snímku vedle Lukáš Kozderka, Pavel stojí vedle herce Martina Písaříka, který si přišel díla také prohlédnout. Foto: archiv

Poctivé řemeslo umožnilo mladým tvůrcům přečkat lockdowny a otevřít vlastní galerii

Až napotřetí se kvůli opakovaným lockdownům podařilo bratrům Lukášovi a Pavlovi Kozderkovým otevřít vlastní uměleckou galerii na Arbesově náměstí v Praze 5. Vystudovaní malíři skla, později pouliční portrétisté, tady mohou prezentovat svou volnou tvorbu jedině díky tomu, že se navíc v mezidobí jako samouci stali velmi žádanými malíři pokojů, kteří bravurně zvládají také množství souvisejících dekoračních technik.

„Řemeslo jim umožnilo překonat dobu, která byla pro nás všechny hodně těžká,“ říká Pavel Žatečka, výkonný ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů, jehož jsou oba bratři – jednovaječná dvojčata – hrdými členy.

Jako první přišel před 13 roky do Prahy z rodného Českolipska Pavel. „Spočítal jsem si, že tužky a papír stojí pár korun, portrét pořízený na ulici jsem ale prodal za pět stovek,“ vzpomíná na své umělecké začátky. Díky téhle jednoduché matematice brzy zlákal k přestěhování i svého bratra.

Vlastně nebylo divu. Lukáš se sice věnoval vystudovanému oboru, ve kterém vynikal, kopie japonských váz, jež dokázal vytvářet pro jednu renomovanou českou firmu, se prodávaly za statisíce, on za svou práci ale dostával stovku na hodinu.

Jenže ani ve vysněné Praze nelétají – jak se říká – pečení holubi jen tak do úst. Z lukrativního Karlova mostu je brzy vyhnali, zkoušeli tedy odchytávat maminky s kočárky a nabízet jim portréty dětí. Mezitím bydleli v kamarádově garáži a čekali na svou příležitost.

Ta, jak známo, přeje připraveným. Jenže se naskytla v oboru, ve kterém tak docela připraveni nebyli: Začala po nich být poptávka jako po malířích pokojů. „Řemeslo jsme se učili z různých instruktážních videí a zpočátku jsme vyřizovali dost reklamací,“ přiznávají bratři, kteří dnes společně vystupují pod značkou TwinArt.

Pak ale dostali zakázku na výmalbu Aquaparku v Čestlicích, ta jim odstartovala kariéru. Následovala nabídka malovat v zámku v Kolovratech, kde použili dekorativní stěrku antické zeminy a tohoto dekoru se rozhodli držet i do budoucna.

„Zabýváme se moderním designem, kombinujeme malířské umění s dekoračními stěrkami, své vize propojujeme s požadavky našich klientů a vznikají tak originální projekty do domů, hotelů, restaurací, kanceláří, škol a dalších objektů,“ uvádějí oba mladí tvůrci.

Na malířině je baví hlavně práce a spojení řemesla s uměním. Jako malíři musí umět nejen natáhnout zeď do hladka, ale také na ní vytvořit design. Oba bratři se například snaží stěrku tvořit tak, aby nebyli závislí na vzorníku, ale tvoří originální díla. Jejich hlavními zbraněmi jsou válečky, štětky, ale také hladítka a tvořítka.

Sami bratři přiznávají, že dnešní doba již na řemeslníky hledí příznivě. Spousta mladých lidí podle nich zvolila učební obor nebo studium bez vlastního uvážení, leckdy na přání rodičů, což se nakonec mohlo ukázat jako hlavní příčina, proč takové člověka potom práce nebavila a složitě se dostává přes rekvalifikační kurzy a nová studia k tomu, co ho bude naplňovat.

„Skuteční fachmani dnes nejsou o nic méně žádaní než specialisté v jiných oborech, a svou prací dokáží sobě i rodině zajistit velmi dobrou životní úroveň,“ říká Josef Jaroš, vedoucí projektu Fandíme řemeslu, na němž se malířský cech rovněž podílí.

Potvrdil to i nedávný průzkum projektu, v němž čtyři z pěti rodičů uvedli, že by potomka podporovali, pokud by se rozhodl vyučit se řemeslu.


Autor: TZ, red

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Nepřítel našich očí? Dlouhé podzimní večery

22. listopadu 2022 v 10:48

Dny se postupně zkracují a stmívá se stále dříve. I z toho důvodu jsme nuceni trávit více času na umělém osvětlení. Ať už pracujeme do večerních hodin, koukáme se na televizi, nebo si před spaním čteme knížku s lampičkou, nevědomky tím ubližujeme především našim očím. Víte, co vše může zrak...

Lidé si mohou nechat zkontrolovat plíce

19. listopadu 2022 v 10:24

„Letos nabízíme měření funkce plic, tzv. spirometrii, ve třech obchodních centrech – v Hradci Králové, Praze a Olomouci. Snažíme se lidem co nejvíce přiblížit. Vidíme totiž, že se potýkají s chronickým kašlem, únavou, zadýchávají se, ale k lékaři nejdou. Podobné akce pomáhají odhalovat příčiny...

Další články
Nahoru