Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - snih 2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pocta Janu Skopečkovi v Divadle pod Palmovkou
V sobotu 19. září 2020 by se český herec, zakládající a dlouholetý člen souboru Jan Skopeček dožil 95 let. Foto: Divadlo pod Palmovkou

Pocta Janu Skopečkovi v Divadle pod Palmovkou

V sobotu 19. září 2020 by se český herec, zakládající a dlouholetý člen souboru Divadla pod Palmovkou Jan Skopeček dožil 95 let. Divadlo pod Palmovkou vzdá holt Janu Skopečkovi prostřednictvím pietního místa v divadle.

Ve vstupu do divadla, v prostoru u pokladny, bude pro veřejnost umístěna vzpomínková kniha, do které mohou zájemci napsat vzkaz pro Jana Skopečka. Následující týden bude kniha k dispozici ve foyer Diva-dla pod Palmovkou.

„Bylo nám nesmírně líto, když jsme se v červenci dozvěděli o smrti předního českého herce a jednoho ze zakladatelů Divadla pod Palmovkou Jana Skopečka. Vzhledem k tomu, že v létě je divadlo zavřené, ne-měli jsme možnost zrealizovat pietní akci dříve. Pana Skopečka si v Divadle moc vážíme a srdečně zvu všechny, aby se s námi podělili o vzpomínky a zážitky, které si pamatují. Na místě budou také fotografie z divadelních rolí, které u nás Jan Skopeček ztvárnil,“ říká Michal Lang, ředitel Divadla pod Palmovkou.

Litoměřický rodák ztvárnil během své divadelní kariéry více než 290 divadelních rolí. Po válce nastoupil do Městského divadla mladých v Brně, po půl roce však odtud odešel do Hanáckého divadla v Přerově, kde hrál mj. Lennieho ve Steinbeckově O myších a lidech.

V roce 1946 odešel do Horáckého divadla v Jihlavě, kde působil dva roky. V roce 1948 odešel do právě vznikajícího Městského oblastního divadla Žižkov (dnes Divadlo pod Palmovkou), kterému zůstal s výjim-kou základní vojenské služby věrný až do konce aktivní herecké kariéry.

Z rolí jmenujme například: Cyrano (E. Rostand: Cyrano z Bergeracu), Kalbl (F. Schiller: Úklady a láska), Bláha (L. Stroupežnický: Naši furianti), Peachum (B. Brecht, K. Weill: Krejcarová opera), Julian Marx (W. Allen: Výstřely na Broadwayi) nebo biskup (R. Bolt: Ať žije královna!). Jan Skopeček také účinkoval ve Strašnickém divadle v inscenaci Körnerova Údolí včel a hrál v Divadle Archa v inscenaci Havlova Odchá-zení. Byl autorem dvou divadelních adaptací: Strašidlo cantervillské podle Wildea a Život a dílo barona Prášila podle R. E. Raspeho a vzpomínkové knihy Jak jsem potkal slona. Ztvárnil také přes 120 filmových a televizních rolí, např. v seriálu Tři chlapy v chalupě, Hříšní lidé města pražského nebo ve filmech Parta hic či Marečku, podejte mi pero.

V roce 2017 obdržel Medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění.Coben Harlan: Cizinec

22. ledna 2021 v 11:46

Nejskandálnější thriller světového bestselleristy Harlana Cobena o tom, jak se mohou dobře míněné lži v nepravých rukou změnit ve smrtící pasti. Cizinec se vynoří odnikud – možná v baru, možná na parkovišti, možná v supermarketu. Nikdo ho nezná. Nikomu není jasné, proč to dělá. Ale informace,...

Sedmý ročník přehlídky skandinávských filmů Scandi proběhne online

19. ledna 2021 v 17:13

Přehlídka Scandi nabídne to nejlepší a nejžhavější, co ve Skandinávii minulý rok vzniklo. Během celého týdne nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po...

Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

18. ledna 2021 v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Gardnerová Lisa: Hledej mě

6. ledna 2021 v 11:22

Dům pětičlenné rodiny je momentálně místem činu: čtyři z nich jsou brutálně zavražděni, zbývající – šestnáctiletá dívka – zmizela. Měla štěstí a podařilo se jí uniknout? Nebo je její zmizení důkazem něčeho děsivého?

Osobnosti Prahy 2 a výročí v lednu 2021

5. ledna 2021 v 10:17

Jiří Dienstbier, Jaroslav Seifert, Jiří Cieslar, Jan Palach, Milan „Mejla“ Hlavsa a mnozí další. Osobnosti Prahy 2, které v měsíci lednu mají výročí.

Další články
Nahoru