Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pocta Janu Skopečkovi v Divadle pod Palmovkou
V sobotu 19. září 2020 by se český herec, zakládající a dlouholetý člen souboru Jan Skopeček dožil 95 let. Foto: Divadlo pod Palmovkou

Pocta Janu Skopečkovi v Divadle pod Palmovkou

V sobotu 19. září 2020 by se český herec, zakládající a dlouholetý člen souboru Divadla pod Palmovkou Jan Skopeček dožil 95 let. Divadlo pod Palmovkou vzdá holt Janu Skopečkovi prostřednictvím pietního místa v divadle.

Ve vstupu do divadla, v prostoru u pokladny, bude pro veřejnost umístěna vzpomínková kniha, do které mohou zájemci napsat vzkaz pro Jana Skopečka. Následující týden bude kniha k dispozici ve foyer Diva-dla pod Palmovkou.

„Bylo nám nesmírně líto, když jsme se v červenci dozvěděli o smrti předního českého herce a jednoho ze zakladatelů Divadla pod Palmovkou Jana Skopečka. Vzhledem k tomu, že v létě je divadlo zavřené, ne-měli jsme možnost zrealizovat pietní akci dříve. Pana Skopečka si v Divadle moc vážíme a srdečně zvu všechny, aby se s námi podělili o vzpomínky a zážitky, které si pamatují. Na místě budou také fotografie z divadelních rolí, které u nás Jan Skopeček ztvárnil,“ říká Michal Lang, ředitel Divadla pod Palmovkou.

Litoměřický rodák ztvárnil během své divadelní kariéry více než 290 divadelních rolí. Po válce nastoupil do Městského divadla mladých v Brně, po půl roce však odtud odešel do Hanáckého divadla v Přerově, kde hrál mj. Lennieho ve Steinbeckově O myších a lidech.

V roce 1946 odešel do Horáckého divadla v Jihlavě, kde působil dva roky. V roce 1948 odešel do právě vznikajícího Městského oblastního divadla Žižkov (dnes Divadlo pod Palmovkou), kterému zůstal s výjim-kou základní vojenské služby věrný až do konce aktivní herecké kariéry.

Z rolí jmenujme například: Cyrano (E. Rostand: Cyrano z Bergeracu), Kalbl (F. Schiller: Úklady a láska), Bláha (L. Stroupežnický: Naši furianti), Peachum (B. Brecht, K. Weill: Krejcarová opera), Julian Marx (W. Allen: Výstřely na Broadwayi) nebo biskup (R. Bolt: Ať žije královna!). Jan Skopeček také účinkoval ve Strašnickém divadle v inscenaci Körnerova Údolí včel a hrál v Divadle Archa v inscenaci Havlova Odchá-zení. Byl autorem dvou divadelních adaptací: Strašidlo cantervillské podle Wildea a Život a dílo barona Prášila podle R. E. Raspeho a vzpomínkové knihy Jak jsem potkal slona. Ztvárnil také přes 120 filmových a televizních rolí, např. v seriálu Tři chlapy v chalupě, Hříšní lidé města pražského nebo ve filmech Parta hic či Marečku, podejte mi pero.

V roce 2017 obdržel Medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění.Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

Dnes v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Březen v Divadle Na zábradlí

22. března 2021 v 11:34

Divadlo Na zábradlí je stále v kontaktu se svými diváky. Připraven je nový díl podcastu s názvem Kulisa hereček Barbory Bočkové a Kateřiny Císařové, které otevírají dveře do zákulisí kulturních událostí, zážitků, a setkávání.

Další články
Nahoru