Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Počkám na Sputnik a mně dejte jen Pfizer. Lidé si chtějí vybírat vakcínu, někteří se snaží obejít registrační systém
Někteří lidé už dostali druhou dávku vakcíny. Foto: Jan Puci

Počkám na Sputnik a mně dejte jen Pfizer. Lidé si chtějí vybírat vakcínu, někteří se snaží obejít registrační systém

I když lidé nemají možnost si vybírat, jakým typem vakcín proti nemoci covid-19 budou naočkováni, přesto si mnozí chtějí vybírat. A mají různé preference, své „fanoušky“ má i ruský Sputnik V. Serveru Pražský patriot to potvrdila hlavní sestra Nemocnice Na Františku Hana Veselá.

„Lidé se ptají, co jsme jim dali a jaká je to vakcína. Hodně chtějí, aby to byl Pfizer, někdo požaduje vysloveně Modernu. Ze začátku moc nechtěli AstraZenecu, ale teď jim to je už víceméně jedno,“ uvedla Veselá. 

„Nyní se ptají i na Sputnik, paradoxně od té doby, co si někde přečetli, že to někteří lékaři preferují jako nejlepší vakcínu, která není geneticky upravovaná, tak říkají, že si počkají na tu klasickou vakcínu proti chřipce, a to je ten Sputnik,“ pokračovala hlavní sestra. 

„Někteří lidé se vyloženě dožadují konkrétní vakcíny, že jinou nechtějí. Ale to my dělat nemůže. Už jsme proto i některé lidi museli ze systému vyřadit, i když byli na řadě.  My očkujeme nyní Pfizer druhé dávky, Modernu první dávku tady na místě a mobilní týmy vyjíždí do terénu očkovat AstraZenecu, protože ta je jediná na takové převážení,“ sdělila.

Podle sestry jsou běžné případy, kdy se lidé snaží obejít rezervační systém. „Přijde zdravotník a řekne, že má rezervaci za měsíc, ať ho ale naočkujeme hned. Zkouší to zdravotníci i senioři. Mezi nimi se šíří informace, že na Praze 1 očkujeme rychle, tak toho chtějí obratem využít. Ale tak nelze postupovat, musí se nejdřív zaregistrovat a počkat, až na ně přijde řada,“ dodala. 

Nemocnice Na Františku je ve vlastnictví Prahy 1, městská část si vytvořila vlastní očkovací strategii, která funguje od začátku roku. V nemocnici se vytvořilo stacionární očkovací místo, k dispozici je i vlastní mobilní očkovací tým, který vyjíždí za seniory. 

Už se podařilo naočkovat všechny klienty domovů s pečovatelskou službou na území Prahy 1, nemocnice pomáhá očkovat i obyvatele jiných městských částí, například sousední Prahy 7, Slivence, Dolních Chaber nebo Suchdola. Doposud se v této nemocnici na Starém Městě podařilo očkovat 2300 dávek.

„Ze strany starostů máme vekou poptávku, abychom Na Františku naočkovali stovky seniorů z jejich městských částí. Říkáme jim, že jsou v pořadí, ale konkrétní termíny jim dáme, až budou vakcíny. Ale budeme se snažit pomoci,“ sdělil starosta Prahy 1 Petr Hejma. 

V Nemocnici Na Františku jsou nyní očkováni lidé starší sedmdesáti let, pracovníci integrovaného záchranného systému a učitelé. Kapacita očkování v nemocnici je až sto lidí denně a stejný počet lidí zvládne naočkovat i mobilní tým.

„Žádné nežádoucí reakce jsme od naočkovaných seniorů neměli, paradoxně jich ale pár bylo u doktorů a sestřiček, kteří po očkování ulehli s příznaky chřipky a byli vyřazeni na pár dní. Ale byli to jen čtyři lidé ze všech zaměstnanců, kterých jsme už naočkovali přes tři stovky,“ sdělila sestra Hana Veselá.


Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

Včera v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

Včera v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

19. dubna 2021 v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru