Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Počkám na Sputnik a mně dejte jen Pfizer. Lidé si chtějí vybírat vakcínu, někteří se snaží obejít registrační systém
Někteří lidé už dostali druhou dávku vakcíny. Foto: Jan Puci

Počkám na Sputnik a mně dejte jen Pfizer. Lidé si chtějí vybírat vakcínu, někteří se snaží obejít registrační systém

I když lidé nemají možnost si vybírat, jakým typem vakcín proti nemoci covid-19 budou naočkováni, přesto si mnozí chtějí vybírat. A mají různé preference, své „fanoušky“ má i ruský Sputnik V. Serveru Pražský patriot to potvrdila hlavní sestra Nemocnice Na Františku Hana Veselá.

„Lidé se ptají, co jsme jim dali a jaká je to vakcína. Hodně chtějí, aby to byl Pfizer, někdo požaduje vysloveně Modernu. Ze začátku moc nechtěli AstraZenecu, ale teď jim to je už víceméně jedno,“ uvedla Veselá. 

„Nyní se ptají i na Sputnik, paradoxně od té doby, co si někde přečetli, že to někteří lékaři preferují jako nejlepší vakcínu, která není geneticky upravovaná, tak říkají, že si počkají na tu klasickou vakcínu proti chřipce, a to je ten Sputnik,“ pokračovala hlavní sestra. 

„Někteří lidé se vyloženě dožadují konkrétní vakcíny, že jinou nechtějí. Ale to my dělat nemůže. Už jsme proto i některé lidi museli ze systému vyřadit, i když byli na řadě.  My očkujeme nyní Pfizer druhé dávky, Modernu první dávku tady na místě a mobilní týmy vyjíždí do terénu očkovat AstraZenecu, protože ta je jediná na takové převážení,“ sdělila.

Podle sestry jsou běžné případy, kdy se lidé snaží obejít rezervační systém. „Přijde zdravotník a řekne, že má rezervaci za měsíc, ať ho ale naočkujeme hned. Zkouší to zdravotníci i senioři. Mezi nimi se šíří informace, že na Praze 1 očkujeme rychle, tak toho chtějí obratem využít. Ale tak nelze postupovat, musí se nejdřív zaregistrovat a počkat, až na ně přijde řada,“ dodala. 

Nemocnice Na Františku je ve vlastnictví Prahy 1, městská část si vytvořila vlastní očkovací strategii, která funguje od začátku roku. V nemocnici se vytvořilo stacionární očkovací místo, k dispozici je i vlastní mobilní očkovací tým, který vyjíždí za seniory. 

Už se podařilo naočkovat všechny klienty domovů s pečovatelskou službou na území Prahy 1, nemocnice pomáhá očkovat i obyvatele jiných městských částí, například sousední Prahy 7, Slivence, Dolních Chaber nebo Suchdola. Doposud se v této nemocnici na Starém Městě podařilo očkovat 2300 dávek.

„Ze strany starostů máme vekou poptávku, abychom Na Františku naočkovali stovky seniorů z jejich městských částí. Říkáme jim, že jsou v pořadí, ale konkrétní termíny jim dáme, až budou vakcíny. Ale budeme se snažit pomoci,“ sdělil starosta Prahy 1 Petr Hejma. 

V Nemocnici Na Františku jsou nyní očkováni lidé starší sedmdesáti let, pracovníci integrovaného záchranného systému a učitelé. Kapacita očkování v nemocnici je až sto lidí denně a stejný počet lidí zvládne naočkovat i mobilní tým.

„Žádné nežádoucí reakce jsme od naočkovaných seniorů neměli, paradoxně jich ale pár bylo u doktorů a sestřiček, kteří po očkování ulehli s příznaky chřipky a byli vyřazeni na pár dní. Ale byli to jen čtyři lidé ze všech zaměstnanců, kterých jsme už naočkovali přes tři stovky,“ sdělila sestra Hana Veselá.


Autor: Jan Puci

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru