dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Pochvala pro Pražany: V laické resuscitaci si vedou výborně
Kene, neboj, budeš zachráněn! Ilustrační foto: archiv

Pochvala pro Pražany: V laické resuscitaci si vedou výborně

Včera krátce po deváté hodině vyjížděl lékař a posádka rychlé zdravotnické pomoci na Žižkov, kde na ulici U Rajské zahrady zkolabovala 44letá žena. Druhým pacientem byl 70letý muž, kterého zástava oběhu postihla na parkovišti v Chlumecké ulici.

V obou případech nejprve pomáhali ochotní svědci události, kteří až do příjezdu posádek záchranářů prováděli laickou resuscitaci dle telefonických pokynů dispečerky. Posádky navázaly odbornou pomocí a po obnovení vitálních funkcí byli oba pacienti převezeni na specializovaná oddělení Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Příčinou zdravotních potíží obou pacientů byl akutní infarkt myokardu.

Anketa

Troufli byste si na resuscitaci?

59.2%
(59.2%)
40.8%
(40.8%)
Zástava krevního oběhu znamená přerušení zásobování mozku kyslíkem a záchrana pacienta je možná jen díky bezodkladné a kvalitní pomoci. Přežití postiženého závisí na každém článku takzvaného řetězce přežití. Jeho základem je správně provedená laická první pomoc, následovaná rychlým zásahem záchranářů a odbornou péčí na specializovaných pracovištích nemocnic.

„Laická resuscitace je v metropoli zahájena u 70 procent pacientů postižených zástavou oběhu. Jedná se o naprosto unikátní výsledek v národním i mezinárodním měřítku, za který patří Pražanům velké poděkování,“ uvedla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.


Další články
Nahoru