dnes
Pátek - zatazeno
9°C
zítra
Sobota - zatazeno
8°C
pozítří
Neděle - zatazeno
8°C
Pochodeň č. 2 bude mít v centru pamětní desku, o jejím vzniku jedná Praha se sourozenci Jana Zajíce
Jan Zajíc se upálil na Václavském náměstí v průchodu domu č. p. 39 (na snímku uprostřed). Foto (3x): Jan Puci

Pochodeň č. 2 bude mít v centru pamětní desku, o jejím vzniku jedná Praha se sourozenci Jana Zajíce

Sourozenci Jana Zajíce, který se 25. února 1969 upálil na Václavském náměstí po vzoru Jana Palacha na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, požádali Jiřího Pospíšila o vznik důstojné vzpomínky na svého bratra v centru Prahy. Europoslanec, který s nimi o tom jedná, to ve středu sdělil serveru Pražský patriot.

vaclavske-nemesti-39-detail „V tuto chvíli jednám s bratrem a sestrou Jana Zajíce. Oba mě společně oslovili a požádali, abych pomohl prosadit umístění pamětní desky připomínající jejich bratra. V nejbližších týdnech se budeme potkávat a řešit konkrétní podobu,“ uvedl europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

O přesném umístění desky či plastiky ještě není rozhodnuto, ale podle Pospíšila by bylo nejlepší, kdyby deska mohla být na domě, v jehož průchodu se Zajíc před padesáti lety upálil. Dům s číslem popisným 39 stojí v horní části Václavského náměstí.

Stavba je ve vlastnictví Prahy 1. V roce 2013 se ho rozhodla prodat za 153 milionů korun, nakonec však od toho po kritice ze strany opozice i nájemníků ustoupila. Dům byl postaven na začátku 20. století a dodnes v něm jsou čtyři desítky bytů. V minulosti v něm bydlel i zpěvák Waldemar Matuška nebo herci divadla Semafor.

„Jsem připraven vstoupit do jednání s Prahou 1, myslím, že by s umístěním desky na dům nebyl z jejich strany problém,“ řekl Pospíšil. Pokud by však deska nakonec nebyla umístěna na tuto stavbu, mělo by to podle europoslance být určitě někde v okolí.

palach-zajic „Je smutné a docela tristní, že Jan Zajíc dodnes nemá pamětní desku, udělám maximum pro tom, aby se to letos, kdy si připomínáme 50 let od jeho hrdinské oběti, na přání jeho rodiny změnilo,“ dodal Jiří Pospíšil.

Už čtvrt století je na ostrůvku Václavského náměstí, nedaleko od jezdecké sochy, černá mramorová deska s rytými portréty Jana Zajíce a Jana Palacha a daty jejich narození a úmrtí. Jméno Jana Zajíce nese ulice v Praze 7.


Stovky expertů na největší orgán v těle jedou do Prahy

20. listopadu 2019 v 10:56

V tuzemsku nyní žije asi 55 000 lidí s nějakou formou střevního zánětu. Jen u Crohnovy choroby se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 000 na 27 000. Nejenom toto budou řešit stovky odborníků na trávicí trakt – gastroenterologů – kteří se v těchto dnech sjíždí z Česka i Slovenska do...

Víc městských bytů pro potřebné profese

19. listopadu 2019 ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Další články
Nahoru