dnes
Sobota - jasno
31°C
zítra
Neděle - jasno
31°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
29°C
Pochodeň č. 2 bude mít v centru pamětní desku, o jejím vzniku jedná Praha se sourozenci Jana Zajíce
Jan Zajíc se upálil na Václavském náměstí v průchodu domu č. p. 39 (na snímku uprostřed). Foto (3x): Jan Puci

Pochodeň č. 2 bude mít v centru pamětní desku, o jejím vzniku jedná Praha se sourozenci Jana Zajíce

Sourozenci Jana Zajíce, který se 25. února 1969 upálil na Václavském náměstí po vzoru Jana Palacha na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, požádali Jiřího Pospíšila o vznik důstojné vzpomínky na svého bratra v centru Prahy. Europoslanec, který s nimi o tom jedná, to ve středu sdělil serveru Pražský patriot.

vaclavske-nemesti-39-detail „V tuto chvíli jednám s bratrem a sestrou Jana Zajíce. Oba mě společně oslovili a požádali, abych pomohl prosadit umístění pamětní desky připomínající jejich bratra. V nejbližších týdnech se budeme potkávat a řešit konkrétní podobu,“ uvedl europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

O přesném umístění desky či plastiky ještě není rozhodnuto, ale podle Pospíšila by bylo nejlepší, kdyby deska mohla být na domě, v jehož průchodu se Zajíc před padesáti lety upálil. Dům s číslem popisným 39 stojí v horní části Václavského náměstí.

Stavba je ve vlastnictví Prahy 1. V roce 2013 se ho rozhodla prodat za 153 milionů korun, nakonec však od toho po kritice ze strany opozice i nájemníků ustoupila. Dům byl postaven na začátku 20. století a dodnes v něm jsou čtyři desítky bytů. V minulosti v něm bydlel i zpěvák Waldemar Matuška nebo herci divadla Semafor.

„Jsem připraven vstoupit do jednání s Prahou 1, myslím, že by s umístěním desky na dům nebyl z jejich strany problém,“ řekl Pospíšil. Pokud by však deska nakonec nebyla umístěna na tuto stavbu, mělo by to podle europoslance být určitě někde v okolí.

palach-zajic „Je smutné a docela tristní, že Jan Zajíc dodnes nemá pamětní desku, udělám maximum pro tom, aby se to letos, kdy si připomínáme 50 let od jeho hrdinské oběti, na přání jeho rodiny změnilo,“ dodal Jiří Pospíšil.

Už čtvrt století je na ostrůvku Václavského náměstí, nedaleko od jezdecké sochy, černá mramorová deska s rytými portréty Jana Zajíce a Jana Palacha a daty jejich narození a úmrtí. Jméno Jana Zajíce nese ulice v Praze 7.


Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

Včera ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

5. srpna 2020 v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Další články
Nahoru