dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - oblacno
4°C
pozítří
Úterý - zatazeno
-1°C
Pochodeň č. 2 bude mít v centru pamětní desku, o jejím vzniku jedná Praha se sourozenci Jana Zajíce
Jan Zajíc se upálil na Václavském náměstí v průchodu domu č. p. 39 (na snímku uprostřed). Foto (3x): Jan Puci

Pochodeň č. 2 bude mít v centru pamětní desku, o jejím vzniku jedná Praha se sourozenci Jana Zajíce

Sourozenci Jana Zajíce, který se 25. února 1969 upálil na Václavském náměstí po vzoru Jana Palacha na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, požádali Jiřího Pospíšila o vznik důstojné vzpomínky na svého bratra v centru Prahy. Europoslanec, který s nimi o tom jedná, to ve středu sdělil serveru Pražský patriot.

vaclavske-nemesti-39-detail „V tuto chvíli jednám s bratrem a sestrou Jana Zajíce. Oba mě společně oslovili a požádali, abych pomohl prosadit umístění pamětní desky připomínající jejich bratra. V nejbližších týdnech se budeme potkávat a řešit konkrétní podobu,“ uvedl europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

O přesném umístění desky či plastiky ještě není rozhodnuto, ale podle Pospíšila by bylo nejlepší, kdyby deska mohla být na domě, v jehož průchodu se Zajíc před padesáti lety upálil. Dům s číslem popisným 39 stojí v horní části Václavského náměstí.

Stavba je ve vlastnictví Prahy 1. V roce 2013 se ho rozhodla prodat za 153 milionů korun, nakonec však od toho po kritice ze strany opozice i nájemníků ustoupila. Dům byl postaven na začátku 20. století a dodnes v něm jsou čtyři desítky bytů. V minulosti v něm bydlel i zpěvák Waldemar Matuška nebo herci divadla Semafor.

„Jsem připraven vstoupit do jednání s Prahou 1, myslím, že by s umístěním desky na dům nebyl z jejich strany problém,“ řekl Pospíšil. Pokud by však deska nakonec nebyla umístěna na tuto stavbu, mělo by to podle europoslance být určitě někde v okolí.

palach-zajic „Je smutné a docela tristní, že Jan Zajíc dodnes nemá pamětní desku, udělám maximum pro tom, aby se to letos, kdy si připomínáme 50 let od jeho hrdinské oběti, na přání jeho rodiny změnilo,“ dodal Jiří Pospíšil.

Už čtvrt století je na ostrůvku Václavského náměstí, nedaleko od jezdecké sochy, černá mramorová deska s rytými portréty Jana Zajíce a Jana Palacha a daty jejich narození a úmrtí. Jméno Jana Zajíce nese ulice v Praze 7.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Polytechnické hnízdo se otevírá v Praze 1, celkově je už třinácté v metropoli

15. ledna 2020 v 10:44

Učebny pro moderní pojetí výuky dílen a robotiky se dnes nově otevírají v první městské části v prostorech Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici. Z pohledu celé metropole jde již o 13. „hnízdo“ a zároveň první, které je k dispozici na území městské části Prahy 1. Žáci a učitelé...

Další články
Nahoru