dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Pochod občanů proti omezení linky 152
Linka 152 byla omezena a zároveň došlo k posílení metrobusu 183, který jezdí z jihu na sever Prahy. Foto: archiv

Pochod občanů proti omezení linky 152

Originálním způsobem hodlají především starší lidé společně se zástupci radnice Prahy 8 protestovat proti změně v intervalech autobusových linek 152 a 183. Již tuto středu uspořádají akci „Dojdi si na svoji zastávku“, kterou chtějí poukázat na nepříznivé dopady omezení linky 152.

Sraz je ve středu 13. února v 10 hodin před vchodem do penzionu č. 8 na adrese Vraňanská 672/ 4. „Smyslem akce je spolu se seniory z Domova pro seniory Slunečnice a přilehlých penzionů dojít na současnou zastávku číslo 183, která má být dle slov pražského dopravního podniku adekvátní náhradou za omezenou autobusovou linku 152. Ovšem podle mínění radnice Prahy 8 i seniorů tomu tak není,“ uvedla Helena Šmídová z Úřadu MČ Praha 8.

Omezení linky 152 spočívá zejména ve zrušení jejího provozu o víkendech, během pracovních dnů sice jezdí, ale ne tak často jako v minulosti. Důvodem takového postupu bylo posílení metrobusové linky 183, která jezdí z Čimic na Háje.

„Své o tom vědí zejména obyvatelé dvou nejodlehlejších penzionů, číslo 5 a 7 v Řepínské ulici, kteří tuto trasu ujdou s několika zastávkami na odpočinek. Cílem akce je poukázat na sociální rozměr ekonomického škrtu. Věříme, že nám bude přát počasí, neboť pro řadu seniorů se i tak jedná o namáhavý „výlet“,“ dodala. Účast na akci přislíbila zástupkyně starosty Prahy 8 Vladimíra Ludková i senátorka Daniela Filipiová.

Zcela mimo realitu?

Podle průzkumu radnice, který si nechala udělat mezi seniory malometrážních bytů na pomezí Bohnic a Čimic, bývalých penzionů pro seniory, je hodně lidí pro opětovně posílení linky 152.

„Průzkum zejména potvrdil náš postoj, který máme od začátku vůči omezení autobusové linky 152. Již tehdy jsme upozorňovali, že z této lokality vytváříme seniorské ghetto a že je potřeba brát ohled na sociální aspekt,“ říká místostarostka Vladimíra Ludková (ODS).

"Odloučení seniorských bytů od služeb Domova pro seniory Slunečnice a následné omezení autobusové dopravy je přespříliš. Ekonomické argumenty a argumenty o možnosti dojít si na vzdálenější autobus jsou v případě několik stovek zde žijících seniorů zcela mimo realitu,“ dodává.

V Domově pro seniory Slunečnice žije zhruba 255 obyvatel, v jeho sousedství je pak zhruba 230 malometrážních bytů pro seniory.


Další články
Nahoru