Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Počet odevzdaných kovových obalů v metropoli stále roste, Pražané jich letos vytřídili 449 tun
V areálu Pražských služeb ve Vysočanech byla předloni v květnu zprovozněna poloautomatická linka na třídění kovových obalů. Toto je násypka s kovovými obaly. Foto: PSAS

Počet odevzdaných kovových obalů v metropoli stále roste, Pražané jich letos vytřídili 449 tun

Pražané od začátku ledna do konce července vytřídili více než 449 tun kovových obalů. Loni to ve stejném období bylo 359 tun. Letošní rok tak nejspíš bude optikou svozu této komodity rekordní. Nejvíce se šedé kontejnery plní během letních měsíců a v závěru roku. Z odpadu byly ručně vytříděny více než dvě tuny hliníkových kapslí do kávovarů.

Obsah všech šedých nádob končí v areálu společnosti Pražské služby ve Vysočanech, kde největší pražská svozová společnost už dva roky provozuje moderní poloautomatickou linku na separaci kovových obalů.

„Ta se skládá z pásového dopravníku a dvou separátorů. První tvoří magnet, který vyseparuje železné kovy. Obaly a produkty z neželezných kovů putují do druhého separátoru. Ten funguje na bázi vířivých proudů. Následně je odpad slisován a odevzdán odběratelům k dalšímu zpracování,“ sdělil Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které se o odpad v metropoli starají.

Kávové kapsle a kovové srdce

Nově lze do kontejnerů odhazovat i použité hliníkové kávové kapsle. To je výsledek spolupráce se společností Nespresso, nicméně Pražané mohou do nádob odhazovat i hliníkové kapsle od jiných výrobců. „Kapsle jsou na lince tříděny manuálně pomocí naší obsluhy. Doposavad jsme jich vytřídili 2,6 tuny,“ říká Radim Mana.

Dalším zajímavým projektem, který sběr kovových obalů v metropoli popularizuje, je iniciativa Every Can Counts (každá plechovka se počítá). Její kovová srdce určená na sběr plechovek byla instalována například v Praze 10 nebo na pražské náplavce. I takto sebrané plechovky nakonec skončily na lince Pražských služeb ve Vysočanech.

Díky recyklaci mohou být kovové obaly opět vráceny do oběhu, což je klíčové pro cirkulární ekonomiku, předcházení vzniku odpadu a v konečném důsledku snížení naší uhlíkové stopy.

„Pokud nebudou obaly recyklovány a opětovně využívány, nedokážeme snížit ekologickou zátěž a splnit naše klimatické závazky. Proto jsem rád, že je třídění kovových obalů, kávových kapslí a nápojových plechovek mezi Pražany populární,“ říká náměstek Primátora Petr Hlubuček.

Tlakové obaly do kontejneru nepatří

Do kontejnerů nepatří nádoby od sprejů, tlakové nádobky od kosmetiky, obaly od motorových olejů a dalších nebezpečných či chemických látek. Nepatří sem ani prázdné plynové kartuše od turistických vařičů a v žádném případě zde nesmí končit hasicí přístroje. Tyto produkty patří na sběrné dvory.


Autor: red

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru