dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Počet usmrcených lidí na silnicích v České republice klesá, v Praze je bohužel vývoj opačný
Hustý provoz na Jižní spojce. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Počet usmrcených lidí na silnicích v České republice klesá, v Praze je bohužel vývoj opačný

Česká republika se tradičně připojuje ke Světovému dni obětí dopravních nehod, který připadá na tuto neděli 17. listopadu. V Praze letos zemřelo při karambolech aut od ledna do září více lidí než za stejné období minulého roku.

Od ledna do října letošního roku došlo v ČR podle policejních statitik  k 5147 srážkám jedoucích aut s lesní zvěří, což je oproti loňsku nárůst o 735. Zemřeli tři lidé. Příčinou 357 nehod byla srážka s domácím zvířetem.

K 31. říjnu bylo v České republice evidováno 486 usmrcených osob do čtyřiadvaceti hodin po nehodě, což je o 84 (14,7 %) méně než za prvních deset měsíců loňského roku. Počet usmrcených osob v prvních deseti měsících tohoto roku je díky výraznému poklesu vyhaslých životů na cestách nejnižší za posledních 44 let.

„Přesto není přílišný optimismus na místě. Relativní ukazatele sledující počet usmrcených či těžce zraněných na počet obyvatel, počet motorových vozidel nebo dopravní výkon na ujetou miliardu kilometrů jsou stále horší ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi,“ říká ředitel Služby dopravní policie Tomáš Lerch.

V Hlavním městě je bohužel, co se týče usmrcených lidí na silnicích, opačný vývoj, než v České republice jako celku. Za prvních deset měsíců letošního roku došlo podle policejních statistik na pražských silnicích k 15 232 nehodám, což je o téměř šest set více než za stejné období roku minulého. Zemřelo při nich 26 lidí, což je o tři více než loni. Těžce se zranilo 193 lidí, lehce 1758. Hmotná škoda dosáhla výše 931 milionů korun.

Dopravní nehodovost je globálním problémem, každoročně zemře na silnicích celého světa zhruba 1,25 miliónu lidí, dalších zhruba 50 miliónů utrpí zranění. V Evropě v loňském roce zemřelo 27 700 lidí, 313 000 bylo zraněno. Celosvětově jsou pak náklady spojené s dopravními nehodami odhadovány na zhruba 518 miliard dolarů.

„Dopravní nehody v České republice vyšly loni na 52 miliard korun. S jednou usmrcenou osobou se pojí ztráty ve výši více než 18,6 milionu korun,“ sděluje Alena Vyskočilová z Centra dopravního výzkumu.

Vzpomenout na ty, kteří se z cest nevrátili, poděkovat pomáhajícím a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod, mohou v neděli 17. listopadu lidé na pietním aktu u Památníku obětí dopravních nehod u nultého kilometru dálnice D1 v Praze 4 na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova).


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru