Dnes Úterý - polojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 27°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Počet turistů v Praze loni meziročně klesl o 73 procent
Kvůli covidu přestali do Prahy jezdit turisti, centrum se v březnu vylidnilo. Foto: Jan Puci

Počet turistů v Praze loni meziročně klesl o 73 procent

Podle údajů Českého statistického úřadu do Prahy loni přijelo jen 2 178 267 návštěvníků. Cestovní ruch v Praze se tak dostal na pouhých 27 procent roku 2019. Během letních prázdnin však hlavního město zaznamenalo nárůst počtu domácích turistů o 16 procent oproti předcházejícímu roku. 

Podle dostupných dat do metropole v loňském roce zamířilo nejvíce domácích turistů, kterých bylo více než 700 tisíc. Následovali turisté ze sousedních zemí jako je Německo, Polsko nebo Slovensko.

Tradičních návštěvníků z Ruska a Velké Británie začalo ubývat už během února. Do Prahy jich přijelo 200 tisíc oproti více než osm set tisícům v roce 2019. Kvůli nepříznivému vývoji pandemie se cestovní ruch citelně propadl i za poslední tři měsíce roku 2020 o 93 procent oproti roku 2019. Propad byl tak srovnatelný jako ve druhém kvartálu loňského roku, tedy v období od dubna do června. 

„Koronavirová situace a protiepidemická opatření budou ještě nějaký čas držet turistický ruch v nedobrovolné hibernaci. Díky opatřením, která jsme ve spolupráci s Prague City Tourism v minulém roce realizovali, Prahu navštívilo více domácích turistů než obvykle, kteří by jinak do metropole nezavítali,“ uvedla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

I když situace v cestovním ruchu byla a je stále kritická, tak domácí turismus zaznamenal loni v létě mírné zvýšení. Oproti roku 2019 došlo během letních prázdnin k navýšení počtu domácích hostů o 16 procent.

Podle agentury na podporu cestovního ruchu Prague City Tourism (PCT) se takové odhady daly očekávat i díky tomu, že se domácí turismus obnovuje rychleji než ten zahraniční.

„V rámci naší nové strategie se chceme více zaměřit na domácí trh, takže mírné zvýšení u příjezdu domácích turistů vnímáme pozitivně. Pomohl tomu i program V Praze jako doma, který běžel od půlky minulého roku. V současné době jednáme s městem o možném obnovení programu během roku,” sdělil předseda představenstva PCT František Cipro.

Magistrát letos rozdá na grantech v cestovním ruchu 17,91 milionu korun, což je méně, než kolik mělo město vyčleněno pro loňský rok. Většina peněz půjde na pořádání kongresů a konferencí, a to asi 14,2 milionu korun. Zbylé peníze jsou určené na akce s celostátním nebo mezinárodním významem.


Další články
Nahoru