Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Počet prodaných nových pražských bytů mezičtvrtletně vzrostl o čtvrtinu na 1600
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Počet prodaných nových pražských bytů mezičtvrtletně vzrostl o čtvrtinu na 1600

Počet prodaných nových pražských bytů v prvním čtvrtletí vzrostl mezičtvrtletně o téměř čtvrtinu a meziročně o skoro 150 procent. Celkem jich bylo 1600. Meziroční změnu ale mohla ovlivnit srovnávací základna ze začátku roku 2023, kdy byly prodeje nových bytů nejnižší v historii měření. Poptávku zvýšily také klesající úrokové sazby a větší dostupnost hypoték. Ceny nových bytů zůstaly mezičtvrtletně téměř stejné a průměrná prodejní cena činila 142 073 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema, kterou její zástupci představili novinářům.

Běžně se zhruba polovina bytů prodává na hypotéku, takže zvýšení dostupnosti hypoték mělo podle zástupců developerských společností významný vliv na růst poptávky. Podle posledních dat Swiss Life Hypoindexu průměrná sazba hypoték na počátku dubna klesla z březnových 5,62 procenta na 5,57 procenta.

Zůstává tak nadále blízko nejnižších hodnot od června 2022. Úroky hypotečních úvěrů klesají, byť ne stejným tempem jako základní sazby České národní banky (ČNB). Ta na březnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta.

Průměrná nabídková cena bytu byla v prvním čtvrtletí 152 644 korun za metr čtvereční, reálně tak byla o zhruba 10 000 korun vyšší než cena prodejní. Obdobně tomu bylo také ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Výrazně ceny neklesly ani navzdory snížení sazby DPH na byty do 120 metrů čtverečních platné od začátku letošního roku. Důvodem podle analýzy je, že většina developerů snížení DPH promítlo do cen v loňském roce.

„První měsíce nového roku s průměrnou cenou nezahýbaly, a to i přesto, že ceny bytů v Praze vzrostly téměř u čtvrtiny projektů. Stabilizace trhu bude znamenat omezení některých bonusových programů, návrat koncových klientů se také může projevit v menší ochotě developerů prodávat institucionálním investorům,“ řekl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.

Zároveň dodal, že vzhledem k vstupním nákladům očekává v letošním roce další mírný nárůst cen, v průměru o pět procent.

Nejvíc bytů bylo prodáno v Praze 9, následovala Praha 5, Praha 10 a Praha 4. Zhruba 41 procent prodaných bytů mělo tradičně dispozici 2+kk. Oproti minulému čtvrtletí ale mírně vzrostla poptávka také o větší byty. Nejvyšší cena za metr čtvereční byla u dispozic 5+kk, naopak nejnižší u bytů 3+kk a 2+kk.

V Praze bylo na konci prvního čtvrtletí letošního roku volných 5400 nových bytů, což je přibližně o 100 méně než na konci loňského roku. Meziročně se jedná o pokles o 2,7 procenta, tedy přibližně o 150 bytů. Důvodem poklesu podle předsedy představenstva Dušana Kunovského je pomalé povolování staveb, ale také přetváření nových bytů na nájemné bydlení.

V celé ČR developeři podle analýzy prodali přibližně 1900 nových bytů, mezičtvrtletně jejich počet vzrostl o přibližně čtvrtinu, stejně jako v Praze. Průměrná cena za metr čtvereční činila 98 000 korun.


Autor: ČTK

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

Včera v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

Včera ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

Včera v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Sběrné dvory prodloužily provozní dobu

Včera v 08:49

Od začátku května došlo k prodloužení provozní doby sběrných dvorů, které pro hlavní město provozují Pražské služby. Jedná se celkem 10 sběrných dvorů na území hlavního města. Mezi nimi se nachází také tři sběrné dvory, které jsou pro občany Prahy 13 v dojezdové vzdálenosti: Sběrný dvůr...

Komentovaná procházka: Sportovním údolím Krč

Včera v 08:38

Informace o plánované revitalizaci a rozvoji údolí Kunratického potoka v úseku od krčského nádraží až do Braníka se dozvíte na setkání s představiteli radnice Prahy 4 a architekty v úterý 28. května od 18 hodin, kdy můžete projít těmito místy a přitom prodebatovat vizi Sportovního...

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

Včera v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Staročeský jarmark v Praze 14

20. května 2024 ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

20. května 2024 v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Další články
Nahoru