Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze stoupá, nejhorší následky mají lidé nad 50 let
Přisáté klíště si můžeme přinést z procházky v lese, po každém návratu domů bychom se měli důkladně prohlédnout. Foto: Jan Puci

Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze stoupá, nejhorší následky mají lidé nad 50 let

Česká republika je už roky na evropské špici v počtu případů klíšťové encefalitidy. Jak je na tom Praha? Počet případů zde má v posledních letech vzestupnou tendenci. Například v roce 2020 bylo hlavní město na předposledním 13. místě mezi ostatními kraji v počtu případů klíšťové encefalitidy, loni se už posunulo na 8. příčku. Informovala o tom fakultní nemocnice Bulovka.

Nejhorší následky má klíšťová encefalitida pro lidí nad 50 let. „Ve starší věkové kategorii se s komplikacemi po prodělané klíšťové encefalitidě setkáváme u téměř pětiny pacientů. Jedná se například o těžké obrny končetin, které mohou být trvalé, zhoršení paměti, vyjadřovacích schopností a soustředění, poruchy sluchu nebo dlouhodobé bolesti hlavy. U některých pacientů je nutný dlouhodobý pobyt na jednotce intenzivní péče. Každým rokem u nás několik pacientů na klíšťovou encefalitidu umírá,“ sdělila Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí 2LF UK a FN Bulovka.  

Právě kvůli vážným někdy celoživotním následkům má každý pojištěnec už nad 50 let očkování hrazené pojišťovnou. Ostatním lidem přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny 500 až 2000 korun. Plná cena za jednu dávku se pohybuje kolem 1 000 korun. 

Třetina pacientů v republice je starší 55 let 

Ve věkové skupině 55+ je proočkovaný každý čtvrtý a každý třetí případ je právě u lidí nad 55 let. „Proto také apelujeme na očkování a snažíme se vysvětlit všem, že právě osoby starší 50 let očkováním nejvíce získají a s nemocí nejvíce ztrácejí. Může jít o finanční ztrátu kvůli dlouhodobé pracovní neschopnosti. U starších osob třeba i o ztrátu soběstačnosti. Často se ale stává, že jsou v rodinách naočkovány děti, ale jejich rodiče či prarodiče ne,“ uvedla Jana Pazderková z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Důvody nízké proočkovanosti v kraji Praha i v České republice oproti zbytku Evropy jsou různé. Podle průzkumu si totiž třetina lidí myslí, že na klíšťovou encefalitidu zabírají antibiotika. 

Pouze sedm procent ví, že antibiotika ani žádná jiná specifická léčba neexistují. Výrazný problém je i dodržování očkovacího schématu, které se skládá ze tří základních dávek a pravidelného přeočkování. 

Aktuální průzkum z roku 2021 říká, že na druhou dávku dojde jen 71 procent očkovaných a na třetí už jen 46 procent. Na booster (tedy na přeočkování) si vzpomene už jen 33 procent z nich. Množství látek účinných proti viru klíšťové encefalitidy se ale v krvi postupně snižuje. 

Zdroj dat průzkumu: TBE Awareness Coverage and Compliance Research 2021.


Autor: Jan Puci

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru