Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze stoupá, nejhorší následky mají lidé nad 50 let
Přisáté klíště si můžeme přinést z procházky v lese, po každém návratu domů bychom se měli důkladně prohlédnout. Foto: Jan Puci

Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze stoupá, nejhorší následky mají lidé nad 50 let

Česká republika je už roky na evropské špici v počtu případů klíšťové encefalitidy. Jak je na tom Praha? Počet případů zde má v posledních letech vzestupnou tendenci. Například v roce 2020 bylo hlavní město na předposledním 13. místě mezi ostatními kraji v počtu případů klíšťové encefalitidy, loni se už posunulo na 8. příčku. Informovala o tom fakultní nemocnice Bulovka.

Nejhorší následky má klíšťová encefalitida pro lidí nad 50 let. „Ve starší věkové kategorii se s komplikacemi po prodělané klíšťové encefalitidě setkáváme u téměř pětiny pacientů. Jedná se například o těžké obrny končetin, které mohou být trvalé, zhoršení paměti, vyjadřovacích schopností a soustředění, poruchy sluchu nebo dlouhodobé bolesti hlavy. U některých pacientů je nutný dlouhodobý pobyt na jednotce intenzivní péče. Každým rokem u nás několik pacientů na klíšťovou encefalitidu umírá,“ sdělila Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí 2LF UK a FN Bulovka.  

Právě kvůli vážným někdy celoživotním následkům má každý pojištěnec už nad 50 let očkování hrazené pojišťovnou. Ostatním lidem přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny 500 až 2000 korun. Plná cena za jednu dávku se pohybuje kolem 1 000 korun. 

Třetina pacientů v republice je starší 55 let 

Ve věkové skupině 55+ je proočkovaný každý čtvrtý a každý třetí případ je právě u lidí nad 55 let. „Proto také apelujeme na očkování a snažíme se vysvětlit všem, že právě osoby starší 50 let očkováním nejvíce získají a s nemocí nejvíce ztrácejí. Může jít o finanční ztrátu kvůli dlouhodobé pracovní neschopnosti. U starších osob třeba i o ztrátu soběstačnosti. Často se ale stává, že jsou v rodinách naočkovány děti, ale jejich rodiče či prarodiče ne,“ uvedla Jana Pazderková z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Důvody nízké proočkovanosti v kraji Praha i v České republice oproti zbytku Evropy jsou různé. Podle průzkumu si totiž třetina lidí myslí, že na klíšťovou encefalitidu zabírají antibiotika. 

Pouze sedm procent ví, že antibiotika ani žádná jiná specifická léčba neexistují. Výrazný problém je i dodržování očkovacího schématu, které se skládá ze tří základních dávek a pravidelného přeočkování. 

Aktuální průzkum z roku 2021 říká, že na druhou dávku dojde jen 71 procent očkovaných a na třetí už jen 46 procent. Na booster (tedy na přeočkování) si vzpomene už jen 33 procent z nich. Množství látek účinných proti viru klíšťové encefalitidy se ale v krvi postupně snižuje. 

Zdroj dat průzkumu: TBE Awareness Coverage and Compliance Research 2021.


Autor: Jan Puci

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru