Dnes Středa - oblacno 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze stoupá, nejhorší následky mají lidé nad 50 let
Přisáté klíště si můžeme přinést z procházky v lese, po každém návratu domů bychom se měli důkladně prohlédnout. Foto: Jan Puci

Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze stoupá, nejhorší následky mají lidé nad 50 let

Česká republika je už roky na evropské špici v počtu případů klíšťové encefalitidy. Jak je na tom Praha? Počet případů zde má v posledních letech vzestupnou tendenci. Například v roce 2020 bylo hlavní město na předposledním 13. místě mezi ostatními kraji v počtu případů klíšťové encefalitidy, loni se už posunulo na 8. příčku. Informovala o tom fakultní nemocnice Bulovka.

Nejhorší následky má klíšťová encefalitida pro lidí nad 50 let. „Ve starší věkové kategorii se s komplikacemi po prodělané klíšťové encefalitidě setkáváme u téměř pětiny pacientů. Jedná se například o těžké obrny končetin, které mohou být trvalé, zhoršení paměti, vyjadřovacích schopností a soustředění, poruchy sluchu nebo dlouhodobé bolesti hlavy. U některých pacientů je nutný dlouhodobý pobyt na jednotce intenzivní péče. Každým rokem u nás několik pacientů na klíšťovou encefalitidu umírá,“ sdělila Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí 2LF UK a FN Bulovka.  

Právě kvůli vážným někdy celoživotním následkům má každý pojištěnec už nad 50 let očkování hrazené pojišťovnou. Ostatním lidem přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny 500 až 2000 korun. Plná cena za jednu dávku se pohybuje kolem 1 000 korun. 

Třetina pacientů v republice je starší 55 let 

Ve věkové skupině 55+ je proočkovaný každý čtvrtý a každý třetí případ je právě u lidí nad 55 let. „Proto také apelujeme na očkování a snažíme se vysvětlit všem, že právě osoby starší 50 let očkováním nejvíce získají a s nemocí nejvíce ztrácejí. Může jít o finanční ztrátu kvůli dlouhodobé pracovní neschopnosti. U starších osob třeba i o ztrátu soběstačnosti. Často se ale stává, že jsou v rodinách naočkovány děti, ale jejich rodiče či prarodiče ne,“ uvedla Jana Pazderková z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Důvody nízké proočkovanosti v kraji Praha i v České republice oproti zbytku Evropy jsou různé. Podle průzkumu si totiž třetina lidí myslí, že na klíšťovou encefalitidu zabírají antibiotika. 

Pouze sedm procent ví, že antibiotika ani žádná jiná specifická léčba neexistují. Výrazný problém je i dodržování očkovacího schématu, které se skládá ze tří základních dávek a pravidelného přeočkování. 

Aktuální průzkum z roku 2021 říká, že na druhou dávku dojde jen 71 procent očkovaných a na třetí už jen 46 procent. Na booster (tedy na přeočkování) si vzpomene už jen 33 procent z nich. Množství látek účinných proti viru klíšťové encefalitidy se ale v krvi postupně snižuje. 

Zdroj dat průzkumu: TBE Awareness Coverage and Compliance Research 2021.


Autor: Jan Puci

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru