Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze stoupá, nejhorší následky mají lidé nad 50 let
Přisáté klíště si můžeme přinést z procházky v lese, po každém návratu domů bychom se měli důkladně prohlédnout. Foto: Jan Puci

Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze stoupá, nejhorší následky mají lidé nad 50 let

Česká republika je už roky na evropské špici v počtu případů klíšťové encefalitidy. Jak je na tom Praha? Počet případů zde má v posledních letech vzestupnou tendenci. Například v roce 2020 bylo hlavní město na předposledním 13. místě mezi ostatními kraji v počtu případů klíšťové encefalitidy, loni se už posunulo na 8. příčku. Informovala o tom fakultní nemocnice Bulovka.

Nejhorší následky má klíšťová encefalitida pro lidí nad 50 let. „Ve starší věkové kategorii se s komplikacemi po prodělané klíšťové encefalitidě setkáváme u téměř pětiny pacientů. Jedná se například o těžké obrny končetin, které mohou být trvalé, zhoršení paměti, vyjadřovacích schopností a soustředění, poruchy sluchu nebo dlouhodobé bolesti hlavy. U některých pacientů je nutný dlouhodobý pobyt na jednotce intenzivní péče. Každým rokem u nás několik pacientů na klíšťovou encefalitidu umírá,“ sdělila Dita Smíšková z Kliniky infekčních nemocí 2LF UK a FN Bulovka.  

Právě kvůli vážným někdy celoživotním následkům má každý pojištěnec už nad 50 let očkování hrazené pojišťovnou. Ostatním lidem přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny 500 až 2000 korun. Plná cena za jednu dávku se pohybuje kolem 1 000 korun. 

Třetina pacientů v republice je starší 55 let 

Ve věkové skupině 55+ je proočkovaný každý čtvrtý a každý třetí případ je právě u lidí nad 55 let. „Proto také apelujeme na očkování a snažíme se vysvětlit všem, že právě osoby starší 50 let očkováním nejvíce získají a s nemocí nejvíce ztrácejí. Může jít o finanční ztrátu kvůli dlouhodobé pracovní neschopnosti. U starších osob třeba i o ztrátu soběstačnosti. Často se ale stává, že jsou v rodinách naočkovány děti, ale jejich rodiče či prarodiče ne,“ uvedla Jana Pazderková z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Důvody nízké proočkovanosti v kraji Praha i v České republice oproti zbytku Evropy jsou různé. Podle průzkumu si totiž třetina lidí myslí, že na klíšťovou encefalitidu zabírají antibiotika. 

Pouze sedm procent ví, že antibiotika ani žádná jiná specifická léčba neexistují. Výrazný problém je i dodržování očkovacího schématu, které se skládá ze tří základních dávek a pravidelného přeočkování. 

Aktuální průzkum z roku 2021 říká, že na druhou dávku dojde jen 71 procent očkovaných a na třetí už jen 46 procent. Na booster (tedy na přeočkování) si vzpomene už jen 33 procent z nich. Množství látek účinných proti viru klíšťové encefalitidy se ale v krvi postupně snižuje. 

Zdroj dat průzkumu: TBE Awareness Coverage and Compliance Research 2021.


Autor: Jan Puci

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Další články
Nahoru