Počet přestupků souvisejících s jízdou na koloběžce či kole v Praze vzrostl
2. prosince 2021 13:32
Zástupci oslovených radnic v centrální části města pak uvedli, že jsou největším problémem je jízda na elektrokoloběžkách po chodnících a jejich odstavování na nevhodných místech. V Praze platí již několik let zákaz provozu vozítek typu segway.
Celkový počet přestupků se týká kategorie cyklistů, do které ze zákona spadají rovněž jezdci na koloběžkách, elektrokoloběžkách a samovyvažovacích vozítkách. „Koloběžky v centru Prahy zůstávají problémem, zejména pro nedovolenou jízdu po chodníku. Nejinak tomu je v případě jízdních kol. Více problémů řešíme s koloběžkáři, než se jezdci na samovyvažovacích vozítkách," uvedla Seifertová.
„S problematickým provozem elektrokoloběžek se potýkáme od samého zahájení jejich provozu. Jejich výskyt v ulicích provází vlna stížností občanů, která polevuje a zase sílí v návaznosti na konkrétní roční období a turistickou sezónu," sdělil místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS). Problémy způsobeny špatnou legislativou na úrovni státu i města, na což podle něj radnice dlouhodobě upozorňuje.
Problém koloběžek řeší i sedmá městská část, byť v současné době podle mluvčího Martina Vokuše zřejmě kvůli pandemii covidu-19 není problém tak velký jako v minulosti. „Jsme v pravidelném kontaktu s provozovateli sdílených koloběžek a řešili jsme s nimi i to, aby připomínali uživatelům, že nemají jezdit po chodnících mimo cyklostezky. Opakovaně jsme pak řešili především nevhodné odstavování kol a koloběžek na místech, která k tomu nejsou určená a kde překážejí. I tato situace se v poslední době zlepšila," uvedl Vokuš.
Provozovatele a uživatele Praha 7 proto opakovaně vyzývá, aby nechávali koloběžky a kola u cyklostojanů, kterých radnice nainstalovala přes 300. „Zároveň aktuálně zavádíme kombinovaná parkovací stání pro motocykly a jízdní kola, která jsou rovněž vhodná pro odstavování sdílených kol a koloběžek," řekl Vokuš.
Dříve časté problémy s vozítky segway už radnice nemají. V centru Prahy a v některých dalších částech města totiž platí jejich zákaz. „“egwaye nám problémy nedělají. Jsme centrální městská část a celé naše území je v zóně zákazu provozování tohoto zařízení,“ uvedl Korseska. „Porušování zákazu vjezdu pro segwaye na našem území nezaznamenáváme," dodal za Prahu 7 Vokuš.Také podle strážníků těchto problémů ubylo. „Více než dvoukolová vozítka typu segway se nyní používají jednokolky, na kterých vedle turistů a mládeže jezdí i rozvozci jídel. Cizinci, například Holanďané, pak argumentují tím, že v jejich zemi je jízda na chodníku povolena. Neznalost legislativy ale neomlouvá," dodala Seifertová.
Praha v roce 2016 rozhodla, že segwaye nesmějí jezdit v památkové rezervaci, v celé Praze 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně a Holešovic. Na provoz segwayů, které využívali především turisté, si dlouhodobě stěžovaly radnice a kritizovali ho také obyvatelé centra. Plošné vytlačení vozítek z širšího středu metropole umožnila novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce. Město ohledně zákazu argumentovalo právě bezpečností chodců.