dnes
Sobota - polojasno
16°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Počet odhalených případů domácího násilí v Praze se po prázdninách zvyšuje
Děti se bohužel často stávají svědky domácího násilí. Ilustrační foto: archiv

Počet odhalených případů domácího násilí v Praze se po prázdninách zvyšuje

Největší počet odhalených případů ze všech regionů České republiky je v hlavním městě Praze. Za devět měsíců letošního roku to bylo 129 případů, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti. I když o prázdninách zaměstnanci Intervenčního centra Praha zaznamenali mírný pokles, od září však už počet vzrostl na čtrnáct případů a v měsíci říjnu přesáhl deset.

„Zřejmě se na zvýšeném počtu projevil i začátek nového školního roku a s tím spojená nervozita a tlak v rodinách s dětmi. Evidujeme i zvyšující se počet případů mezigeneračního násilí a drogově závislých osob,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

O tom, že problematika domácího násilí trápí daleko více Pražanů, kteří svoje problémy konzultují s odborníky, svědčí i vysoký počet kontaktů a intervencí. Letos Intervenční centrum Praha eviduje 4100 kontaktů. Vysoký je i počet klientů 524, který tvoří většinou ženy (359), dále muži (46) a nezletilé děti (119).

„Proto jsme od září rozšířili služby o terapeutickou práci s dětmi z rodin zasažených domácím násilím. Cílem terapie je nejen zprostředkovat dítěti informace o jeho právech, přiměřeně věku ho informovat o stávající situaci ale také o tom, co se děje v rodině. V rámci terapie může dítě sdílet a zpracovat zkušenosti s prožitým násilím, tak aby se zabránilo další traumatizaci dítěte,“ doplňuje ředitel Ján.

Problémy jsou stále častěji i s dospělými dětmi, které se dopouštějí domácího násilí na svých rodičích a dalších spolubydlících. V případě potřeby jsou pracovníci Intervenčního centra k dispozici na telefonních číslech 281 911 883 nebo 734 510 292.


Další články
Nahoru