Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Byznys

Počet nových firem v pohostinství se v prvním pololetí snížil o pětinu

V prvním pololetí letošního roku vzniklo v České republice 15 924 obchodních společností, což je o 17 % více než loni ve stejném období. Zároveň zaniklo 7 338 společností, o desetinu méně než v prvním pololetí roku 2020. Ne všechna odvětví na tom jsou ale lépe než v začátcích pandemie. Například v ubytování a stravování se počet nových firem meziročně o pětinu snížil, zatímco počet zaniklých společností se nepatrně zvýšil. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Počet nových společností se výrazněji snížil také v informačních a komunikačních činnostech, kde  v prvním pololetí tohoto roku vzniklo o 14 % společností méně než o rok dříve. Dařilo se naopak odvětví nakládání s nemovitostmi. Zatímco v prvním pololetí roku 2020 zde vzniklo 2 165 firem, letos to bylo 3 016, tedy o 39 % více. Počet těch zaniklých se naopak snížil z 1 674 na 1 414, tedy o 16 %.

„Zatímco hotely a restaurace v uplynulém roce fungovaly po většinu času v omezeném režimu nebo dokonce vůbec, obchodu s nemovitostmi se naopak dařilo, což je vidět i na výrazném růstu jejich cen. Ze zvýšeného zájmu o nemovitosti potom těžily právě společnosti, které se zabývají jejich správou, prodejem či pronájmem,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – CzechCredit Bureau.

Výraznější růst počtu nových společností zaznamenal také zpracovatelský průmysl, kde vzniklo letos o 16 % více společností než před rokem, konkrétně 1 520 oproti 1 312.

Díky tomu, že se zvýšil počet nových společností a snížil počet zaniklých, došlo k výraznějšímu růstu celkového počtu společností v České republice. Během  prvního pololetí letošního roku se jejich počet zvýšil o 8 586. V minulém roce se přitom počet společností během prvního pololetí zvýšil pouze o 5 487 a v roce 2019 o 7 291.

V prvním pololetí připadlo  22 nově založených obchodních společností na 10 zaniklých, o rok dříve to bylo 17 společností a v roce 2019 šlo o 19 nových společností na 10 zaniklých.

V Ústeckém kraji výrazně vzrostl počet zaniklých společností
Nejvíce obchodních společností vzniklo v prvním pololetí 2021 v Praze (7 470), v Jihomoravském kraji (1 997) a v Moravskoslezském kraji (1 333). V Moravskoslezském kraji také v porovnání s prvním pololetím loňského roku nejvíce přibylo nových firem, a to o 28 %. Jako jedinný zaznamenal meziroční pokles počtu nových obchodních společností Plzeňský kraj, a to o o 2 %.

Nejvíce obchodních společností zaniklo opět v Praze (3 660) a v Jihomoravském kraji (719), dále ve Středočeském kraji (593). Počet zaniklých společností se zvýšil ve 4 krajích, nejvíce v Ústeckém kraji, kde v letošním prvním pololetí zaniklo o 76 % společností více než loni. Výrazný pokles zaniklých firem naopak zaznamenala Vysočina, jejich počet se zde snížil oproti loňsku o 43 %.

Nejvíce nových firem na deset  zaniklých zaznamenala právě Vysočina, kde vzniklo 60 společností na každých 10, které zanikly. V Olomouckém kraji šlo o 43 nových společností a v Jihočeském kraji o 37 společností na 10 zaniklých. Naopak v Karlovarském kraji jako v jediném firem ubývá, na 10 zaniklých zde připadlo pouze 6 nově založených.


Autor: TZ, red

Řetězec BILLA otevřel novou prodejnu v Kunraticích

7. srpna 2022 v 07:21

Expanze obchodního řetězce BILLA pokračuje. 4. srpna se otevřela nová prodejna v Kunraticích v Ekonomické ulici. Otevření 49. prodejny v Praze patří do letošního plánu expanze a digitalizace prodejen BILLA, na který společnost vynakládá investici ve výši až 1,32 miliard korun. V letošním roce je...

innogy kupuje slovenského výrobce kogenerací TTS Martin

28. července 2022 v 07:38

Energetická skupina innogy dokončila akvizici slovenského výrobce kogeneračních jednotek a záložních zdrojů elektřiny TTS Martin. Firmu ovládá prostřednictvím společnosti Energo TTS, ve které má 80% podíl. Zbylých 20 % drží syn původního vlastníka Ondrej Korec prostřednictvím své firmy. Transakci,...

Tesco slaví 5 let úspěšného úsilí v oblasti snižování potravinového odpadu

21. července 2022 v 10:18

Odhaduje se, že na celém světě se ročně vyhodí 2,5 miliardy tun potravin. Až 40 procent vypěstovaných potravin končí jako odpad – v zemědělství, potravinářském průmyslu, maloobchodě i domácnostech. Společnost Tesco se zavázala k řešení problému v rámci svých provozoven i celého dodavatelského...

Za pololetí přibylo 474 nespolehlivých plátců DPH

20. července 2022 ve 22:48

V prvním pololetí v ČR přibylo 474 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ale nespolehlivých firmem přibylo téměř o čtvrtinu méně. Aktuálně Dun & Bradstreet na černé listině...

Nezveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin může mít pro firmy fatální následky

29. června 2022 ve 14:57

Daňové přiznání za rok 2021 bylo letos možné podávat do konce března v papírové formě, elektronicky do konce dubna a do konce června, pokud společnost využije služeb daňového poradce. Přesto, že se nejzazší termín pro zveřejnění výsledků hospodaření se blíží, finanční výkazy za loňský rok ve...

Další články
Nahoru