dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
Počet nemocných klíšťovou encefalitidou v Praze poslední roky roste, pacientů bylo loni již 62
Klíště obecné. Foto: James Lindsey / Wikimedia Commons

Počet nemocných klíšťovou encefalitidou v Praze poslední roky roste, pacientů bylo loni již 62

Podle údajů Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu se v Praze nakazilo v roce 2015 klíšťovou encefalitidou (KE) celkem 20 lidí, o rok později 39 lidí a loni bylo nahlášeno v metropoli už 62 pacientů s klášťovou encefalitidou. Infikovaná klíšťata byla zaznamenáná například v Kunratickém lese.   

V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou (KE), to je o 122 onemocnění více, než tomu bylo v předešlém roce. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je od roku 2015.

Relativně mírné zimy, kdy teploty pod bod mrazu klesnou jen na pár dní, a vlhké jaro a podzim vytváří optimální podmínky pro rozmnožování a aktivitu klíšťat.

To se následně odráží i v množství osob, které se nakazí klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou. „Česká republika zůstává na prvním místě v počtu nakažených klíšťovou encefalitidou v Evropě a po loňském roce se ten náskok ještě zvýrazní. Problémem do budoucna je skutečnost, že se infikovaná klíšťata dostávají do nových oblastí, stále blíž k lidem a vyskytují se už ve všech krajích republiky,“ říká docent Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování. Drobní přenašeči infekce jsou v přírodě, městské zeleni i v zahradách.

Koho klíšťata nejvíc ohrožují

Klíšťata nejčastěji přenášejí dvě onemocnění. Lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Borelióza je bakteriální onemocnění, které je léčitelné antibiotiky. Encefalitida je virová nákaza a účinná specifická léčba u ní stále není k dispozici, antibiotika na virus žádný efekt nemají. Terapie se zaměřuje pouze na mírnění příznaků probíhající infekce a s nákazou si musí poradit organismus sám vlastními silami. Infekce zasahuje centrální nervový systém a může vést k trvalé invaliditě nebo způsobit úmrtí.

„Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, houbaření, při odpočinku v parku ale i při sportech provozovaných venku či v přírodě,“ vysvětluje docent Maďar.

kliste-mapa-2015-2017web

Před klíšťovou encefalitidou není přirozeně chráněná žádná věková skupina obyvatel. Nejúčinnější prevencí je očkování, které pomáhá před onemocněním chránit. „Většina rodičů se snaží chránit vakcinací svoje děti, což je v pořádku. Dospělí však zapomínají na to, že i oni by se měli nechat naočkovat. Průběh klíšťové encefalitidy u dospělého člověka totiž bývá vážnější než u dětí,“ varuje docent Maďar. U starších lidí bývají následky onemocnění nejhorší, včetně fatálních případů. Přitom nejméně očkovaných je ve věku 55 až 64 let, kdy se proti klíšťové encefalitidě aktivně chrání jen 15 procent populace. 
 

Co je klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte. K nákaze může dojít i konzumací nepasterizovaného (tepelně neupraveného) mléka, které pochází od nakažených zvířat, a výrobků z něho vyrobených. Tento přenos je však méně častý. Virus se po přisátí infikovaného klíštěte dostává nejprve do buněk v bezprostředním okolí rány, během krátké doby proniká do mízních uzlin, kde se pomnoží a poté putuje do různých částí a orgánů v těle. Nejzávažnější následky má mít přítomnost viru v centrálním nervovém systému.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou má většinou dvoufázový průběh. Vstupem viru do lidského organizmu počíná inkubační doba, která trvá v průměru 7 až 14 dní, někdy se však může prodloužit až na měsíc. První fáze onemocnění připomíná běžnou virózu, což stěžuje včasné stanovení diagnózy.

Druhá fáze často nastupuje horečkami a v různé intenzitě se rozvíjí příznaky postižení centrálního nervového systému, jako např. bolest hlavy, světloplachost, tuhost svalstva šíje, poruchy paměti, dezorientace, poruchy spánku, závratě či svalový třes. Onemocnění může zanechat velmi vážné doživotní následky.


Další články
Nahoru