Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Počet návštěvníků památek v Praze se zatím nevyrovnal době před epidemií covidu
Staroměstskou radnici si prohlédlo první prázdninový měsíc 37 205 osob, tedy dvojnásobek proti červenci loňského roku. Foto: archiv PCT

Počet návštěvníků památek v Praze se zatím nevyrovnal době před epidemií covidu

Počet návštěvníků mnohých památek a turistických cílů v Praze se dosud nevyrovnal období před pandemií covidu-19. Například na Staroměstskou radnici v centru metropole přišlo v červenci asi o 40 procent méně lidí než ve stejném období předcovidového roku 2019, vstupenku na Pražský hrad si letos v červenci proti červenci před třemi roky zakoupila zhruba polovina lidí. Méně lidí letos navštívilo i Petřínskou rozhlednu či Prašnou bránu. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčích oslovených institucí.

Důvodem nižších počtů návštěvníků je podle nich hlavně úbytek turistů ze zahraničí. Zatímco návštěvníci z evropských zemí a USA se po výpadku, způsobeném mimo jiné restrikcemi v souvislosti s epidemií koronaviru, do Prahy vrací, nadále chybí turisté z jihovýchodní Asie a z Ruska. ČTK to sdělila ČTK Klára Malá, mluvčí pražské firmy Prague City Tourism (PCT), která má turistický ruch v hlavním městě na starosti.

Asiaté do Prahy nejezdí podle Malé kvůli přetrvávajícím restrikcím vůči covidu-19 v jejich domovských zemích, Rusové zase v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině.

Nižší návštěvnost svých objektů eviduje PCT, která má ve správě mimo jiné Petřínskou rozhlednu, Staroměstskou radnici, Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věž a Novomlýnskou vodárenskou věž.

„Návštěvnost všech osmi objektů ve správě Prague City Tourism, sice zatím zdaleka nedosahuje takových hodnot jako před pandemií covidu-19, v průběhu tohoto roku však zaznamenáváme postupný nárůst počtu jejich návštěvníků," sdělila za PCT Kamila Bakotová.

Nejnavštěvovanější památkou ve správě PCT je nyní podle Bakotové Petřínská rozhledna, kterou v červenci navštívilo 69.520 lidí. Staroměstskou radnici si prohlédlo v prvním letním měsíci 37 205 osob, tedy dvojnásobek proti červenci loňského roku. V období před pandemií koronaviru počty návštěvníků památky na Staroměstském náměstí převyšovaly 60 000.

Vstupenku na Hrad si v červenci podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora zakoupilo 131 657 lidí. Meziročně je to více, v červenci 2021 sídlo prezidenta navštívilo 54.373 lidí. Proti běžnému roku se ale podle mluvčího jedná o nižší návštěvnost. Dříve se totiž platící návštěvníci Hradu počítaly na statisíce, například v červenci 2019 jich bylo 250 560.

Počty návštěvníků si nyní pochvalují zástupci pražské zoologické a botanické zahrady. „Návštěvnost letošního roku zatím považujeme za úspěšnou. Botanická zahrada je více vidět, snažíme se více popularizovat naši činnost, a to i tu odbornou,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Bohumil Černý.

Areál Botanické zahrady Prahy si zatím podle mluvčí Michaely Bičíkové prohlédlo více lidí než ve stejném období posledních let, a to včetně roku 2019. Letos zatím nejvíce lidí zahradu navštívilo v květnu, kdy se konala tradiční výstava motýlů. Přišlo téměř 62 000 lidí.

Do pražské zoo, která patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Česku, si podle Filipa Maška z tiskového oddělení zahrady zakoupilo za prvních sedm měsíců roku vstupenku 856 256 lidí, tedy podobně jako v posledním předcovidovém roce 2019.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru