Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Počet návrhů na osobní bankrot byl v březnu nejvyšší za poslední rok, vyhlídky u firem nevypadají růžově
Co se týče hlavních odvětví, jedna z nejhorších situací panovala v ubytování a stravování. Ilustrační foto: Jan Puci

Počet návrhů na osobní bankrot byl v březnu nejvyšší za poslední rok, vyhlídky u firem nevypadají růžově

V březnu bylo vyhlášeno 67 bankrotů obchodních společností, 602 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 528 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 114 návrhů na bankrot obchodních společností, 632 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 723 návrhů na osobní bankrot. Počet návrhů na bankrot se zvýšil ve všech kategoriích, u osobních bankrotů byl nejvyšší za poslední rok. Vyplývá to z analýzy dat, kterou provedla společnost CRIF.

Insolvenční soudy v březnu vyhlásily pouze o tři bankroty obchodních společností (OS) více než v únoru a zároveň přijaly o 41 insolvenčních návrhů více než v únoru. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se tak počtvrté v posledním půlroce dostal přes hranici 100 návrhů.

„Jde o situaci, kterou jsme nezaznamenali od poloviny roku 2017 kdy byla přijata novela insolvenčního zákona, jež výrazně omezovala šikanózní insolvenční návrhy,“ říká analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková s tím, že vysoký počet návrhů na bankrot se v dalších měsících promítne také do vyššího počtu vyhlašovaných bankrotů.

Nárůst počtu insolvenčních návrhů i bankrotů byl v březnu patrný také u fyzických osob podnikatelů (FOP). Počet návrhů na bankrot se zde zvýšil o 79, zatímco počet bankrotů o 73.

Firemní bankroty

Během prvního čtvrtletí letošního roku bylo vyhlášeno 192 firemních bankrotů a zároveň bylo podáno 253 návrhů na bankrot obchodních společností. Jde o 22 bankrotů (13 procent) a sedm návrhů (tři procenta) více než v prvním čtvrtletí loňského roku.

„Očekáváme, že během druhého čtvrtletí bude tento rozdíl ještě výraznější. Především počet insolvenčních návrhů ve druhém čtvrtletí loňského roku výrazně klesl kvůli takzvanému Lex Covid, který na půl roku zamezil podávání věřitelských insolvenčních návrhů. Během druhého čtvrtletí lze také očekávat určité rozvolnění protiepidemických opatření a související omezení státní podpory firmám i podnikatelům. To může vytvářet na některé subjekty dodatečný ekonomický tlak, který nemusí unést,“ říká Věra Kameníčková.

U bankrotů fyzických osob podnikatelů byla situace ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2020 lepší. Soudy vyhlásily bankrot u 1 637 podnikatelů a stejný počet návrhů na jejich bankrot také přijaly. Počet bankrotů se meziročně snížil o 480 (23 procent), zatímco počet návrhů na bankrot FOP klesl o 682, tedy o 29 procent.

„Vývoj bankrotů podnikatelů závisí především na vývoji v oblasti osobních bankrotů, protože většina podnikatelů žádá o oddlužení, což je v zásadě osobní bankrot,“ vysvětluje rozdílný vývoj Věra Kameníčková s tím, že počet osobních bankrotů se během uplynulého roku výrazně snížil.

Nejhůře na tom byla doprava a skladování

Během posledních dvanácti měsíců bylo vyhlášeno 631 bankrotů obchodních společností, o 38 bankrotů (šest procent) méně než v předchozím období a 816 bankrotů fyzických osob podnikatelů, tedy o 1 897 (22 procent) méně než v předchozích 12 měsících.

Zároveň bylo podáno 980 návrhů na bankrot OS, o 69 (sedm procent) méně než o rok dříve, a 6 741 návrhů na bankrot FOP, o 3 049, tedy o 31 procent méně než o rok dříve.

V přepočtu na počet společností bylo v České republice vyhlášeno v průměru 11,7 bankrotu na 10 tisíc OS. Nejvíce v Karlovarském kraji (17,5) a v Ústeckém kraji (16,7). Nejméně naopak ve Zlínském kraji (6,8) a ve Středočeském kraji (8,1).

V rámci hlavních odvětví byl nejvyšší podíl firemních bankrotů vyhlášen v dopravě a skladování, kde šlo o 28,6 bankrotu na 10 tisíc společností, v administrativních činnostech, kde šlo o 22,7 bankrotu, a ve zpracovatelském průmyslu, kde to bylo 19,8 bankrotu.

V posledních 12 měsících bylo v Česku zároveň vyhlášeno v průměru 32,3 bankrotu FOP na 10 tisíc podnikatelů, nejvíce na Ústecku (60,1) a na Liberecku (48,5). Nejméně naopak v Praze (19,7) a na Zlínsku (23,4).

Co se týče hlavních odvětví, nejhorší situace panovala podobně jako u firem v dopravě a skladování, kde bylo vyhlášeno 76 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů, a následně v ubytování a stravování, kde šlo o 56 bankrotů na 10 tisíc FOP.

Osobní bankroty

V březnu bylo v České republice vyhlášeno 1 528 osobních bankrotů a podáno 1 723 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se tak oproti únoru zvýšil o 263 a počet návrhů na osobní bankrot se zvýšil dokonce o 329.

„Počet osobních bankrotů rostl v březnu už třetím měsícem v řadě. Zatímco během loňského roku se jejich počet postupně snižoval z lednových více než 1 800 na prosincových 1 053, letos je zatím trend opačný. Podobné je to také u návrhů na osobní bankrot, kterých bylo v březnu nejvíce za posledních 12 měsíců,“ říká Kameníčková.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v březnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (242), v Ústeckém kraji (202) a v Jihomoravském kraji (162). Nejméně naopak v Karlovarském kraji (51), ve Zlínském kraji (59) a na Vysočině (65).

Během prvního čtvrtletí bylo vyhlášeno 3 995 osobních bankrotů, o 1 178 (23 procent) méně než o rok dříve, a podáno 4 130 návrhů na osobní bankrot, o 1 359 (25 procent) méně než o rok dříve.

Důvodem je především výrazný pokles počtu návrhů na osobní bankrot i počtu vyhlašovaných osobních bankrotů po začátku epidemie Covid-19 v Česku. „I když se počet návrhů na osobní bankrot i samotných osobních bankrotů postupně zvyšuje, stále je výrazně nižší než před začátkem epidemie,“ říká Věra Kameníčková.

Během posledního roku bylo vyhlášeno 16 207 osobních bankrotů, to je o 4 356 (21 procent) méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 16 320 návrhů na osobní bankrot, o 6 424 (28 procent) méně než o rok dříve.

Počet osobních bankrotů se oproti předešlému období nejrychleji snížil v Ústeckém kraji, a to o 31 procent. Následoval Královehradecký kraj s poklesem o 30 procent. Naopak v Jihomoravském kraji klesl počet osobních bankrotů pouze o 12 procent.

V průměru bylo v Česku vyhlášeno 15,2 osobního bankrotu na 10 tisíc obyvatel. Nejvíce v Ústeckém kraji (22,8) a v Karlovarském kraji (21,8). Nejméně naopak v Praze (10,2) a na Vysočině, kde šlo pouze o 10,7 osobního bankrotu na 10 tisíc obyvatel.


Autor: Jan Puci

Aqualand Moravia se stal nejdůvěryhodnější značkou, porazil pražského konkurenta

23. listopadu 2021 v 19:17

Jihomoravský aquapark Aqualand Moravia se stal poprvé nejdůvěryhodnější značkou v kategorii Zábavní parky a aquaparky. Porazil tak mimo jiné i pražskou konkurenci Aquapalace Praha, která bývala roky vítězem.   

Od ledna se mění ceny plynu i elektřiny u základních tarifů

23. listopadu 2021 v 17:33

Dodavatel energií innogy přistoupí k 31. prosince k úpravě základních ceníků na dodávky zemního plynu i elektřiny. Celková roční platba za dodávku plynu pro domácnosti a malé zákazníky se u základního produktu Standard zvýší v průměru o 15 %, pro dodávky elektřiny u základního produktu Standard...

Praha připravila pro podnikatele třetí vlnu slev z nájmu

20. listopadu 2021 v 08:52

Pražští radní v listopadu přijali návrh na poskytnutí slev pro nájemce nebytových prostor hlavního města Prahy v důsledku přetrvávající krize související s šířením nemoci covid-19. Nájemci nebytových prostor mohou žádat o slevy nejpozději do 31. 12. 2021. Výše slev se pohybují dle zaměření a...

U innogy lidé v DPI nově vyřídí online i smlouvu na elektřinu

16. listopadu 2021 v 17:26

Zákazníci, kteří od Bohemia Energy a dalších padlých dodavatelů energií odebírali elektřinu i zemní plyn, mohou nově u innogy pohodlně a rychle ukončit režim dodavatele poslední instance (DPI) a uzavřít online nové standardní smlouvy na zemní plyn i elektřinu na jednom místě. V záchranném režimu...

Společnost Moravská vodárenská získala protikorupční certifikát

15. listopadu 2021 ve 14:53

Společnost Moravská vodárenská , a.s. (MOVO) ze skupiny Veolia úspěšně prošla certifikačním auditem systému protikorupčního managementu AbMS ISO 37001:2016. Stala se tak jednou z mála firem v ČR, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau...

Světový den obětí dopravních nehod. Poradna poškozeného upozorňuje na nároky pozůstalých

15. listopadu 2021 v 11:22

Třetí listopadová neděle patří v mnoha státech světa již tradičně vzpomínce na oběti dopravních nehod. Světová zdravotnická organizace tímto připomíná, že tragické dopravní nehody připraví ročně o život přes milion lidí. Od začátku letošního roku bylo jen v České republice při dopravních nehodách...

Cena tepla vzroste v Praze měsíčně jen o stokoruny

10. listopadu 2021 v 07:03

Kvůli růstu cen paliv a emisních povolenek zvýší Pražská teplárenská a pražské centrální blokové kotelny ceny tepla pro své odběratele. Průměrná pražská domácnost zaplatí měsíčně o 250 až 350 korun více. Vzhledem k vývoji na trhu s energiemi přistupují k úpravě cen už od 1. prosince a nová cena se...

Za tři týdny uzavřelo smlouvy s innogy 120 tisíc zákazníků DPI

9. listopadu 2021 v 11:33

Desítky tisíc zákazníků, které před letošní topnou sezónou jejich původní dodavatelé zklamali a nechali je napospas vysokým tržním cenám energií, už uzavřely nové smlouvy na standardní dodávky energií s innogy. Za tři týdny od zahájení záchranných dodávek innogy uzavřela už 120 tisíc smluv se...

Praha chce zvýšit energetickou soběstačnost jako odpověď na skokový růst cen elektřiny a plynu

9. listopadu 2021 v 08:00

Skokový růst cen elektřiny a plynu pro občany v řádu desítek procent, který způsobil mimo jiné pád významných poskytovatelů energií, zvyšuje naléhavost posílení energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů. Hlavní město už v září rozhodlo o zahájení přípravy vybudování pražské sluneční...

Program na podporu covidem zasaženého byznysu DoToho! pokračuje

9. listopadu 2021 v 07:35

Program na podporu covidem zasažených firem DoToho!, který letos do konce prázdnin pomohl 124 podnikatelům, má pokračování. Koronavirová krize totiž zdaleka neskončila a cílenou pomoc s oživením byznysu formou bezplatného odborného poradenství od předních tuzemských podnikatelů a expertů žádají...

Vzrostl podíl firem, které neplatí daň z příjmu

8. listopadu 2021 ve 14:14

Za rok 2020 vykázalo nejvíc českých firem v daňovém přiznání nulu nebo ztrátu. Z více než 81 000 společností, u kterých jsou k dispozici finanční výkazy ve sbírce listin, žádnou daň z příjmu nezaplatilo 51,5 procent z nich. Uvádí to analýza poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která...

Pivovary Staropramen oceněny za odpovědný přístup k podnikání

6. listopadu 2021 ve 20:27

Pivovary Staropramen se v 18. ročníku nezávislého ratingu udržitelnosti TOP Odpovědná firma aliance Byznys pro společnost zařadily mezi nejúspěšnější společnosti. V historicky nejsilnější konkurenci více než 60 společností a 145 strategií a projektů se ve strategické kategorii TOP Odpovědná velká...

Další články
Nahoru