Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Byznys

Počet návrhů na firemní bankrot zůstal v listopadu velmi vysoký

V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 44 bankrotů obchodních společností, 538 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1347 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 100 návrhů na bankrot obchodních společností, 530 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1318 návrhů na osobní bankrot. 

Poprvé od června 2017 tak bylo podáno dva měsíce za sebou 100 a více firemních insolvenčních návrhů. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat zveřejněných na portálu www.informaceofirmach.cz.  

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se oproti říjnu snížil o 44, zatímco počet návrhů na jejich bankrot o 88. V obou případech jde o druhý meziměsíční pokles v řadě. Počet firemních bankrotů se oproti říjnu zvýšil o 7, počet návrhů na bakrot obchodních společností se potom snížil o 9. Jejich počet byl i v listopadu dvakrát vyšší než v polovině letošního roku.

„Podobně vysoký počet návrhů na bankrot obchodních společností můžeme očekávat i v dalších měsících. Ekonomická situace řady společností není kvůli aktuálním ekonomickým restrikcím dobrá. Část z těchto společností přitom na sebe bude muset v dalších měsících podat návrh na bankrot, nebo to za ně udělají jejich věřitelé,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Podobný názor zaznívá také od odborníků z praxe. „Otázky na insolvenční řízení z řad statutárů jsou stále častější. Sice se snaží do poslední chvíle oddálit úpadek, zároveň se ale obávají vlastní odpovědnosti. Novela insolvenčního zákona, která z důvodu pandemie odkládá povinnost firem podat na sebe insolvenční návrh, přitom pouze oddaluje reálné následky koronavirové krize. Je možné, že část dlužníků se rozhodne počkat s podáním insolvenčního návrhu, jejich dluhy ale nezmizí, pouze se projeví později. Oddalování úpadku může vyvolat druhotnou platební neschopnost jejich věřitelů a celý problém se tak přesune i na další osoby,“ říká Pavel Strnad, spoluzakladatel Advokátní kanceláře Polverini Strnad, která se věnuje oblasti firemních insolvencí.

Počet firemních bankrotů bude letos nejnižší od roku 2008, výrazně se zvýší v průběhu prvního čtvrtletí
Navzdory vysokému počtu návrhů na bankrot, které byly podány od září do listopadu, byl počet bankrotů druhý nejnižší v tomto roce, nižší byl pouze v říjnu. „Důvodem nízkého počtu bankrotů obchodních společností v posledních dvou měsících je zčásti nouzový stav, který omezil provoz státních úřadů včetně soudů. Po jeho skončení očekáváme zvýšení jejich počtu,“ říká Věra Kameníčková s tím, že v 1. čtvrtletí roku 2021 budou insolvenční soudy částečně dohánět agendu ze 4. čtvrtletí letošního roku a zároveň budou pravděpodobně nadále řešit vysoký počet nových insolvenčních návrhů.

Nízký počet bankrotů obchodních společností v posledních měsících přispěl také k tomu, že letos bude vyhlášeno nejméně firemních bankrotů od roku 2008. Mezi další důvody patří obdobný pokles v jarních měsících a novela insolvenčního zákona z letošního dubna, která zvýšila ochranu firem před věřiteli a zároveň jim umožnila odložit podání návrhu na bankrot ve chvíli, kdy se ocitly v problémech.

Počet osobních bankrotů zůstal v listopadu nízký
V listopadu bylo vyhlášeno 1347 osobních bankrotů a podáno 1318 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se oproti říjnu zvýšil o 46, zatímco počet návrhů na osobní bankrot se snížil o 183 návrhů.

„Počet návrhů na osobní bankrot i počet osobních bankrotů je v posledních měsících poměrně nízký. Vzhledem k listopadovému poklesu počtu návrhů na osobní bankrot přitom můžeme v dalších měsících čekat, že počet osobních bankrotů se bude dále pohybovat okolo hranice 1 300 až 1 400 měsíčně,“ říká Věra Kameníčková. Růst počtu návrhů na osobní bankrot by mohl přijít v roce 2021. S určitým zpožděním by potom začal růst také počet osobních bankrotů.


Autor: TZ, red

EY Světovým podnikatelem roku 2022 se stal Gaston Taratuta z Argentiny

10. června 2022 v 19:44

Vítězem letošního světového finále soutěže EY Podnikatel roku byl na slavnostním ceremoniálu v monackém Salle des Étoiles vyhlášen Gaston Taratuta, zakladatel a generální ředitel argentinské společnosti Aleph Group, Inc. Soutěže se zúčastnilo více než 350 podnikatelů, Gaston Taratuta byl vybrán...

Skanska spouští prodej vysočanského bytového domu Alfred

6. června 2022 v 07:54

Společnost Skanska zahajuje prodej bytů v dalším domě druhé etapy projektu čtvrť Emila Kolbena. Bytový dům Alfred vyroste na 11 tisících m2 a nabídne 179 bytových jednotek. Výstavba začne ke konci letošního roku a její dokončení se předpokládá v roce 2025. 

Téměř tři čtvrtiny sporů se zahraničními prodejci loni vyřešilo ESC

30. května 2022 v 11:40

Čeští spotřebitelé se loni dočkali výrazné pomoci od Evropského spotřebitelského centra (ESC). Jeho právníci úspěšně vyřešili 72 procent jejich sporů s podnikateli z jiných zemí Evropské unie, Norska, Islandu a Velké Británie, a to hlavně v oblasti nákupů přes internet. Nejvyšší mimosoudně...

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

24. května 2022 v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

24. května 2022 v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Další články
Nahoru