dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Počasí přálo, na vinici v Troji se urodilo přes 25 tun hroznů. Letošní víno bude kvalitnější
S letošní úrodou hroznů panuje v Troji spokojenost. Foto: BZHMP

Počasí přálo, na vinici v Troji se urodilo přes 25 tun hroznů. Letošní víno bude kvalitnější

Pracovníci a dobrovolníci sklidili z Vinice sv. Kláry, která je nedílnou součástí trojské botanické zahrady, přes 25 tun vinné révy. To je o 5 tun více než loni, i kvalita vína bude podle odhadů lepší, než jaké dosáhl ročník 2014. Může za to nejen na živiny bohatá půda a skvělá poloha vinice, ale i počasí, které letos panovalo a v neposlední řadě pracovníci botanické zahrady, kteří se o révu vinnou dobře starají.

Sklizeň v číslech

Počet odrůd:     8

Sklizeno:          25 885 kg

„Zhruba od června začala tropická vedra a sucha s občasnými bouřkami. Pozitiva tohoto trendu byla v tom, že se použilo o dva chemické postřiky méně než obvykle, tedy pouze čtyři. Velké sucho panovalo i před sklizní, a proto vinná réva netrpěla plísní šedou. Sklidily se tak zdravé hrozny, které jsme u nás ve sklepě následně zpracovali,“ popisuje Martin Beránek, vedoucí Vinice sv. Kláry, která je druhou největší ze sedmi pražských vinic.

Od roku 2009 se víno ze zdejších hroznů vyrábí přímo v botanické zahradě, a to ve sklepě pod vinicí, kam si můžete objednat exkurzi či posezení s přáteli.

„Máme velmi moderní nerezovou technologii počínaje peristaltickým čerpadlem, tanky s řízeným kvašením, cross flow filtrem a konče vlastní automatickou lahvovací linkou, nedílnou součástí jsou i sudy Barrique, kde zraje převážně Rulandské modré minimálně po dobu dvou let. Odhaduji, že z letošní sklizně vyrobíme okolo 18 500 lahví výborné kvality. Doufám, že letošní vína budou minimálně tak úspěšná, jako ta z roku 2014. S nimi jsme získali třináct ocenění,“ říká Beránek.

sklizen-vinice-sv-klary-2015-2-nahled

sklizen-vinice-sv-klary-2015-1-nahled

sklizen-vinice-sv-klary-2015-10-nahled

sklizen-vinice-sv-klary-2015-9-nahled

sklizen-vinice-sv-klary-2015-4-nahled

I přes velmi vyzrálé hrozny, které většinou dosáhly kvality pozdního sběru a výběru z hroznů, se trojská botanická zahrada rozhodla vína od ročníku 2015 označovat jako Česká zemská vína. „Zákazníci vyhledávají kvalitní vína, aniž by musela být značena jako například výběr z hroznů, což je pouze známka vyzrálosti hroznů, nikoliv kvalitativní údaj o víně,“ doplňuje Beránek.

Součástí Vinice sv. Kláry je vinotéka nacházející se v historickém viničním domku v srdci vinice. Je to jediné místo, kde můžete víno ze sv. Kláry ochutnat. Ve stylové místnosti s krbem pořádá botanická zahrada pravidelné degustace, z malebné terasy se pak nabízí krásný výhled na vinici, Trojský zámek a panorama Prahy.


Další články
Nahoru