dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Pobyt squatterů v Klinice není trestný čin, mají dokonce nárok na klíče
Jelikož mají squatteři v objektu bývalé kliniky své věci a v minulosti měli objekt legálně vypůjčen, mají nárok na klíče od místa. Foto: freeimages

Pobyt squatterů v Klinice není trestný čin, mají dokonce nárok na klíče

Na radnici Prahy 3 se včera  konalo bezpečnostní grémium k zajištění bezpečnosti v souvislosti s opakovaným nahlášením uložení nástražného výbušného systému v chátrajícím objektu v žižkovské Jeseniově ulici, ve kterém od konce roku 2014 sídlí autonomní sociální centrum Klinika. Ke konkrétním závěrům se nepodařilo dojít. Kroky mohou být činěny až v závislosti na rozhodnutí soudu. 

Kromě starostky Vladislavy Hujové a dalších členů rady městské části byli na jednání grémia přítomni zástupci ministerstva financí i vnitra, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), státní i městské policie i hasičů.

V průběhu jednání seznámila Kateřina Arajmu, generální ředitelka ÚZSVM, přítomné s předběžným opatřením soudu. Podle interpretace ÚZSVM se nepovoluje osobám v prostoru objektu zdržovat, ale na druhou stranu jej nelze vyklidit, protože soud umožňuje konkrétní fyzické osobě, která měla objekt od státu legálně vypůjčen, ponechání movitého majetku uvnitř a garantuje jí nárok na klíče.

Zdržování se v objektu pak není dle zástupců policie trestný čin, ale přečin, který se řeší pokutou. Z tohoto důvodu se přes zjevnou snahu radnice i dalších účastníků jednání se nepodařilo dojít ke konkrétním možnostem řešení situace.

„Doufejme, že do doby, než se situace objektu Jeseniova 60 právně vyřeší, se nikomu nic nestane a to ani venku ani uvnitř,“ řekla na závěr jednání starostka Hujová a dodala: „Občané, radnice i stát, kteří dodržují platná pravidla a zákony musí vždy čekat na rozhodování soudů. Jsme oběti toho, že dodržujeme platné právní předpisy této země. Lidé, kteří se rozhodnou zasquattovat majetek, mají bohužel větší možnosti."


Další články
Nahoru